Ilse DeLange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilse DeLange
Ilustracja
Ilse DeLange (2018)
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1977
Almelo, Holandia
Instrumenty gitara
Gatunki pop, pop-rock, country
Zawód piosenkarka, autorka tekstów
Wydawnictwo Universal Music, Warner Music
Powiązania Waylon
Zespoły
The Common Linnets
Strona internetowa

Ilse Annoeska de Lange (ur. 13 maja 1977 w Almelo) – holenderska piosenkarka i gitarzystka grająca muzykę popową, pop-rockową i country, założycielka i wokalistka projektu The Common Linnets.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery i zespół Wij[edytuj | edytuj kod]

Ilse Annoeska de Lange zaczęła karierę muzyczną w wieku ośmiu lat jako piosenkarka udająca śpiewanie (ang. lip-synching artist). W kolejnych latach brała udział w wielu regionalnych i krajowych konkursach talentów, w tym m.in. organizowanych w Hilversum, gdzie nagrywanych jest wiele programów telewizyjnych. Dzięki temu piosenkarka kilkukrotnie pojawiała się w krajowej telewizji. W tym czasie stworzyła duet razem z gitarzystą Joopem van Lieflandem, który zainteresował ją muzyką country.

W 1994 roku wystąpiła podczas ceremonii wręczenia Holenderskich Nagród Muzyki Country. W tym samym roku wzięła udział w festiwalu Zangfestival der Onbekenden organizowanym w Eindhoven. Podczas konkursu zaprezentowała swoją wersję piosenek „Daddy’s Hands” z repertuaru Holly Dunn oraz „The Song Remembers When” Trishy Yearwood, dzięki którym wygrała cały festiwal. W ramach nagrody otrzymała możliwość nagrania swojego pierwszego demo. W 1996 roku została zauważona przez Henka-Jana Smitsa z wytwórni BMI Music, który zaproponował jej dołączenie do zespołu Wij. Razem z grupą nagrała i wydała singiel „De porlog meegemaakt”[1].

1998-99: World of Hurt i Dear John,[edytuj | edytuj kod]

Ilse DeLange, 2003

W 1998 roku została członkinią zespołu Cash On Delivery. W tym samym roku wyjechała do Nashville w Stanach Zjednoczonych, gdzie nagrała swój debiutancki album studyjny zatytułowany World of Hurt. Krążek ukazał się na holenderskim rynku muzycznym pod koniec lipca tego samego roku, za produkcję płyty odpowiadał Barry Beckett[2]. Jej pierwszym singlem został utwór „I’m Not So Tough”[3], który dotarł do 35. miejsca niderlandzkiej listy przebojów[4]. Kolejnymi singlami promującym płytę były piosenki: tytułowy „World of Hurt”[5] (58. miejsce[6]), „I’d Be Yours”[7] (52. miejsce[8]), „When We Don’t Talk”[9] (76. miejsce[10]) oraz „Flying Blind”[11]. Album dotarł na pierwsze miejsce krajowej listy najczęściej kupowanych płyt[12] oraz uzyskał status pięciokrotnej platynowej płyty. Sama DeLange otrzymała w 1999 roku statuetki TMF Award i Edison Award za swój udany debiut fonograficzny.

W maju 1999 roku razem ze swoim zespołem wyruszyła w trasę koncertową zatytułowaną Flashback Tour, którą organizowała firma tytoniowa Marlboro. Do udziału w trasie zostali zaproszeni niderlandzcy muzycy, którzy podczas koncertów mieli zaprezentować własne wersje piosenek swoich ulubionych artystów. DeLange zdecydowała się na wykonanie utworów z repertuaru Johna Hiatta. W październiku ukazał się specjalny album koncertowy zatytułowany Dear John,, który zawierał zapis dźwiękowy utworów wykonanych na żywo przez artystkę podczas koncertu zagranego 26 maja 1999 roku w Paradiso w Amsterdamie[13]. Krążek zadebiutował na trzecim miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych albumów[14] oraz uzyskał wynik ponad 80 tys. sprzedanych egzemplarzy, dzięki czemu otrzymał status platynowej płyty w kraju. Pomimo nagrywania płyty w Stanach Zjednoczonych, album nie ukazał się na amerykańskim rynku muzycznym.

