Ilha da Queimada Grande

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wyspa Ilha da Queimada Grande

Ilha da Queimada Grande (zwana Wyspą Węży) – niewielka wyspa u wybrzeży Brazylii, znana głównie z powodu olbrzymiej liczby zamieszkujących ją węży. Na wyspie znajduje się latarnia morska.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wyspa, która oddzieliła się od głównego lądu ok. 100 000 lat temu[1], zajmuje powierzchnię 0,43 km²[2] i jest położona na południe od São Paulo[3]. Porośnięta głównie gęstym lasem i niezamieszkana[2], wyspa jest siedliskiem tysięcy nadrzewnych węży z endemicznego gatunku żararaki wyspowej (łac. Bothrops insularis). Według naukowców gęstość występowania tych gadów to jeden osobnik na metr kwadratowy[4]. Zwierzęta te mierzą ok. pół metra i są niebezpieczne dla człowieka (ich jad jest śmiertelny)[3], w związku z tym władze Brazylii wydały zakaz lądowania na brzegach Queimada Grande. Obecnie na wyspę mogą się dostać jedynie osoby posiadające specjalne pozwolenie[2][3].

Z powodu obecności tak licznych gadów na wyspie nie występują żadne ssaki, gnieżdżą się natomiast na niej ptaki stanowiące pożywienie węży[1]. Być może prawa ewolucji i właśnie ten rodzaj pożywienia spowodowały, że jad węży z wyspy jest znacznie silniejszy od jadu ich żywiących się gryzoniami kontynentalnych krewniaków – ptak musi zginąć, nim zdąży odlecieć[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lost Worlds ep. 01-02. markoshea.tv. [dostęp 2010-04-06].
  2. a b c d Paradise for pit vipers. forests.org. [dostęp 2010-04-06].
  3. a b c Snake island. atlasobscura.com. [dostęp 2010-04-06].
  4. Snake Island. National Geographic. [dostęp 2010-04-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]