Ilse DeLange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilse DeLange
Ilustracja
Ilse DeLange (2018)
Data i miejsce urodzenia

13 maja 1977
Almelo

Instrumenty

gitara

Gatunki

pop, pop-rock, country

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów

Wydawnictwo

Universal Music, Warner Music

Powiązania

Waylon

Zespoły
The Common Linnets
Strona internetowa

Ilse Annoeska de Lange (ur. 13 maja 1977 w Almelo) – holenderska piosenkarka i gitarzystka grająca muzykę popową, pop-rockową i country, założycielka i wokalistka projektu The Common Linnets.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Zaczęła karierę muzyczną w wieku ośmiu lat jako piosenkarka udająca śpiewanie (ang. lip-synching artist). W kolejnych latach brała udział w wielu regionalnych i krajowych konkursach talentów, w tym m.in. organizowanych w Hilversum, gdzie nagrywanych jest wiele programów telewizyjnych. Dzięki temu piosenkarka kilkukrotnie pojawiała się w krajowej telewizji. W tym czasie stworzyła duet razem z gitarzystą Joopem van Lieflandem, który zainteresował ją muzyką country.

W 1994 wystąpiła podczas ceremonii wręczenia Holenderskich Nagród Muzyki Country. W tym samym roku wzięła udział w festiwalu Zangfestival der Onbekenden organizowanym w Eindhoven. Podczas konkursu zaprezentowała swoją wersję piosenek „Daddy’s Hands” z repertuaru Holly Dunn oraz „The Song Remembers When” Trishy Yearwood, dzięki którym wygrała cały festiwal. W ramach nagrody otrzymała możliwość nagrania swojego pierwszego demo. W 1996 została zauważona przez Henka-Jana Smitsa z wytwórni BMI Music, który zaproponował jej dołączenie do zespołu Wij. Razem z grupą nagrała i wydała singiel „De porlog meegemaakt”[1].

W 1998, będąc członkinią zespołu Cash On Delivery, wyleciała do Nashville, by nagrać materiał na debiutancki, solowy album studyjny pt. World of Hurt. Album został wydany w Holandii w lipcu 1998, za produkcję płyty odpowiadał Barry Beckett[2]. Pierwszym singlem z płyty był utwór „I’m Not So Tough”[3], który dotarł do 35. miejsca niderlandzkiej listy przebojów[4]. Kolejnymi singlami promującym płytę były piosenki: tytułowy „World of Hurt”[5] (58. miejsce[6]), „I’d Be Yours”[7] (52. miejsce[8]), „When We Don’t Talk”[9] (76. miejsce[10]) oraz „Flying Blind”[11]. Album dotarł na pierwsze miejsce krajowej listy najczęściej kupowanych płyt[12] oraz uzyskał status pięciokrotnej platynowej płyty. DeLange otrzymała w 1999 statuetki TMF Award i Edison Award za udany debiut fonograficzny. W maju 1999 wyruszyła w trasę koncertową o nazwie Flashback Tour, którą organizowała firma tytoniowa Marlboro. Do udziału w trasie zostali zaproszeni niderlandzcy muzycy, którzy podczas koncertów mieli zaprezentować własne wersje piosenek swych ulubionych artystów. DeLange zaśpiewała utwory z repertuaru Johna Hiatta. W październiku ukazał się specjalny album koncertowy pt. Dear John, zawierający zapis utworów wykonanych na żywo przez artystkę podczas koncertu zagranego 26 maja 1999 w Paradiso w Amsterdamie[13]. Krążek zadebiutował na trzecim miejscu listy najczęściej kupowanych albumów w Holandii[14] oraz rozszedł się w nakładzie ponad 80 tys. sprzedanych egzemplarzy, dzięki czemu uzyskał status platynowej płyty w kraju.

W październiku 2000 DeLange wydała singiel „Livin’ on Love”[15], który dotarł do 44. miejsca krajowej listy przebojów[16]. Na początku listopada wydała drugi album studyjny, również zatytułowany Livin’ on Love[17], który dotarł do piątego miejsca listy najczęściej kupowanych płyt w Holandii[18] i uzyskał status platynowej płyty. Drugim singlem z albumu został utwór „I Still Cry”[19].