2000-03: Livin’ on Love i Clean Up[edytuj | edytuj kod]

Ilse DeLange, 2005

W październiku 2000 roku ukazał się nowy utwór DeLange – „Livin’ on Love”, który był pierwszym singlem zwiastującym jej nową płytę studyjną[15]. Singiel dotarł do 44. miejsca krajowej listy przebojów[16]. Drugi album w dorobku piosenkarki, również zatytułowany Livin’ on Love, miał swoją premierę na początku listopada[17]. Krążek dotarł do piątego miejsca listy najczęściej kupowanych płyt w kraju[18] oraz uzyskał status platynowej płyty. Drugim singlem z albumu został utwór „I Still Cry”[19].

W 2001 roku DeLange wyruszyła w trasę koncertową zatytułowaną Livin’ on Love Tour, w ramach której zagrała kilkanaście koncertów na terenie kraju. Cała trasa okazała się za ciężka fizycznie i psychicznie dla artystki, co poskutkowało m.in. przerwaniem koncertu organizowanego w Paradiso. Niedługo potem piosenkarka zdecydowała się na kilkutygodniową przerwę w występowaniu.

Na początku 2002 roku ukazał się singiel „Shine”, który DeLange nagrała we współpracy z zespołem Rosemary’s Sons[20]. W tym samym roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych razem ze swoim partnerem Bartem Vergoossenem, ówczesnym perkusistą w jej zespole koncertowym. Para spędziła tam dziewięć miesięcy, które poświęciła m.in. na pracę nad nowym albumem piosenkarki. Jej trzecia płyta studyjna zatytułowana Clean Up miała swoją europejską premierę w kwietniu 2003 roku[21]. Płyta dotarła do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w Holandii[22] oraz uzyskała status złotej. Pierwszym singlem promującym krażek był utwór „No Reason to Be Shy”, który dotarł do 61. miejsca krajowej listy przebojów[23]. W tym samym roku ukazał się pierwszy album kompilacyjny DeLange zatytułowany Here I Am/1998-2003, na którym znalazły się najpopularniejsze piosenki w jej dotychczasowej karierze[24]. Składanka zajęła piąte miejsce w krajowym zestawieniu najczęściej kupowanych płyt[25], a promowały ją single „Wouldn’t That Be Something”[26] i „All the Answers”[27].

2004-07: The Great Escape[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2004 roku niderlandzka filia wytwórni Warner Music Group rozpadła się, przez co DeLange utraciła swój kontrakt płytowy. Kilka miesięcy później piosenkarka nawiązała współpracę z włoskim artystą Zucchero, z którym nagrała utwór „Blue”[28]. Singiel dotarł do dziesiątego miejsca listy przebojów w Holandii[29].

Pod koniec 2005 roku wyruszyła w trasę koncertową po kraju, a po jej zakończeniu rozpoczęła pracę nad swoją nową płytą razem z producentem Patrickiem Leonardem. Kilka tygodni później podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music. Pierwszym wydawnictwem, które ukazało się pod szyldem nowej wytwórni, był singiel „The Great Escape”[30], który zajął 11. miejsce na krajowej liście przebojów[31].

Ilse DeLange na festiwalu Bevrijdingsfestival, 2008

16 czerwca 2006 roku premierę miał czwarty album studyjny piosenkarki zatytułowany The Great Escape[32], który zadebiutował na pierwszym miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych płyt[33] i utrzymał się na szczycie zestawienia przez kolejne sześć tygodni[34]. Kilka tygodni po premierze album uzyskał status złotej, a kilka miesięcy później – platynowej płyty. We wrześniu ukazał się drugi singiel z płyty – „The Lonely One”[35], który dotarł do 12. miejsca krajowej listy przebojów[36]. Trzecim singlem z krążka została piosenka „I Love You”, która ukazała się w lutym 2007 roku[37] i zajęła 35. miejsce na krajowej liście przebojów[38]. Utwór znalazł się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej holenderskiego filmu pt. Steel Magnolias. Niedługo później piosenkarka wydała singiel promocyjny „Reach for the Light”[39].

W październiku 2007 roku premierę miał drugi album koncertowy zatytułowany Live[40], który zadebiutował na czwartym miejscu zestawienia najczęściej kupowanych płyt w kraju[41].

