Ikona Matki Bożej „Godne Jest”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ikona Matki Bożej „Godne Jest”
Ilustracja
Jeden z wariantów Ikony Matki Bożej "Godne Jest"
Sanktuarium

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Karies

Styl

ikona

Ikona Matki Bożej „Godne Jest” (gr. Ἄξιόν ἐστιν – Aksion estin) – ikona przechowywana w ołtarzu Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Karies, reprezentująca typ Eleusa, uważana za najświętszą z ikon Góry Athos.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna Ikona Matki Bożej „Godne Jest” przedstawia Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko, zaś w prawej dłoni – tekst modlitwy „Godne Jest”, podtrzymywany równocześnie przez Dzieciątko: Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogarodzico, zawsze błogosławioną i nieskalaną, i matkę Boga naszego. Czcigodniejszą od Cherubinów i bez porównania chwalebniejszą od Serafinów, któraś bez zmiany zrodziła Boga Słowo, Ciebie, prawdziwą Bogurodzicę, wysławiamy. W niektórych wariantach ikony Matka Boża i Dzieciątko mają na głowach korony, zaś z obu stron głowy Bogurodzicy pojawiają się anioły: archanioł Michał (Michaił) i Gabriel (Gawrił).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według legendy, w 980 w jednym z klasztorów Athosu we wspólnej celi[1] mieszkali starszy wiekiem zakonnik i nowicjusz. 11 czerwca 980 starzec udał się sam na całonocne czuwanie, polecając nowicjuszowi samotne odmówienie modlitw wieczornych. W czasie jego nieobecności do celi zapukał nieznany im mnich, który przedstawił się jako Gabriel. Nowicjusz zaczął modlić się razem z nim. Gdy doszli do napisanego przez Kosmę Pieśniarza hymnu Czcigodniejsza od cherubinów, przybysz dodał do niego słowa Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogarodzico, zawsze błogosławioną i nieskalaną i Matkę Boga naszego, tłumacząc, że w ten sposób śpiewa się tę pieśń w jego rodzinnych stronach. Na dźwięk jego słów ikona, przed którą się modlili, zajaśniała nieoczekiwanym światłem. Nowicjusz poprosił przybysza o zapisanie śpiewanych przez niego słów. Ten spełnił jego prośbę, po czym zniknął. Mnich domyślił się, że rozmawiał z archaniołem Gabrielem. Po powrocie starca opowiedział mu o tym, co się stało. Ten przedstawił całą historię na radzie starszych mnichów Athosu, a ci zdecydowali o włączeniu nowych słów do znanej wcześniej pieśni. Następnie znalazły się one w tekście Liturgii św. Jana Chryzostoma[2]. W innym wariancie legendy świadkami pojawienia się archanioła miało być kilku zakonników[3].

Ikona, przed którą miał pojawić się archanioł, została przeniesiona do soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Karies – centrum Góry Athos.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Official site of the Holy cell "Axion Estin" on Mt. Athos
  2. Portal cerkiew.pl: Ikona Matki Bożej "Godne Jest". [dostęp 2009-08-21].
  3. Portal orthodoxchristian.info: Miraculous icon of Axion Esti. [dostęp 2009-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 września 2009)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]