Ilse DeLange, 2003

W 2001 wyruszyła w ogólnokrajową trasę koncertową pod nazwą Livin’ on Love Tour. Cała trasa okazała się za trudna fizycznie i psychicznie dla artystki, co poskutkowało m.in. przerwaniem koncertu organizowanego w Paradiso. Niedługo potem piosenkarka zdecydowała się na kilkutygodniową przerwę w występowaniu. Na początku 2002 powróciła na rynek singlem „Shine”, który nagrała we współpracy z zespołem Rosemary’s Sons[20]. Następnie ponownie wyleciała do USA, gdzie wraz z życiowym partnerem Bartem Vergoossenem spędziła dziewięć miesięcy, które poświęciła na pracę nad materiałem na nowy album. W kwietniu 2003 płyta pt. Clean Up miała europejską premierę[21], po wydaniu dotarła do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w Holandii[22] i uzyskała status złotej. Pierwszym singlem z albumu był „No Reason to Be Shy”, który dotarł do 61. miejsca krajowej listy przebojów[23]. Również w 2003 DeLange wydała pierwszy album kompilacyjny pt. Here I Am/1998-2003, na którym umieściła swoje największe przeboje[24]. Składanka dotarła do piątego miejsca zestawienia najczęściej kupowanych płyt w Holandii[25]. Składankę promowała singlami „Wouldn’t That Be Something”[26] i „All the Answers”[27].

Ilse DeLange, 2005

Na początku 2004 DeLange utraciła kontrakt płytowy z powodu rozpadu niderlandzkiej filii wytwórni Warner Music Group. Kilka miesięcy później nawiązała współpracę z Zucchero, z którym nagrała utwór „Blue”[28]. Singiel dotarł do dziesiątego miejsca listy przebojów w Holandii[29]. Pod koniec 2005 wyruszyła w ogólnokrajową trasę koncertową, a następnie rozpoczęła pracę nad nową płytą wraz z producentem Patrickiem Leonardem. Kilka tygodni później podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music, która wydała jej singiel „The Great Escape”[30]. Utwór dotarł do 11. miejsca krajowej listy przebojów[31]. 16 czerwca 2006 wydała czwarty album studyjny pt. The Great Escape[32], który zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w kraju[33] i utrzymał się na szczycie zestawienia przez kolejne sześć tygodni[34]. Kilka tygodni po premierze album uzyskał status złotej, a kilka miesięcy później – platynowej płyty. We wrześniu wydała drugi singiel z płyty – „The Lonely One”[35], który dotarł do 12. miejsca krajowej listy przebojów[36]. Trzecim singlem z krążka została piosenka „I Love You”, która ukazała się w lutym 2007[37], zajęła 35. miejsce na krajowej liście przebojów[38] i została umieszczona na ścieżce dźwiękowej filmu Steel Magnolias. Niedługo później piosenkarka wydała singiel promocyjny „Reach for the Light”[39].

Ilse DeLange na festiwalu Bevrijdingsfestival, 2008

W październiku 2007 wydała drugi album koncertowy pt. Live[40], który zadebiutował na czwartym miejscu zestawienia najczęściej kupowanych płyt w Holandii[41]. W 2008 ogłosiła, że pisze i nagrywa nową płytę w Göteborgu. Album zapowiadała singlem „So Incredible”[42], który zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Holandii[43]. 17 października wydała piąty album studyjny pt. Incredible[44], który dotarł na szczyt listy najczęściej kupowanych albumów w Holandii[45] i uzyskała status platynowej płyty w niecały miesiąc po premierze, ostatecznie pokrywając się pięciokrotną platyną. Kolejnym singlem promującym płytę został utwór „Miracle”[46], który dotarł do drugiego miejsca krajowej listy przebojów[47]. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Bride Flight[48]. Trzecim singlem z płyty został utwór „Puzzle Me”[49], który dotarł do dziewiątego miejsca listy przebojów[50], a czwartym singlem został utwór „We’re Alright”[51]. 21 sierpnia 2009 wydała trzeci album koncertowy pt. Live in Ahoy[52], z którym zadebiutowała na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w kraju[53]. Po wydaniu płyty rozpoczęła tworzenie materiału na kolejny album studyjny. W lipcu 2010 wydała singiel „Next to Me”, który zadebiutował na czwartym miejscu listy przebojów[54]. Pod koniec sierpnia wydała epkę pt. Next to Me, na której umieściła osiem utworów[55]. Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych albumów[56] i uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Drugim singlem pochodzącym z minipłyty została piosenka „Beautiful Distraction”, która dotarła do 43. miejsca listy przebojów[57], zaś trzecim – „Carousel”.