2008-10: Incredible i Next to Me EP[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku DeLange ogłosiła, że pisze i nagrywa swoją nową płytę w Göteborgu. Pierwszym singlem zapowiadającym album został utwór „So Incredible”[42], który zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Holandii[43]. 17 października tego samego roku ukazała się piąta płyta studyjna artystki zatytułowana Incredible[44], która dotarła na szczyt listy najczęściej kupowanych albumów w kraju[45] oraz uzyskała status platynowej w niecały miesiąc po premierze, a ostatecznie pokryła się pięciokrotną platyną. Kolejnym singlem promującym płytę został utwór „Miracle”[46], który dotarł do drugiego miejsca krajowej listy przebojów[47]. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Bride Flight[48]. Trzecim singlem z płyty został utwór „Puzzle Me”[49], który dotarł do dziewiątego miejsca listy przebojów[50]. W 2010 roku ukazał się ostatni utwór promujący płytę – „We’re Alright”[51].

21 sierpnia 2009 roku na rynku ukazał się trzeci album koncertowy DeLange zatytułowany Live in Ahoy[52], który zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w kraju[53].

Po wydaniu płyty koncertowej piosenkarka rozpoczęła tworzenie materiału na kolejny album studyjny. W lipcu 2010 roku wydała singiel „Next to Me”, który zadebiutował na czwartym miejscu listy przebojów[54]. Pod koniec sierpnia ukazała się jej pierwsza EP-ka zatytułowana Next to Me, na którym znalazło się osiem utworów[55]. Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych albumów[56] i uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Drugim singlem pochodzącym z minipłyty została piosenka „Beautiful Distraction”, która dotarła do 43. miejsca listy przebojów[57], zaś trzecim – „Carousel”.

2011-12: Eye of the Hurricane[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2011 roku DeLange wydała swój nowy singiel – „Do Luv 2 Luv U”, który zadebiutował na czternastym miejscu krajowej listy przebojów[58]. Piosenka została wybrana na motyw przewodni koncertu charytatywnego Serious Request 2011 organizowanego przez niderlandzką rozgłośnię radiową 3FM. W trakcji kampanii promocyjnej piosenkarka dowiedziała się o chorobie swojego ojca, przez co przerwała wszelkie działania promocyjne oraz pracę nad swoją nową płytą. 10 stycznia 2012 roku, dzień po śmierci ojca, artystka opublikowała w sieci akustyczną wersję swojej piosenki „Without You”, która pojawiła się na jej płycie koncertowej z 2007 roku[59]. Kilka miesięcy później ogłosiła, że zawiesza pracę nad albumem promowanym przez singiel „Do Luv 2 Luv U”, ponieważ „nie poczuła energii całego albumu po śmierci swojego ojca”.

Ilse DeLange, 2011

W czerwcu 2012 roku wydała pierwszy singiel z nowej płyty – „Hurricane”, który zadebiutował na siódmym miejscu krajowej listy przebojów[60]. Płyta zatytułowana Eye of the Hurricane ukazała się 14 września[61] i w kilka tygodni uzyskała status platynowej. Pozostałymi singlami promującym płytę zostały utwory „Winter of Love”[62] i „We Are One”[63].

Od 2013: The Voice of Holland i The Common Linnets[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku DeLange została ogłoszona jedną z jurorek czwartej edycji programu The Voice of Holland. Podczas trwania sezonu, piosenkarka wydała swój kolejny album studyjny zatytułowany After The Hurricane[64], który promowany był przez singiel „Blue Bittersweet” napisany na potrzeby ścieżki dźwiękowej filmu Het Diner. W tym samym roku DeLange postanowiła rozpocząć nowy projekt muzyczny, do którego zaprosiła różnych muzyków, w tym Waylona, z którym ostatecznie nawiązała współpracę. Wokaliści poznali się już w czasach młodzieńczych, oboje popularyzowali muzykę country w kraju. Zespół początkowo został stworzony na potrzeby jednorazowego koncertu na stadionie De Grolsch Veste. Ostatecznie, nadali sobie nazwę The Common Linnets oraz zaczęli pracę nad materiałem na swój debiutancki album o tym samym tytule, który był inspirowany muzyką Emmylou Harris, Johnny'ego Casha, projektu Crosby, Stills, Nash and Young i Jamesa Taylora[65].

Ilse DeLange i Waylon podczas występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2014

25 listopada 2013 roku duet został wybrany wewnętrznie na reprezentanta Holandii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku z utworem „Calm After the Storm[65]. 6 maja wystąpili w pierwszym półfinale konkursu jako czternaści w kolejności[66] i awansowali do, organizowanego cztery dni później, finału[67]. Zajęli w nim ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z reprezentantem Austrii, drag queen Conchitą Wurst[68][69].

9 maja 2014 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana The Common Linnets[70], zaś pod koniec miesiąca Waylon odszedł z zespołu, aby skupić się na karierze solowej[71][72].

