Ildefons Cerdà

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ildefons Cerdà
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1815
Centelles
Data i miejsce śmierci 21 sierpnia 1876
Las Caldas del Besaya
Narodowość Hiszpania hiszpańska
Wpłynął na modernizm
Praca
Projekty Układ przestrzenny dzielnicy Eixample

Ildefonso Cerdá Suñer (ur. 23 grudnia 1815 w Centelles, Barcelona, zm. 21 sierpnia 1876 w Las Caldas del Besaya, Cantabria) – inżynier, urbanista i polityk hiszpański. Stworzył plan przestrzenny dzielnicy Eixample w Barcelonie. Uważany za ojca urbanistyki epoki modernizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował inżynierię w Madrycie w latach 1835–1841. Pracował jako inżynier, aż do roku 1849, kiedy to przeniósł się do Barcelony. Aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, stając się posłem w Barcelonie[1].

W 1867 roku opublikował Ogólną Teorię Urbanizacji, poświęconą rozwiązaniu problemów związanych z rozwojem przemysłowym i demograficznym miasta. Teorie te zostały już wcześniej zastosowane przez architekta m.in. w projekcie układu przestrzennego dzielnicy Eixample w Barcelonie[1].

Celem architekta było polepszenie warunków życia całej społeczności, higieny oraz transportu w mieście. Plan urbanistyczny dzielnicy Eixample wyróżnia się regularną siatką szerokich ulic wraz z ośmiokątnymi placami tworzącymi skrzyżowania. Zabudowania formują kwadraty o boku 133,3 metra, tworząc w środku odizolowane od zgiełku miasta, zielone podwórze dla mieszkańców.

Cerdá odrzucał założenia urbanistyczne wykorzystane w Paryżu czy Wiedniu. Tworząc plany dzielnicy Eixample dążył do możliwie największego stopnia jednorodności w mieście co miało zapewnić najlepsze warunki dla mieszkańców oraz połączenia komunikacyjne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Gnich, Sylwetki osób związanych z GP i Urbanistyką: Ildefons Cerdà, Urbnews.pl, 27 grudnia 2013 [dostęp 2021-02-05] (pol.).