Ilse DeLange, 2011

W listopadzie 2011 wydała singiel „Do Luv 2 Luv U”, który zadebiutował na 14. miejscu listy przebojów w Holandii[58]. Piosenka została wykorzystana jako motyw przewodni koncertu charytatywnego Serious Request 2011 organizowanego przez rozgłośnię radiową 3FM. W trakcji kampanii promocyjnej piosenkarka dowiedziała się o chorobie ojca, przez co przerwała wszelkie działania promocyjne oraz pracę nad nową płytą. 10 stycznia 2012, dzień po śmierci ojca, opublikowała w sieci akustyczną wersję piosenki „Without You”, która pojawiła się na jej płycie koncertowej z 2007[59]. Kilka miesięcy później ogłosiła, że zawiesza pracę nad albumem, ponieważ „nie poczuła energii całego albumu po śmierci ojca”. W czerwcu 2012 powróciła do aktywności muzycznej, wydając singiel „Hurricane”, który zadebiutował na siódmym miejscu krajowej listy przebojów[60]. 14 września wydała cały album pt. Eye of the Hurricane[61], który uzyskał status platynowej płyty w kilku tygodni po premierze. Album promowała singlami „Winter of Love”[62] i „We Are One”[63]. W 2013 została ogłoszona jedną z jurorek czwartej edycji programu The Voice of Holland oraz wydała kolejny album studyjny pt. After The Hurricane[64], który promowała singlem „Blue Bittersweet”, napisanym na potrzeby ścieżki dźwiękowej filmu Het Diner.

Ilse DeLange i Waylon podczas występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2014

Również w 2013 rozpoczęła nowy projekt muzyczny, do którego zaprosiła różnych muzyków, w tym Waylona, z którym nawiązała współpracę. Wokaliści poznali się już w czasach młodzieńczych, oboje popularyzowali muzykę country w kraju. Zespół początkowo został stworzony na potrzeby jednorazowego koncertu na stadionie De Grolsch Veste. Ostatecznie nadali sobie nazwę The Common Linnets i zaczęli pracę nad materiałem na wspólny album o tym samym tytule, który był inspirowany muzyką Emmylou Harris, Johnny'ego Casha, projektu Crosby, Stills, Nash and Young i Jamesa Taylora[65]. Pod koniec listopada zostali ogłoszeni reprezentantami Holandii z utworem „Calm After the Storm” w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kopenhadze w 2014[65]. W maju pomyślnie przeszli przez półfinał konkursu i awansowali do finału[66], w którym zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z reprezentującą Austrię drag queen Conchitą Wurst[67][68]. 9 maja wydali album studyjny pt. The Common Linnets[69]. Pod koniec miesiąca Waylon odszedł z zespołu, aby skupić się na karierze solowej[70][71]. W 2015 zespół otrzymał nagrodę publiczności European Border Breakers Award wręczaną artystom, których debiutanckie płyty osiągnęły sukces komercyjny poza ich własnym krajem[72][73][74], a także niemiecką Nagrodę Muzyczną „Echo” za najlepszy międzynarodowy debiut[75]. W maju z zespołem wydała singiel „We Don’t Make the Wind Blow”[76], a 25 września premierę miał drugi album studyjny grupy pt. II[77], który był wydany też w wersji rozszerzonej wzbogaconej o sześć utworów w wersji koncertowej[78]. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w Holandii[79].

