Ikona Matki Bożej „Godne Jest”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ikona Matki Bożej "Godne Jest")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ikona Matki Bożej „Godne Jest”
Jeden z wariantów Ikony Matki Bożej "Godne Jest"
Jeden z wariantów Ikony Matki Bożej "Godne Jest"
Sanktuarium Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Karies
Styl ikona

Ikona Matki Bożej „Godne Jest”ikona przechowywana w ołtarzu Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Karies, reprezentująca typ Eleusa, uważana za najświętszą z ikon Góry Athos.

Opis[edytuj]

Oryginalna Ikona Matki Bożej „Godne Jest” przedstawia Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko, zaś w prawej dłoni – tekst modlitwy Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogarodzico, zawsze błogosławioną i nieskalaną i Matkę Boga naszego, podtrzymywany równocześnie przez Dzieciątko. W niektórych wariantach ikony Matka Boża i Dzieciątko mają na głowach korony, zaś w tle pojawiają się anioły.

Historia[edytuj]

Według legendy, w 980 w jednym z klasztorów Athosu we wspólnej celi[1] mieszkali starszy wiekiem zakonnik i nowicjusz. 11 czerwca 980 starzec udał się sam na całonocne czuwanie, polecając nowicjuszowi samotne odmówienie modlitw wieczornych. W czasie jego nieobecności do celi zapukał nieznany im mnich, który przedstawił się jako Gabriel. Nowicjusz zaczął modlić się razem z nim. Gdy doszli do napisanego przez Kosmę Pieśniarza hymnu Czcigodniejsza od cherubinów, przybysz dodał do niego słowa Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogarodzico, zawsze błogosławioną i nieskalaną i Matkę Boga naszego, tłumacząc, że w ten sposób śpiewa się tę pieśń w jego rodzinnych stronach. Na dźwięk jego słów ikona, przed którą się modlili, zajaśniała nieoczekiwanym światłem. Nowicjusz poprosił przybysza o zapisanie śpiewanych przez niego słów. Ten spełnił jego prośbę, po czym zniknął. Mnich domyślił się, że rozmawiał z archaniołem Gabrielem. Po powrocie starca opowiedział mu o tym, co się stało. Ten przedstawił całą historię na radzie starszych mnichów Athosu, a ci zdecydowali o włączeniu nowych słów do znanej wcześniej pieśni. Następnie znalazły się one w tekście Liturgii św. Jana Chryzostoma[2]. W innym wariancie legendy świadkami pojawienia się archanioła miało być kilku zakonników[3].

Ikona, przed którą miał pojawić się archanioł, została przeniesiona do soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Karies – centrum Góry Athos.

Przypisy

  1. The Official site of the Holy cell "Axion Estin" on Mt. Athos
  2. Portal cerkiew.pl: Ikona Matki Bożej "Godne Jest". [dostęp 21 sierpnia 2009].
  3. Portal orthodoxchristian.info: Miraculous icon of Axion Esti (ang.). [dostęp 21 sierpnia 2009].

Bibliografia[edytuj]

  1. Икона Божией Матери "Достойно есть" (ros.). [dostęp 21 sierpnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]

  1. Święta cela, w której objawiła się ikona