Imagine (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Imagine (utwór))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imagine
ilustracja
Singel Johna Lennona
z albumu Imagine
Wydany 1971
Nagrywany 1971
Gatunek pop
Długość 3:01
Wydawnictwo Parlophone
Producent Phil Spector, John Lennon, Yōko Ono
Format 7"
Kompozytor John Lennon
Twórca tekstu John Lennon
Singel po singlu

Imagineballada rockowa[1] napisana i nagrana przez Johna Lennona, która pochodzi z albumu o tym samym tytule. Singiel wydany został w 1971 roku. Utopijna piosenka napisana przez Lennona jest antyreligijna, antynacjonalistyczna, niekonwencjonalna i antykapitalistyczna[2], jednak została zaakceptowana z powodu wartości artystycznych. W 2004 roku utwór został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 500 utworów wszech czasów czasopisma „Rolling Stone”[3]. John Lennon o utworze[4]:

To powinno być podpisane Lennon/Ono. Duża część tekstu, pomysłu, wzięła się od niej. W tym czasie byłem jednak znacznie bardziej samolubny, bardziej „macho”, i jakoś pominąłem jej wkład. Ale to było wzięte prosto z „Grapefruit”, jej książki: „Wyobraź sobie to, wyobraź sobie tamto” (…) To właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu. „Imagine” jest tym samym co piosenki „Working Class Hero”, „Mother” czy „God” z pierwszej płyty, która była dla ludzi zbyt realistyczna, więc jej nie kupowali. Zakazano jej w radiu. „Imagine” zawiera dokładnie ten sam przekaz, tylko pokryty lukrem. I niemal wszędzie jest przebojem: ta antyreligijna, antynacjonalistyczna, nonkonformistyczna i antykapitalistyczna piosenka… Lukier sprawia, że jest akceptowalna. Zrozumiałem jak muszę postępować.

John Lennon,

Cytat z piosenki – „Nad nami tylko niebo” – stał się mottem Portu lotniczego Liverpool-John Lennon.

Do tekstu piosenki nawiązuje powstały w 2007 roku pomnik Imagine Peace Tower na islandzkiej wyspie Viðey w pobliżu Reykjavíku, zaprojektowany przez Yoko Ono[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Annette Smith: 10 Best Slow Rock Ballads (ang.). mademan.com, 2010-10-21. [dostęp 2014-08-14].
  2. Lennon Lives Forever: John Lennon, Rolling Stone.
  3. Rolling Stones Magazine’s Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].
  4. Bartek Koziczyński, Teraz Rock, nr 1 (83), styczeń 2010.
  5. Viðey (ang.). Visit Reykjavik. [dostęp 2019-03-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]