Impact Wrestling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Impact Wrestling
Ilustracja
Logo Impact Wrestling
Data założenia

19 czerwca 2002

Główna siedziba

3201 Dickerson Pike, Nashville, Tennessee, Stany Zjednoczone

Założyciel

Jeff Jarrett
Jerry Jarett

Właściciel

Anthem Sports & Entertainment (95%)
Dixie Carter (5%)

Powiązane

NWA
Global Force Wrestling (GFW)

Strona internetowa

Impact Wrestlingamerykańska federacja wrestlingu założona przez w maju 2002 roku przez Jeffa i Jerry’ego Jarrettów. Siedziba federacji znajduje się w Nashville w stanie Tennessee.

Siedziba główna firmy

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i spółka z NWA (2002–2007)[edytuj | edytuj kod]

Ring TNA w latach 2004–2010

Pomysł na utworzenie federacji równoległej do WWE powstał krótko po sprzedaży World Championship Wrestling. 10 maja 2002 roku federację Total Nonstop Action założyli Jeff Jarrett i Jerry Jarrett. Federacja była częścią National Wrestling Alliance, i była nazywana NWA: Total Nonstop Action. W ramach umowy z NWA, federacja miała dostęp do mistrzostw takich jak NWA World Tag Team Championship, czy też NWA World Heavyweight Championship.

Federacja ruszyła z zamiarem produkowania tylko gal PPV. W 2004 roku, utworzono tygodniówkę dla federacji o nazwie Impact!. Program pokazywał bardziej sportowy styl, niż WWE. Ring był w kształcie sześciokąta, a firma wprowadziła pomiar czasu w meczach oraz „Fox Box”, który prezentował zawodników przed walką. Po wprowadzeniu tygodnówki, federacja przyjęła format stosowany pierwotnie przez WCW, jedno w miesiącu, trwające 3 godz PPV i cotygodniowe gale.

W 2005 wygasła umowa pomiędzy firmą a FOX, przez co federacja została zmuszona emitować programy Impact! i Xplosion przez internet. Tego samego roku federacja rozpoczęła produkcję figurek we współpracy z Marvel Toys[1].

Na Unbreakable, 11 września 2005 mecz o TNA X Division Championship pomiędzy AJ Stylesem, Samoa Joe i Christopherem Danielsem, otrzymał od dziennikarza wrestlingu Dave’a Meltzera 5 gwaizdek, co czyni go pierwszym i jedynym tak wysoko ocenionym meczem w Impact[2].

1 października 2005 został wyemitowany pierwszy odcinek Impact! na stacji Spike TV, po podpisaniu z nią kontraktu[3].

Od 2005 do 2006 TNA miało nabór wielu znanych zawodników ze świata wrestlingu (głównie znanych z największej federacji na świecie, WWE). Byli to m. in Kevin Nash, Rhino, Christian Cage, Sting, Scott Steiner i Kurt Angle[4].

W kwietniu 2006 TNA rozpoczęło współpracę z YouTube[5]. W październiku 2007, cotygodniowe odcinki Impact! zostały rozszerzone do formatu dwugodzinnego[6].

TNA (2007–2017)[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak firma zakończyła współpracę z NWA i została odcięta od mistrzostw, została zmuszona utworzyć nowe mistrzostwa. Utworzono wtedy TNA World Heavyweight Championship i TNA World Tag Team Championship.

9 września 2008, firma Midway Games wydała grę wideo TNA zatytułowaną TNA Impact![7], a w 2009 firma wprowadziła archiwum, gdzie fani mogli oglądać gale pay-per-viev z poprzednich lat.

Październik 2009 roku, był rokiem przełomowym dla TNA, ponieważ firma zatrudniła wielu wpływowych wrestlerów, dla wcześniej wspomnianej największej federacji wrestlingu na świecie, WWE. Byli to m.in.: WWE Hall of Famerzy i wielokrotni mistrzowie świata WWE, Ric Flair i Hulk Hogan oraz Jeff Hardy, Rob Van Dam i Mr. Anderson, oraz byłego prezesa WCW, Erica Bischoffa. Bischoff i Hogan, którzy pracowali głównie na zapleczu, wprowadzili wiele zmian, m.in. powrócili do standardowego, kwadratowego ringu oraz zawarli ugodę ze Spike TV, aby przenieść odcinki Impact! na poniedziałek, kiedy emitowana była główna gala WWE, Raw[8]. Emisja pierwszego odcinka w poniedziałek, miała odbyć się 8 marca 2010, lecz 4 stycznia 2010, w poniedziałek, TNA wydało odcinek Impact!, który przedstawił wszystkie zmiany widzom oraz zawierał występ, nieaktywnego od dwóch lat Hulka Hogana[9]. TNA stało się wtedy pierwszą federacją wrestlingu, od dziewięciu lat (czyli od wykupienia przez WWE, WCW), która rozpoczęła rywalizację z WWE. WWE jednak tej samej nocy nie pozostało dłużne i ustanowiło wielki powrót, legendy wrestlingu, Breta Harta, który nie pojawiał się w federacji od 1997, kiedy to został prawdziwie oszukany przez federację, sztuczką Montreal Screwjob[10]. 3 maja Impact! z powrotem zostało przeniesione na czwartkowe noce, kończąc rywalizację[11]. Tego samego dnia, nazwa show została zmieniona na Impact Wrestling[12].

