Impeachment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Impeachment [wym. impiczment] - usunięcie z urzędu – procedura pochodząca z anglosaskiej tradycji parlamentarnej służąca realizacji odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta, wiceprezydenta i funkcjonariuszy cywilnych w USA[1]. Procedura wszczynana jest przez parlament lub inne ciała legislacyjne państwa.

Procedura polega zwykle na powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która przesłuchuje świadków oraz bada materiały źródłowe. Po ogłoszeniu wyników dochodzenia parlament podejmuje decyzję o ewentualnym pozbawieniu oskarżonego urzędu oraz immunitetu. To umożliwia postawienie oskarżonego przed sądem.

Impeachment dotyczy osób, które zostały powołane na stanowisko w wyniku demokratycznych procedur powinien więc być stosowany tylko w sytuacji, gdy istnieją dobrze potwierdzone zarzuty, że dana osoba bardzo poważnie naruszyła prawo.

Usunięcie funkcjonariusza publicznego z urzędu ma swoje źródło w brytyjskiej tradycji prawnej, jednak rozpowszechnił się on także w innych krajach, m.in. w USA, Australii, Brazylii (Dilma Rousseff), Irlandii, Filipinach, Korei Południowej (Park Geun-hye), Litwie (Rolandas Paksas) i Rumunii (Traian Băsescu).

W Polsce Trybunał Stanu jest sądem, który - po procedurze parlamentarnej - rozstrzyga kwestie naruszeń prawa przez osoby piastujące najwyższe urzędy[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b WIEM: darmowa encyklopedia. [dostęp 2016-11-29].

Bibliografia[edytuj]

  • Kazimierz Baran, Impeachment a początki odpowiedzialności politycznej ministrów w Anglii, „Zeszyty Naukowe UJ. Prace Prawnicze” 1971, z. 51, s. 7–30.