Igor Radojičić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Igor Radojičić
Igor Radojicic Crop.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 września 1966
Banja Luka
p.o. Prezydenta Republiki Serbskiej
Okres od 1 października 2007
do 28 grudnia 2007
Poprzednik Milan Jelić
Następca Rajko Kuzmanović

Igor Radojičić (ur. 13 września 1966, Banja Luka), serbski polityk, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbskiej od 2006. Tymczasowy prezydent Republiki Serbskiej od 1 października 2007 do 28 grudnia 2007, po nagłej śmierci Milana Jelića.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Igor Radojičić ukończył studia w dziedzinie inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie w Banja Luce. Następnie rozpoczął studia podyplomowe na tym samym kierunku na Uniwersytecie Belgradzkim. Jest autorem kilkunastu książek i publikacji na temat automatyki, biomedycyny oraz teorii chaosu.

W życie polityczne Radojičić zaangażował się pod koniec lat 80. Został wówczas członkiem prezydium Stowarzyszenia Socjalistycznej Młodzieży Bośni i Hercegowiny. W 1998 został po raz pierwszy wybrany do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbskiej, w którym mandat sprawuje do dzisiaj. Od 2006 zajmuje stanowisko przewodniczącego izby. Jest także sekretarzem generalnym Sojuszu Niezależnych Socjaldemokratów, dużej partii politycznej w Bośni i Hercegowinie.

1 października 2007 po nagłej śmierci, prezydenta Republiki Serbskiej Milana Jelića, Radojičić tymczasowo został jego następcą. 9 grudnia 2007 odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Rajko Kuzmanović. Objął on urząd prezydenta Republiki Serbskiej 28 grudnia 2007.

Igor Radojičić jest żonaty, ma dwoje dzieci. Mówi płynnie po angielsku i francusku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]