W styczniu 2015 roku formacja otrzymała nagrodę publiczności European Border Breakers Award wręczaną artystom, których debiutanckie płyty osiągnęły sukces komercyjny poza ich własnym krajem[73][74][75]. Pod koniec marca zespół odebrał statuetkę podczas gali wręczenia niemieckich Nagród Muzycznych „Echo” w kategorii Najlepszy międzynarodowy debiut, w której wygrał z takimi wykonawcami, jak m.in. Kiesza, Lorde czy Sam Smith[76]. W maju ukazał się nowy singiel zespołu – „We Don’t Make the Wind Blow”, który zapowiadał drugi album muzyków[77] zatytułowany II, wydany 25 września[78], został wydany również w wersji rozszerzonej wzbogaconej o sześć utworów w wersji koncertowej[79]. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w kraju[80].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • World of Hurt (1998)
 • Livin' on Love (2000)
 • Clean Up (2003)
 • The Great Escape (2006)
 • Incredible (2008)
 • Next to Me (2010)
 • Eye of the Hurricane (2012)

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • Dear John (1999)
 • Live (2007)
 • Live in Ahoy (2009)
 • Live in Gelredome (2011)

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Here I Am (2003)
 • After The Hurricane – Greatest Hits & More (2013)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wij ‎– De Oorlog Meegemaakt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 2. Ilse DeLange ‎– World Of Hurt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 3. Ilse DeLange ‎– I'm Not So Tough (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 4. DUTCH SINGLE TOP 100 // 01/08/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-08-01. [dostęp 2015-12-23].
 5. Ilse DeLange ‎– World Of Hurt (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 6. DUTCH SINGLE TOP 100 // 12/09/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-09-12. [dostęp 2015-12-23].
 7. Ilse DeLange ‎– I'd Be Yours (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 8. DUTCH SINGLE TOP 100 // 05/12/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1998-12-05. [dostęp 2015-12-23].
 9. Ilse DeLange ‎– When We Don't Talk (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 10. DUTCH SINGLE TOP 100 // 24/04/1999 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-04-24. [dostęp 2015-12-23].
 11. Ilse DeLange ‎– Flying Blind (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 12. DUTCH ALBUM TOP 100 // 15/08/1998 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-08-15. [dostęp 2015-12-23].
 13. Ilse DeLange ‎– Dear John, (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 14. DUTCH ALBUM TOP 100 // 09/10/1999 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 1999-10-09. [dostęp 2015-12-23].
 15. Ilse DeLange ‎– Livin' On Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 16. DUTCH SINGLE TOP 100 // 28/10/2000 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2000-10-28. [dostęp 2015-12-23].
 17. Ilse DeLange ‎– Livin' On Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 18. DUTCH ALBUM TOP 100 // 25/11/2000 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2000-11-25. [dostęp 2015-12-23].
 19. Ilse DeLange ‎– I Still Cry (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 20. Rosemary's Sons Featuring Ilse DeLange ‎– Shine (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 21. Ilse DeLange ‎– Clean Up (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 22. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/05/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-05-03. [dostęp 2015-12-23].
 23. DUTCH SINGLE TOP 100 // 24/05/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-05-24. [dostęp 2015-12-23].
 24. Ilse DeLange ‎– Here I Am/1998-2003 (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 25. DUTCH ALBUM TOP 100 // 15/11/2003 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2003-11-15. [dostęp 2015-12-23].
 26. Ilse DeLange ‎– Wouldn't That Be Something (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 27. Ilse DeLange ‎– All The Answers (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 28. Zucchero & Ilse DeLange ‎– Blue (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 29. DUTCH SINGLE TOP 100 // 05/03/2005 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2005-03-05. [dostęp 2015-12-23].
 30. Ilse DeLange ‎– The Great Escape (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 31. DUTCH SINGLE TOP 100 // 08/07/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-07-08. [dostęp 2015-12-23].
 32. Ilse DeLange ‎– The Great Escape (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 33. DUTCH ALBUM TOP 100 // 24/06/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-06-24. [dostęp 2015-12-23].
 34. ILSE DELANGE - THE GREAT ESCAPE (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl. [dostęp 2015-12-23].
 35. Ilse DeLange ‎– The Lonely One (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 36. DUTCH SINGLE TOP 100 // 11/11/2006 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2006-11-11. [dostęp 2015-12-23].