7 listopada 2011, byłe terytorium rozwojowe WWE, Ohio Valley Wrestling (OVW), stało się oficjalnym terytorium rozwojowym TNA[13]. W grudniu promocja zadebiutowała z Ring Ka King z siedzibą w Indiach[14].

W marcu 2013, TNA zakończyło współpracę z Universal Studios i zaczęło kręcić swoje programy w różnych miastach Stanów Zjednoczonych[15]. 2 listopada TNA, zakończyło współpracę z Ohio Valley Wrestling.

W latach 2013–2014 znane gwiazdy TNA, m.in. Hulk Hogan (który w 2014 powrócił do WWE), AJ Styles, czy też właściciel firmy Jeff Jarrett, opuścili promocję. Powodem Stylesa były okropne warunki nowego kontraktu, a Jarrett chciał zainwestować w nową federację wrestlingu, Global Force Wrestling. Mimo nowej inwestycji Jarretta, był on dalej po części inwestorem TNA[16]. Następnie odeszły również takie gwiazdy jak: Sting, Chris Sabin, Hernande, Christopher Daniels i Kazarian[17].

Pod koniec lipca poinformowano, że Spike TV rezygnuje z Impact Wrestling,, lecz TNA zaprzeczyło tym plotkom[18]. W końcu obie strony doszły do ugody, przenosząc program na środowe wieczory[19].

W listopadzie 2014, umowa ze Spike TV wygasła, a Impact Wrestling przeniosło się do Discovery Communications, które dopiero co podpisało kontrakt z TNA. Godziny i dzień nadawania programu zostały te same, co na Spike TV[20]. Impact Wrestling miało swoją premierę, w środę, 7 stycznia o godzinie 21:00. TNA rozpoczęło również dwa nowe programy: Impact Wrestling: Unlocked, prowadzony przez Mike’a Tenay, i TNA Wrestling’s Greatest Matches, serię prezentującą najlepsze mecze w historii firmy[21]. Discovery Communications reklamowało Impact Wrestling jako jedną z przyczyn wzrostu liczby widzów. Pomimo tego sukcesu, Discovery Communications usunęło Unlocked i Greatest Matches ze swoich programów w maju 2015[22].

19 listopada TNA podpisała kontrakt z Pop TV na wyemitowanie Impact Wrestling[23]. TNA powróciło wtedy, do nagrywania Impact Wrestling w Impact Zone w Universal Studios w Orlando na Florydzie. W marcu i kwietniu kolejni ważni zawodnicy opuścili firmę. Byli to: Eric Young, Bobby Roode oraz Velvet Sky[24][25]. 12 sierpnia Billy Corgan został nowym prezesem awansu, a Dixie Carter przewodniczącą i dyrektorem ds. Strategii[26]. Z powodu konfliktu zaistniałego pomiędzy Corganem a TNA (patrz dział Konflikty z prawem), Corgan został zwolniony ze stanowiska.

Global Force Wrestling (2017)[edytuj | edytuj kod]

Logo Impact Wrestling podczas spółki z GFW

2 marca TNA zmieniło nazwę na Impact Wrestling, po swoim głównym serialu telewizyjnym. Wrestlerzy tacy jak: Drew Galloway, Matt Hardy, Jeff Hardy, Jade, Crazzy Steve, Mike Bennett i Maria Kanellis opuścili firmę w tym okresie.

20 kwietnia Impact ogłosił połączenie Global Force Wrestling (GFW), należącego do byłego właściciela Impact Wrestling, Jeffa Jarretta[27]. Firma ogłosiła później zmianę nazwy na rzecz GFW. W tym czasie Anthem wypuścił serwis streamingowy, Global Wrestling Network, który zawierał treści z ich biblioteki taśm i innych źródeł. Wkrótce po tym firma z powrotem zmieniła nazwę na Impact Wrestling[28].