16 maja 2020 wystąpiła w koncercie Światło dla Europy, który był transmitowany z Hilversum i został zorganizowany w zastępstwie 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wspólnie z Michaelem Schulte wykonała zwycięski utwór z 27. Konkursu Piosenki Eurowizji Ein Bissen Frieden[80].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Solowe
 • World of Hurt (1998)
 • Livin' on Love (2000)
 • Clean Up (2003)
 • The Great Escape (2006)
 • Incredible (2008)
 • Next to Me (2010)
 • Eye of the Hurricane (2012)
 • Ilse DeLange (2018)
 • Gravel & Dust (2019)
 • Changes (2020)
Z zespołem The Common Linnets
 • The Common Linnets (2014)
 • II (2015)

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • Dear John (1999)
 • Live (2007)
 • Live in Ahoy (2009)
 • Live in Gelredome (2011)

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Here I Am (2003)
 • After The Hurricane – Greatest Hits & More (2013)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wij – De Oorlog Meegemaakt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 2. Ilse DeLange – World Of Hurt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 3. Ilse DeLange – I'm Not So Tough (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 4. DUTCH SINGLE TOP 100 // 01/08/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-08-01. [dostęp 2015-12-23].
 5. Ilse DeLange – World Of Hurt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 6. DUTCH SINGLE TOP 100 // 12/09/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-09-12. [dostęp 2015-12-23].
 7. Ilse DeLange – I'd Be Yours (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 8. DUTCH SINGLE TOP 100 // 05/12/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-12-05. [dostęp 2015-12-23].
 9. Ilse DeLange – When We Don't Talk (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 10. DUTCH SINGLE TOP 100 // 24/04/1999 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-04-24. [dostęp 2015-12-23].
 11. Ilse DeLange – Flying Blind (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 12. DUTCH ALBUM TOP 100 // 15/08/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-08-15. [dostęp 2015-12-23].
 13. Ilse DeLange – Dear John, (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 14. DUTCH ALBUM TOP 100 // 09/10/1999 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-10-09. [dostęp 2015-12-23].
 15. Ilse DeLange – Livin' On Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 16. DUTCH SINGLE TOP 100 // 28/10/2000 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2000-10-28. [dostęp 2015-12-23].
 17. Ilse DeLange – Livin' On Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 18. DUTCH ALBUM TOP 100 // 25/11/2000 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2000-11-25. [dostęp 2015-12-23].
 19. Ilse DeLange – I Still Cry (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 20. Rosemary's Sons Featuring Ilse DeLange – Shine (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 21. Ilse DeLange – Clean Up (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 22. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/05/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-05-03. [dostęp 2015-12-23].
 23. DUTCH SINGLE TOP 100 // 24/05/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-05-24. [dostęp 2015-12-23].
 24. Ilse DeLange – Here I Am/1998-2003 (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 25. DUTCH ALBUM TOP 100 // 15/11/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-11-15. [dostęp 2015-12-23].
 26. Ilse DeLange – Wouldn't That Be Something (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 27. Ilse DeLange – All The Answers (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 28. Zucchero & Ilse DeLange – Blue (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 29. DUTCH SINGLE TOP 100 // 05/03/2005 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2005-03-05. [dostęp 2015-12-23].
 30. Ilse DeLange – The Great Escape (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 31. DUTCH SINGLE TOP 100 // 08/07/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-07-08. [dostęp 2015-12-23].
 32. Ilse DeLange – The Great Escape (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 33. DUTCH ALBUM TOP 100 // 24/06/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-06-24. [dostęp 2015-12-23].
 34. ILSE DELANGE - THE GREAT ESCAPE (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl. [dostęp 2015-12-23].
 35. Ilse DeLange – The Lonely One (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 36. DUTCH SINGLE TOP 100 // 11/11/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-11-11. [dostęp 2015-12-23].
 37. Ilse DeLange – I Love You (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 38. DUTCH SINGLE TOP 100 // 03/03/2007 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2007-03-03. [dostęp 2015-12-23].
