Ikari Warriors II: Victory Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ikari Warriors II: Victory Road
Producent SNK
Wydawca SNK
Seria gier Ikari (seria)
Data wydania 1986
Gatunek shooter z widokiem z góry
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa – dla dwóch graczy
Wymagania sprzętowe
Platforma Automaty, Nintendo Entertainment System, Apple II, Atari ST, Amiga, Commodore 16, Commodore 64, Amstrad CPC, ZX Spectrum, PC
Nośniki kartridż, dyskietka, kaseta
Kontrolery Arcade Stick, klawiatura, D-pad i wbudowane przyciski

Ikari Warriors II: Victory Road, w Japonii wydana na automatach również jako Victory Road[1], znana również na ZX Spectrum jako Victory Road: The Pathway to Fear[2] – strzelanka z widokiem z góry[3], wydana na automatach w roku 1986 przez SNK. Głównymi jej bohaterami są znani z poprzedniej części Ralf Jones[4] i Clark Steel/Clark Still[5], tym razem jednak, na skutek zbiegu okoliczności, akcja gry dzieje się w kosmosie[6]. Gra została wydana bardzo szybko - w tym samym roku co poprzednia część i podobnie jak ona, została przeniesiona z automatów na popularne wtedy platformy, współcześnie pojawiła się też w zbiorze SNK Arcade Classics 0, dostępnym na Playstation Portable i zawierającym gry SNK sprzed ery Neo Geo[7]. Wersje na różne platformy różniły się od oryginalnej - wersja automatowa miała specjalny, obracający się stick, wykorzystany w całej serii, i umożliwiający obracanie postacią niezależnie od kierunku ruchu. Sama gra była zaprojektowana jako jeden długi poziom[8] z różnymi przerywnikami, choć poszczególne wersje gry mogły odejść od tego pomysły na rzecz kilku poziomów, jak wersji na NES.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka w grze jest zbliżona do tej oferowanej przez Commando, oraz poprzedniej części gry. Gracz kieruje Ralfem (drugi gracz – Clarkiem, w grze również brakuje samodzielnego wyboru postaci) i prowadzi go do przodu, po drodze likwidując kolejne oddziały przeciwników - tym razem składają się nach różni obcy. Główną bronią bohatera pozostaje karabin, jednak zaczyna on grę z miotaczem ognia, a do tego posiada pewną ilość granatów. Tym razem zamiast kierowania pojazdami, bohater jest w stanie zdobyć specjalną zbroję z mieczem, którym może rozcinać wrogów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://flyers.arcade-museum.com/flyers_video/snk/14013601.jpg
  2. Victory Road - World of Spectrum, www.worldofspectrum.org [dostęp 2017-11-18].
  3. Ikari Warriors II: Victory Road (Game) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  4. Ralf Jones (Character) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  5. Clark Steel (Character) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  6. Hardcore Gaming 101: Ikari Warriors, hg101.kontek.net [dostęp 2020-05-25].
  7. SNK ARCADE CLASSICS 0, game.snkplaymore.co.jp [dostęp 2017-11-18] (jap.).
  8. ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/games-maps/v/VictoryRoad.png