Nowy zarząd i wpływ COVID-19 (2018–obecnie)[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2017 r. Anthem ogłosił zatrudnienie Dona Callisa i Scotta D’Amore jako wiceprezesów wykonawczych[29]. Impact ogłosiło również partnerstwo z Twitch, w celu produkcji treści dla swojej firmy[30]. 21 grudnia 2018 roku firma ogłosiła, że Impact! będzie przenosić się na Pursuit Channel od 11 stycznia 2019[31].

19 marca 2019 roku firma Impact ogłosiła, że ponownie zawarła umowę z OVW, aby służyło im jako terytorium rozwojowe[32]. 1 maja wprowadzono Impact Plus, który zastąpił dotychczasowy Global Wrestling Network[33].

Tessa Blanchard –pierwsza i na chwilę obecną jedyna kobieta, która zdobyła Impact World Championship.

Na Hard to Kill, 12 stycznia 2020, Tessa Blanchard pokonała Samiego Callihana, aby zostać pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą, która wygrała Impact World Championship[34]. Od kwietnia tego samego roku Impact Wrestling organizowało gale bez udziału publiczności na arenie ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19[35]. W grudniu firma nawiązała współpracę z innymi federacjami wrestlingu, między innymi All Elite Wrestling (AEW) i National Wrestling Alliance (NWA), które oferowały występy swoich talentów na wydarzeniach Impact[36]. Posiadacz AEW World Championship, czyli głównego mistrzostwa AEW, Kenny Omega sięgnął po Impact World Championship, stawiając swój tytuł również na szali w walce z ówczesnym mistrzem Richem Swannem na Rebellion, 25 kwietnia 2021[37].

Począwszy od gali Slammiversary, która odbyła się 17 lipca 2021, podczas gal na arenie przebywa ograniczona liczba fanów[38]. Na przełomie lipca i sierpnia do federacji powrócili Christian Cage, Mickie James, Madison Rayne, Chelsea Green, która podczas swojej poprzedniej kadencji w Impact wcielała się wcześniej w postać Laurel Van Ness, a także otrzymaliśmy kilka debiutów w promocji, przykładowo weteranki kobiecego wrestlingu Meliny, czy też byłych zawodników WWE W. Morrisseya (lepiej znanego jako Big Cass) i No Waya (lepiej znanego jako No Way Jose)[39].

13 sierpnia 2021 Impact World Championship po raz pierwszy zmieniło posiadacza na wydarzeniu innej federacji, kiedy to Christian Cage pokonał ówczesnego mistrza Kenny’ego Omegę, w historycznym, pierwszym odcinku AEW Rampage[40]. Na gali pay-per-view NWA EmPowerrr zorganizowanej przez NWA, przeznaczonej tylko dla kobiet, która odbyła się 28 sierpnia 2021 i w ramach współpracy między Impact, NWA i AEW zawierała walki z udziałem zawodniczek ze wszystkich trzech federacji, Impact Knockouts Championka Deonna Purrazzo obroniła swoje mistrzostwo w walce z Meliną[41].

Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

Obecni mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwo Obecny mistrz(owie) Panowanie Data zdobycia Dni Dodatkowe informacje
Impact World Championship Steve Cutler April 2018.jpg Steve Maclin 1 2023-04-16 16 kwietnia 2023(dts) 53 Pokonał Kushidę w walce o zwakowany tytuł na Rebellion.
Impact X Division Championship Trey Miguel June 2019.jpg Trey Miguel 2 2022-11-18 18 listopada 2022(dts) 202 Pokonał Blacka Taurusa w finale turnieju o zwakowany tytuł na Over Drive.
Impact Digital Media Championship No image available.svg Joe Hendry 1 2022-10-22 22 października 2022(dts) 229 Pokonał poprzedniego mistrza Briana Myersa podczas nagrywek Impact.
Wyemitowano 10 listopada.
Impact World Tag Team Championship Ace Austin Alpha 1.jpg
No image available.svg
Bullet Club
(Ace Austin i Chris Bey)
1 2023-02-25 25 lutego 2023(dts) 103 Pokonali poprzednich mistrzów The Motor City Machine Guns (Alexa Shelleya i Chrisa Sabina) podczas nagrywek Impact.
Wyemitowano 2 marca.
Impact Knockouts World Championship Deonna Purrazzo April 2019.jpg Deonna Purrazzo 2 2023-04-16 16 kwietnia 2023(dts) 53 Pokonała Jordynne Grace w walce o zwakowany tytuł na Rebellion.
Impact Knockouts World Tag Team Championship Taylor Wade at BSE 20090201.jpg
KimberLeeKiLynnKingQA-22.jpg
The Coven
(Taylor Wilde (3) i KiLynn King (1))
1 2023-02-26 26 lutego 2023(dts) 102 Pokonały poprzednie mistrzynie The Death Dollz (reprezentowane przez (Rosemary i Tayę Valkyrie) podczas nagrywek Impact.
Wyemitowano 16 marca.
Gail Kim – pierwsza i zarazem siedmiokrotna Impact Knockouts Championka oraz aktualnie jedna z dwóch kobiecych członkiń Impact Wrestling Hall of Fame.
Kurt Angle – inauguracyjny i zarazem sześciokrotny posiadacz Impact World Championship.