 39. Ilse DeLange – Reach For The Light (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 40. Ilse DeLange – Live (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 41. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/11/2007 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2007-11-03. [dostęp 2015-12-23].
 42. Ilse DeLange – So Incredible (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 43. DUTCH SINGLE TOP 100 // 01/11/2008 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2008-11-01. [dostęp 2015-12-23].
 44. Ilse DeLange – Incredible (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 45. DUTCH ALBUM TOP 100 // 08/11/2008 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2008-11-08. [dostęp 2015-12-23].
 46. Ilse DeLange – Miracle (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 47. DUTCH SINGLE TOP 100 // 14/03/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-03-14. [dostęp 2015-12-23].
 48. Ilse DeLange zingt soundtrack Bride flight (niderl.). W: de Verdieping Trouw [on-line]. trouw.nl, 2008-06-23. [dostęp 2015-12-23].
 49. Ilse DeLange – Puzzle Me (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 50. DUTCH SINGLE TOP 100 // 30/05/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-05-30. [dostęp 2015-12-23].
 51. Ilse Delange – We're Alright (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 52. Ilse DeLange – Live In Ahoy (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 53. DUTCH ALBUM TOP 100 // 29/08/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-08-29. [dostęp 2015-12-23].
 54. DUTCH SINGLE TOP 100 // 31/07/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-07-31. [dostęp 2015-12-23].
 55. Ilse DeLange – Next To Me (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 56. DUTCH ALBUM TOP 100 // 04/09/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-09-04. [dostęp 2015-12-23].
 57. DUTCH SINGLE TOP 100 // 20/11/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-11-20. [dostęp 2015-12-23].
 58. DUTCH SINGLE TOP 100 // 26/11/2011 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2011-11-26. [dostęp 2015-12-23].
 59. ILSE DELANGE - WITHOUT YOU (ACOUSTIC) (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl. [dostęp 2015-12-23].
 60. DUTCH SINGLE TOP 100 // 26/05/2012 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2012-05-26. [dostęp 2015-12-23].
 61. Ilse DeLange – Eye Of The Hurricane (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 62. Ilse DeLange – Winter Of Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 63. Ilse Delange – We Are One (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 64. Ilse DeLange – After The Hurricane - Greatest Hits & More (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 65. a b About The Common Linnets (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-12-23].
 66. Gordon Roxburgh: The ten winners from tonight's show (ang.). eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-05-08].
 67. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-05-12].
 68. The Common Linnets op 2 (niderl.). radio2.nl, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-12].
 69. iTunes - Music - 'The Common Linnets' by The Common Linnets (niderl.). [dostęp 2015-12-23].
 70. Roy Knoops: The Netherlands: Waylon Decides To Fly Free (ang.). esctoday.com, 2014-05-29. [dostęp 2015-12-23].
 71. Aleksandra Wąsek: Rozpad The Common Linnets! (pol.). eurowizja.org, 2014-05-31. [dostęp 2015-12-23].
 72. THE COMMON LINNETS WIN PUBLIC CHOICE AWARD (ang.). W: EBBA [on-line]. europeanborderbreakersawards.eu, 2015-01-14. [dostęp 2015-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-20)].
 73. 2015-01-16: Nagrody EBBA rozdane. Triumf holenderskiego duetu (pol.). W: Polskie Radio [on-line]. polskieradio.pl. [dostęp 2015-12-23].
 74. Roy Knoops: The Netherlands: The Common Linnets win EBBA’s Public Choice Award (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-15. [dostęp 2015-12-23].
 75. GERMANY’S ECHO AWARDS 2015: ALL THE WINNERS (ang.). W: Music Business Worldwide [on-line]. musicbusinessworldwide.com, 2015-03-27. [dostęp 2015-12-23].
 76. We Don’t Make the Wind Blow - Single – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 77. II – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 78. II (Deluxe) – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 79. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/10/2015 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2015-10-03. [dostęp 2015-12-23].
 80. Mieszko Czerniawski: Eurowizja 2020 w nowej odsłonie. Czas na „Światło dla Europy” (pol.). W: Eurowizja.org [on-line]. [dostęp 2020-11-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]