Igor Kon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Igor Kon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 maja 1928
Leningrad

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 2011
Moskwa

Tytuł naukowy

profesor

Odznaczenia
Order Zasług dla Ojczyzny II kl.
Strona internetowa

Igor Kon (ros. Игорь Семёнович Кон: Igor Siemionowicz Kon; ur. 21 maja 1928 w Leningradzie, zm. 27 kwietnia 2011 w Moskwie) – radziecki i rosyjski socjolog, antropolog, filozof i seksuolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował historię w Leningradskim Instytucie Pedagogicznym im. Aleksandera Hercena i w 1947 roku otrzymał dyplom tej uczelni. W roku 1950 obronił dwie prace kandydackie z dziedzin historii i filozofii. W 1960 roku uzyskał stopień doktora nauk filozoficznych.

W roku 1979 ukazała się książka История буржуазной социологии ХIХ – начала ХХ века, którą redagował Igor Kon oraz był jednym z jej autorów. Ta książka została pierwszym podręcznikiem radzieckim z dziedziny socjologii. Uznaniem wielkiego znaczenia tej pracy profesora Kona i jego współautorów stał się przekład podręcznika na język angielski i opublikowanie w wydawnictwie Progress Publishers. Tylko książki, które uchodziły za dumę narodową Związku Radzieckiego, były tłumaczone w tym wydawnictwie na języki obce.

W post-komunistycznej Rosji Igor Kon stał się najbardziej znany jako seksuolog. Był jednym z pionierów rosyjskiej seksuologii.

Profesor honorowy Uniwersytetu Cornella. Członek wielu towarzystw naukowych, rosyjskich i zagranicznych (m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Znał język polski. W niektórych publikacjach Kona używa się literatury w języku polskim.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Prace[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]