Dawne mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

Tytuł mistrzowski Pierwszy mistrz Ostatni mistrz Data dezaktywacji Lata aktywności
TNA World Beer Drinking Championship James Storm James Storm 2008-02-26 26 lutego 2008(dts) 0 (4 miesiące)
TNA King of the Mountain Championship Booker T Lashley 2016-08-13 13 sierpnia 2016(dts) 8
Impact Grand Championship Aron Rex Austin Aries 2018-06-04 4 czerwca 2018(dts) 2
TNA World Heavyweight Championship Moose Rich Swann 2021-03-13 13 marca 2021(dts) 1

Personel[edytuj | edytuj kod]

Wrestlerzy[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Austin, AceAce Austin[42] Austin Highley World Tag Team Champion
Prince, AidenAiden Prince[43] Michael Lopaz
Shelley, AlexAlex Shelley[44] Patrick Martin
Angels, Angels[45] Trey Tucker
Gujjar, BhupinderBhupinder Gujjar[46] Bhupinder Gujjar
Taurus, BlackBlack Taurus[47][48] Unknown
Myers, BrianBrian Myers[49] Brian Myers
Bully Ray, Bully Ray[50] Mark LoMonaco Hall of Famer
Singh, ChampagneChampagne Singh[51] Munraj Sahota
Bey, ChrisChris Bey[52] Chris Bey World Tag Team Champion
Sabin, ChrisChris Sabin[53] Joshua Harter
Steve, CrazzyCrazzy Steve[54][48] Steven Scott
Deaner, Deaner[55][45] Christopher Gray Producent
Dirty Dango, Dirty Dango[56] Curtis Hussey
Eddie Edwards, Eddie Edwards[57][58] Eric Maher
Kazarian, FrankieFrankie Kazarian[59] Frank Gerdelman
Heath, Heath[60] Heath Miller
Price, JackJack Price[61] Jack Price
Jai Vidal[62] Bruno Colon
Crist, JakeJake Crist[63] John Crist
Hotch, JasonJason Hotch[64] Jason Hotch
Doering, JoeJoe Doering[65][45] Joseph Doering Nieaktywny; operacja raka
Hendry, JoeJoe Hendry[66] Joseph Hendry Digital Media Champion
John Skyler[67] Johnathan Brumbaugh
Johnny Swinger, Johnny Swinger[68] Joseph Dorgan
Jonathan Gresham, Jonathan Gresham[69] Jonathan Gresham
Alexander, JoshJosh Alexander[70] Joshua Lemay Nieaktywny; naderwany triceps
King, KennyKenny King[71][58] Kenneth Layne
Knight, KevinKevin Knight[72] Kevin Knight
Kon, Kon[73][45] Ryan Parmeter
Kushida, Kushida[74] Yujiro Kushida
Kid, LaredoLaredo Kid[75] Nieujawnione[a]
Andrews, MarkMark Andrews[76] Mark Andrews
Mike Bailey, Mike Bailey[77] Émile Baillargeon-Laberge
Moose, Moose[78] Quinn Ojinnaka
Webster, MorganMorgan Webster[76] Gavin Watkins
Aldis, NickNick Aldis[79] Nicholas Aldis
PCO, PCO[80][58] Carl Ouellet
Rhino, Rhino[81] Terrance Gerin
Swann, RichRich Swann[82] Richard Swann
Callihan, SamiSami Callihan[83] Samuel Johnston
Marella, SantinoSantino Marella Anthony Carelli Dyrektor of Authority[84]
Jean, SheldonSheldon Jean[85] Nieznane
Shera, Shera[86] Amanpreet Randhawa
Shogun,Shogun[87] Jackson Stone
Maclin, SteveSteve Maclin[88] Stephen Kupryk World Champion
Dreamer, TommyTommy Dreamer[89] Thomas Loughlin Producent
Trey Miguel, Trey Miguel[90] Trey McBrayer X Division Champion
Yuya Uemura, Yuya Uemura[91] Yuya Uemura
Zicky Dice, Zicky Dice[92] Nick Zoppo

