Przejdź do zawartości

Imiennik (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Imiennik
The Namesake
Gatunek

dramat

Data premiery

2 września 2006
19 października 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Indie
Stany Zjednoczone

Język

hindi, bengalski, angielski

Reżyseria

Mira Nair

Scenariusz

Jhumpa Lahiri (powieść) & Sooni Taraporevala

Główne role

Tabu
Irrfan Khan
Kal Penn
Zuleikha Robinson
Jacinda Barrett
Sahira Nair
Ruma Guha Thakurta

Wytwórnia

Fox Searchlight Pictures
Cine Mosaic
Entertainment Farm
Mirabai Films
UTV Motion Pictures

Dystrybucja

Fox Searchlight Pictures (USA)
20th Century Fox Home Entertainment (USA – DVD)

Nagrody
1 nagroda i 3 nominacje

Imiennik (tytuł oryg. The Namesake) – film indyjsko-amerykański zrealizowany w 2006 roku przez Mirę Nair, autorkę takich filmów jak Salaam Bombay!, Monsunowe wesele i Bollywood/Hollywood. Film był pokazywany (z sukcesem) na festiwalach w Nowym Jorku i Toronto. W rolach głównych Tabu, Irrfan Khan i Kal Penn. To historia Indusa, który przeżywszy cud ocalenia z katastrofy kolejowej, opuszcza kraj emigrując do Nowego Jorku. To opowieść o głębokiej pełnej miłości więzi małżeńskiej, o życiu na styku dwóch kultur, o poszukiwaniu swojej tożsamości. W centrum filmu pokazano też dramatyczną relację między ojcem a synem, budowanie bliskości, rozmijanie się, tęsknotę za sobą.

Film został wyreżyserowany w oparciu o cieszącą się dużą popularnością i uznaniem krytyków książkę Jhumpa Lahiri (również pod tytułem „The Namesake”. w Polsce Imiennik). Autorkę książki można zobaczyć w filmie.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Kalkuta. Rodzinę Ashimy (Tabu) odwiedza Ashok Ganguli (Irrfan Khan) z rodzicami. Celem wizyty jest aranżowanie małżeństwa. Wkrótce potem Ashima opuszcza pełen zgiełku, kolorów, ciepła rodzinnych więzi Bengal. Przyleciawszy samolotem do Nowego Jorku otulając się szalami próbuje odnaleźć się w ośnieżonej pustce obcego jej miasta. U boku nieznanego jej jeszcze mężczyzny. Jego pełna czułości, troskliwości i zrozumienia miłość pomaga jej stworzyć na obczyźnie rodzinny dom. Asima i Ashok tęsknią jednak za Indiami i z bólem patrzą, jak ich rodzinne więzi rozluźniają się, jak ich dzieci stają się Amerykanami. Dopiero dramat w rodzinie pomoże odbudować łączącą ich więź. Dzięki niemu Gogol (Kal Penn), syn Ashoka zacznie rozumieć, kim naprawdę jest.

Motywy indyjskiego kina

[edytuj | edytuj kod]

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]