 37. Ilse DeLange ‎– I Love You (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 38. DUTCH SINGLE TOP 100 // 03/03/2007 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2007-03-03. [dostęp 2015-12-23].
 39. Ilse DeLange ‎– Reach For The Light (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 40. Ilse DeLange ‎– Live (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 41. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/11/2007 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2007-11-03. [dostęp 2015-12-23].
 42. Ilse DeLange ‎– So Incredible (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 43. DUTCH SINGLE TOP 100 // 01/11/2008 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2008-11-01. [dostęp 2015-12-23].
 44. Ilse DeLange ‎– Incredible (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 45. DUTCH ALBUM TOP 100 // 08/11/2008 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2008-11-08. [dostęp 2015-12-23].
 46. Ilse DeLange ‎– Miracle (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 47. DUTCH SINGLE TOP 100 // 14/03/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-03-14. [dostęp 2015-12-23].
 48. Ilse DeLange zingt soundtrack Bride flight (niderl.). W: de Verdieping Trouw [on-line]. trouw.nl, 2008-06-23. [dostęp 2015-12-23].
 49. Ilse DeLange ‎– Puzzle Me (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 50. DUTCH SINGLE TOP 100 // 30/05/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-05-30. [dostęp 2015-12-23].
 51. Ilse Delange ‎– We're Alright (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 52. Ilse DeLange ‎– Live In Ahoy (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 53. DUTCH ALBUM TOP 100 // 29/08/2009 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2009-08-29. [dostęp 2015-12-23].
 54. DUTCH SINGLE TOP 100 // 31/07/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-07-31. [dostęp 2015-12-23].
 55. Ilse DeLange ‎– Next To Me (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 56. DUTCH ALBUM TOP 100 // 04/09/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-09-04. [dostęp 2015-12-23].
 57. DUTCH SINGLE TOP 100 // 20/11/2010 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2010-11-20. [dostęp 2015-12-23].
 58. DUTCH SINGLE TOP 100 // 26/11/2011 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2011-11-26. [dostęp 2015-12-23].
 59. ILSE DELANGE - WITHOUT YOU (ACOUSTIC) (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl. [dostęp 2015-12-23].
 60. DUTCH SINGLE TOP 100 // 26/05/2012 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2012-05-26. [dostęp 2015-12-23].
 61. Ilse DeLange ‎– Eye Of The Hurricane (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 62. Ilse DeLange ‎– Winter Of Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 63. Ilse Delange ‎– We Are One (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 64. Ilse DeLange ‎– After The Hurricane - Greatest Hits & More (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-12-23].
 65. a b About The Common Linnets (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-12-23].
 66. Mathilde Albinsson: Nederländerna: The Common Linnets – Calm After The Storm (szw.). svt.se, 2014-05-04. [dostęp 2014-05-08].
 67. Gordon Roxburgh: The ten winners from tonight's show (ang.). eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-05-08].
 68. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-05-12].
 69. The Common Linnets op 2 (niderl.). radio2.nl, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-12].
 70. iTunes - Music - 'The Common Linnets' by The Common Linnets (niderl.). [dostęp 2015-12-23].
 71. Roy Knoops: The Netherlands: Waylon Decides To Fly Free (ang.). esctoday.com, 2014-05-29. [dostęp 2015-12-23].
 72. Aleksandra Wąsek: Rozpad The Common Linnets! (pol.). eurowizja.org, 2014-05-31. [dostęp 2015-12-23].
 73. THE COMMON LINNETS WIN PUBLIC CHOICE AWARD (ang.). W: EBBA [on-line]. europeanborderbreakersawards.eu, 2015-01-14. [dostęp 2015-12-23].
 74. 2015-01-16: Nagrody EBBA rozdane. Triumf holenderskiego duetu (pol.). W: Polskie Radio [on-line]. polskieradio.pl. [dostęp 2015-12-23].
 75. Roy Knoops: The Netherlands: The Common Linnets win EBBA’s Public Choice Award (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-01-15. [dostęp 2015-12-23].
 76. GERMANY’S ECHO AWARDS 2015: ALL THE WINNERS (ang.). W: Music Business Worldwide [on-line]. musicbusinessworldwide.com, 2015-03-27. [dostęp 2015-12-23].
 77. We Don’t Make the Wind Blow - Single – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 78. II – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 79. II (Deluxe) – The Common Linnets (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-23].
 80. DUTCH ALBUM TOP 100 // 03/10/2015 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. dutchcharts.nl, 2015-10-03. [dostęp 2015-12-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]