Wrestlerki (Knockoutki)[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Edwards, AlishaAlisha Edwards[93] Alisha Maher
Luna, DaniDani Luna[76] Chole Smith
Purrazzo, DeonnaDeonna Purrazzo[94] Deonna Purrazzo Knockouts Champion
Shaw, GiseleGisele Shaw[95] Gisele Mayordo
Jessicka, Jessicka[96][97] Jessica Cricks
Threat, JodyJody Threat[98] Jody Giyvicsan
Kelly, KillerKiller Kelly[99] Raquel Lourenço-Winkler
King, KiLynnKiLynn King[100] Nieznane Knockouts Tag Team Champion
Slamovich, MashaMasha Slamovich[101] Ann Khozine
James, MickieMickie James[102] Mickie James Nieaktywna; złamane żebro
Rosemary, Rosemary[103][48][97] Holly Letkeman
Savannah Evans[104] Rachel Freeman
Yung, SuSu Yung[105] Vannarah Riggs Nieaktywna; urlop macierzyński[106]
Steelz, TashaTasha Steelz[107] Latasha Harris
Wilde, TaylorTaylor Wilde[108] Shantelle Malawski Knockouts Tag Team Champion
Trinity, Trinity[109] Trinity Fatu

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Allison Leigh Allison Leigh [110][111]
Daniel Spencer Daniel Spencer [112]
Frank Gastineau Frank Gastineau [113][111]

Inny personel ekranowy[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Penzer, DavidDavid Penzer[114] David Penzer Spiker
George Iceman[115][116] George Menenzes Gospodarz Before the Impact
Gia Miller[117][116] Georgia Lee Milton Ankieterka
Chung, JadeJade Chung[118] Jennifer Chung Gospodarz pre-show
Ankieterka
Rehwoldt, MatthewMatthew Rehwoldt[119] Matthew Rehwoldt Komentator
Tom Hannifan[120] Thomas Hannifan Komentator

Producenci[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Hemme, ChristyChristy Hemme[121] Christina Hemme
Kim, GailGail Kim[122] Gail Kim-Irvine Hall of Famer
Osoba od Relacji z talentami
Jacobs, JimmyJimmy Jacobs Christopher Scoville[123] Scenarzysta[124]
John E. Bravo[125] John Mellnick Nadzorca Produkcji
Mathews, JoshJosh Mathews[126][116] Joshua Lomberger Starszy producent
Starszy dyrektor ds. Mediów Cyfrowych
Storm, LanceLance Storm Lance Evers [127]
R.D. Evans, R.D. Evans[128] Robert Evans Scenarzysta

Kadra kierownicza[edytuj | edytuj kod]

Imię ringowe Prawdziwe imię i nazwisko Dodatkowe informacje
Sahadi, DavidDavid Sahadi David Sahadi Dyrektor kreatywny[129]
Nordholm, EdEd Nordholm Edward Nordholm Chief Corporate Officer Anthem[130][131]
Asper, LeonardLeonard Asper Leonard Asper Założyciel/Prezes/CEO – Anthem Sports & Entertainment[132][133][130]
Lou D’Angeli, Lou D’Angeli Lou D’Angeli Wiceprezes ds. Marketingu[134]
Schaffer, RichardRichard Schaffer Richard Schaffer Prezes – Anthem Sports Group[131]
D’Amore, ScottScott D’Amore[135] Scott D’Amore Prezes – Impact Wrestling[136]
Producent wykonawczy[137]
Head of Creative

Gale[edytuj | edytuj kod]

Programy[edytuj | edytuj kod]

Program Pierwszy odcinek Lata emisji Stacja telewizyjna Odn.
Impact! 2004-06-04 4 czerwca 2004(dts) od 2004 AXS TV [138]
BTI: Before the Impact 2021-02-16 16 lutego 2021(dts) od 2021 [139]

Pay-per-view[edytuj | edytuj kod]

Konflikty z prawem[edytuj | edytuj kod]

13 października Corgan pozwał TNA z powodu niespłaconego długu, którego jak sądził, firma mu nie spłaciła. Stan Tennessee nałożył również dług na TNA z tytułu niezapłaconych podatków[140]. Kanadyjski nadawca, Anthem Sports & Entertainment zaoferował pomoc firmie[141]. TNA wywiązało się z długów, jednak Corgan, który został pozbawiony przez kanadyjskiego nadawcę stanowiska prezesa, twierdził, że dalej nie otrzymał spłaty długu. W wyniku ugody pomiędzy Corgan i TNA, Anthem Sports & Entertainment spłaciło dług nabyty przez TNA i Carter[142].

14 sierpnia 2018 roku, Jeff Jarrett i Global Force Entertainment ogłosili, że złożyli pozew przeciwko Anthem Sports & Entertainment w Sądzie Okręgowym Tennessee za naruszenie praw autorskich do GFW, ponieważ Jarrett był właścicielem wszystkich produktów GFW od momentu utworzenia firmy, w 2014 roku[143]. 19 lutego 2019 ujawniono, że Jarrett złożył kolejny pozew, twierdząc, że Impact Wrestling usunął główne kopie wszystkich GFW Amped. Jarrett pozwał również do sądu, próbując uzyskać znaki towarowe swojego nazwiska i podobieństwa od Anthem. Anthem pozwało go, w lipcu 2019, twierdząc, że są prawowitymi właścicielami praw autorskich oraz że Jarrett wiedział, że taśmy zostały usunięte i że nie zarabiali na treściach GFW[144]. W 2020 sprawa została umożona, a następny wniosek Jarretta, z października 2020 został odrzucony[145].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W lucha libre prawdziwa tożsamość, nazwisko rodowe itp. zamaskowanych zapaśników jest utrzymywana w tajemnicy przed opinią publiczną. Media informacyjne ani nie donoszą, ani nie spekulują na temat prawdziwych nazwisk, nawet jeśli uda im się je znaleźć, wyłącznie z szacunku dla tradycji lucha libre.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Toy Biz Introduces TNA Wrestling Assortment, toynewsi.com [dostęp 2020-11-22].
 2. Alex Podgorski, 5-Star Match Reviews – AJ Styles vs. Christopher Daniels vs. Samoa Joe – TNA Unbreakable 2005, by Alex Podgorski, TJRWrestling – WWE, AEW News, TV Reviews, PPVs, More!, 16 października 2019 [dostęp 2020-11-22] (ang.).
 3. WWE News, RAW Results, Smackdown Results, Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News [dostęp 2020-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-18] (ang.).
 4. Jeff Jarrett: „At its peak, TNA competed with WWE”, Superluchas, 3 marca 2018 [dostęp 2020-11-22] (ang.).
 5. Total Nonstop Action Wrestling!, web.archive.org, 3 lutego 2007 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-03].
 6. NEWS, web.archive.org, 25 stycznia 2010 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-25].
 7. TNA Impact! – IGN. [dostęp 2020-12-22].
 8. „iMPACT!” Moves To Mondays On March 8, web.archive.org, 18 lutego 2010 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-18].
 9. TNA 3 Hour LIVE Monday Night iMPACT! – 4th January 2010, Talk Whatever Online [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 10. WWE Raw Results – January 4th, 2010, Wrestlezone, 4 stycznia 2010 [dostęp 2020-12-22].
 11. Major Impact: Lessons Learned from iMPACT!’s Failed Move to Monday Night Television | TNAStars com says, TNA Confirms iMPACT! Going Back to Thursdays, www.xheadlines.com [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 12. Wrestleview.com – Release: „Impact Wrestling” rebrands on Spike, web.archive.org, 22 maja 2011 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-22].
 13. PWTorch.com – TNA News: TNA announces official training program with WWE’s former developmental territory, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22].
 14. PWTorch.com – TNA News: Updates on TNA India project – first champion crowned, near-riot, former WWE wrestlers involved, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22].
 15. END OF A TNA ERA NEXT MONTH AND MORE TNA NEWS | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22].
 16. SHOCKING NAME GONE FROM TNA | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22].
 17. TNA moves a number of talents to Alumni section today – Wrestleview.com, web.archive.org, 3 stycznia 2015 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-03].
 18. Dixie Carter says negotiations with Spike TV are ongoing – Wrestleview.com, web.archive.org, 6 października 2014 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06].
 19. PWTorch.com – TNA NEWS: Big TNA TV update – Carter announces 2014 contract extension, issues statement on future, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22].
 20. The Deadline Team, The Deadline Team, Discovery’s Destination America Adds TNA Impact Wrestling To Lineup, Deadline, 19 listopada 2014 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 21. TNA Wrestling’s Greatest Matches Joins Destination America Lineup!, web.archive.org, 31 grudnia 2014 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-31].
 22. Another TNA show pulled from Destination America lineup – Wrestleview.com, web.archive.org, 22 maja 2015 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-22].
 23. TNA ANNOUNCES NEW TV HOME FOR IMPACT WRESTLING, FULL DETAILS | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22].
 24. Eric Young and Bobby Roode leave TNA Impact Wrestling, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 19 marca 2016 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 25. TNA announces the departure of another mainstay, Pro Wrestling Dot Net, 23 kwietnia 2016 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 26. Dixie Carter no longer TNA president, Billy Corgan takes over, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 12 sierpnia 2016 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 27. IMPACT Wrestling Acquires Global Force Wrestling – Impact Wrestling, web.archive.org, 30 lipca 2017 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-30].
 28. Jeff Jarrett officially gone from Impact Wrestling, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 23 października 2017 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 29. Jamie Greer, Don Callis, Scott D’Amore Join Impact Senior Executive Team, Last Word on Pro Wrestling, 5 grudnia 2017 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 30. Daniel Wood, Impact Wrestling Vs Lucha Underground Results – 6th April, 2018, www.sportskeeda.com, 7 kwietnia 2018 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 31. Heel By Nature, IMPACT Wrestling Secures New U.S Television Deal With Pursuit Channel, 21 grudnia 2018 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 32. Impact Wrestling & OVW re-enter developmental agreement, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 19 marca 2019 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 33. NoDQ.com – Official details on Impact Plus streaming service, web.archive.org, 4 maja 2019 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-04].
 34. IMPACT WRESTLING HARD TO KILL MAIN EVENT OFFICIALLY ANNOUNCED | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22].
 35. Impact announces Slammiversary 2020, released WWE talent teased, WON/F4W - WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 2 czerwca 2020 [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 36. WATCH: AEW Champion Kenny Omega Appears on IMPACT, TheSportster, 9 grudnia 2020 [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 37. Erik Beaston, Impact Rebellion 2021 Results: Winners, Grades, Reaction and Highlights, Bleacher Report [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 38. 7/17 Impact Wrestling Slammiversary results: Powell’s live review of Kenny Omega vs. Sami Callihan in a No DQ match for the Impact World Championship, Deonna Purrazzo defends the Knockouts Championship against a mystery challenger, Ultimate X for the X Division Title, Moose vs. Chris Sabin, Pro Wrestling Dot Net, 17 lipca 2021 [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 39. Impact Slammiversary Promo Teases Daniel Bryan, IIconics, Forgotten Sons Debut, Wrestling Inc. [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 40. 8/13 AEW Rampage results: McGuire’s live review of the premiere edition with Kenny Omega vs. Christian Cage for the Impact World Championship, Britt Baker vs. Red Velvet for the AEW Women’s Championship, Miro vs. Fuego Del Sol for the TNT Championship, Pro Wrestling Dot Net, 14 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 41. Deonna Purrazzo Retains Her Knockouts Title at NWA EmPowerrr – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 42. Ace Austin – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 43. Aiden Prince – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 44. Alex Shelley – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 45. a b c d Violent By Design – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 46. Bhunpinder Gujjar – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 47. Black Taurus – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 48. a b c Decay (Black Taurus, Crazzy Steve and Rosemary) – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 49. Brian Myers – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 50. Bully Ray – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 51. Raj Singh – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 52. Chris Bey – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 53. Chris Sabin – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 54. Crazzy Steve – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 55. Deaner – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 56. Fandango – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 57. Eddie Edwards – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 58. a b c Honor No More – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 59. AEW-KAZARIAN-IMPACT UPDATE, PWInsider [dostęp 2023-01-13].
 60. Heath – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 61. Jack Price – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 62. Jai Vidal – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 63. Jake Crist Return Video [dostęp 2023-05-27] (ang.).
 64. Jason Hotch – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 65. Joe Doering – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 66. Joe Hendry – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 67. John Skyler – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 68. Johnny Swinger – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 69. Jonathan Gresham – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 70. Josh Alexander – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 71. Kenny King – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 72. Kevin Knight – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 73. Impact Wrestling Spoiler, PWInsider [dostęp 2022-10-22].
 74. Kushida – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 75. Laredo Kid – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 76. a b c Mark Andrews Comments On Return To IMPACT Wrestling, Bringing Subculture With Him - Fightful.com
 77. Mike Bailey – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 78. Moose – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 79. Nick – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 80. PCO – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 81. Rhino – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 82. Rich Swann – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 83. Sami Callihan – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 84. Santino Marella Arrives as IMPACT Wrestling’s New Director of Authority [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 85. Sheldon Jean – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 86. Shera – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 87. Shogun – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 88. Steve Maclin – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 89. Tommy Dreamer – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 90. Trey Miguel – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 91. Yuya Uemura – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 92. Zicky Dice – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 93. Alisha Edwards – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 94. Deonna Purrazzo – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 95. Gisele Shaw – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 96. Havok – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 97. a b Death Dollz – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 98. Jody Threat – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 99. Killer Kelly – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 100. KiLynn King – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 101. Masha Slamovich – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 102. Mickie James – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 103. Rosemary – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 104. Savannah Evans – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 105. Su Yung – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 106. Its the Undead...mother to be!?!? @realsuyung @Kimber_Lee90 @brandilauren_ #IMPACTonAXSTV [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 107. Tasha Steelz – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 108. Taylor Wilde – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 109. Trinity – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 110. Allsion Leigh na Twitterze.
 111. a b Daniel Spencer’s Tweet 2023 Refs.
 112. Daniel Spencer na Twitterze.
 113. Frank Gastineau na Twitterze.
 114. David Penzer – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 115. Behind The Lights With Anthony Carelli and Iceman Debuts Wednesday on Twitch [dostęp 2018-05-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-02].
 116. a b c IMPACT WRESTLING ADDS NEW WEEKLY TV SHOW „BEFORE THE IMPACT” [dostęp 2021-02-10].
 117. Gia Miller – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 118. Jennifer “Jade” Chung Joins the IMPACT Wrestling Broadcast Team [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 119. Matthew Rehwoldt – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 120. Tom Hannifan – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 121. Ian Carey, Christy Hemme working backstage with Impact Wrestling, Wrestling Observer Newsletter [dostęp 2022-03-08] [zarchiwizowane z adresu 2022-03-08] (ang.).
 122. Gail Kim – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 123. Jimmy Jacobs – IMPACT Wrestling [dostęp 2018-04-30] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13] (ang.).
 124. Episode #030 – Heat Wave House Of Hardcore Podcast With Tommy Dreamer podcast. Player FM. [dostęp 2019-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-18)].
 125. John E. Bravo – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 126. Josh Mathews – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 127. Lance Storm confirms backstage role with Impact Wrestling as producer/coach – 411 Mania.com.
 128. IMPACT Wrestling Adds RD Evans, Sign Katie Forbes [dostęp 2019-10-16] (ang.).
 129. Anthem Wrestling President Ed Nordholm discusses Impact Wrestling’s AXS TV Debut, The Future of Impact on TV, Production Departures, Killer Kross Situation, MMA on AXS TV and much more – PWInsider.com [dostęp 2019-03-01].
 130. a b Executives – Anthem Sports & Entertainment.
 131. a b RICHARD SCHAEFER NAMED PRESIDENT OF ANTHEM SPORTS GROUP - Impact Wrestling.com
 132. Anthem Sports & Entertainment – Our Team, Anthemse [dostęp 2019-03-16] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-09].
 133. Impact Wrestling continues long history of email gaffes – Forbes.com.
 134. Impact Wrestling News: Note on Opening Match for Tomorrow’s IMPACT! on AXS TV, Lou D’Angeli on New Role, Gisele Shaw vs. Hyan on BTI – 411 Mania.com.
 135. Scott D’Amore’s Impact Profile, Impact Wrestling [dostęp 2020-11-04].
 136. https://411mania.com/wrestling/scott-damore-named-president-of-impact-wrestling-other-major-changes-at-anthem/
 137. Impact Wrestling Hires Senior Executive Team, Impact Wrestling/Anthem Sports & Entertainment [dostęp 2017-12-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-05].
 138. Home Page – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 139. Before the IMPACT, IMPACT Wrestling [dostęp 2021-08-29] (ang.).
 140. Anthony DiMoro, Billy Corgan Files Lawsuit Against TNA And Dixie Carter, Tennessee Going After TNA For Unpaid Taxes, Forbes [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 141. Fight Network Parent Company Offering To Fund TNA & Repay Billy Corgan For Impact Wrestling Loans, Wrestlezone, 19 października 2016 [dostęp 2020-12-22].
 142. Richard Morgan, Billy Corgan settles with TNA, New York Post, 30 listopada 2016 [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 143. JEFF JARRETT & GFW SUE IMPACT WRESTLING PARENT COMPANY | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22].
 144. 411MANIA, Anthem & Impact Wrestling Admit They Deleted All Master Footage of GFW Amped To ‘Free Up Storage Space’ [dostęp 2020-12-22] (ang.).
 145. Jeff Jarrett’s Request For New Trial Against Anthem Turned Down | Fightful Wrestling, www.fightful.com [dostęp 2020-12-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]