Imperator rhodopurpureus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imperator rhodopurpureus
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ podstawczaki
Klasa pieczarniaki
Rząd borowikowce
Rodzina borowikowate
Rodzaj Imperator
Gatunek Imperator rhodopurpureus
Nazwa systematyczna
Imperator rhodopurpureus (Smotl.) Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., G. Koller, Loizides, G. Marques, J.A. Muñoz, N. Oppicelli, D. Puddu, F. Rich. & P.-A. Moreau
Index Fungorum 243: 1 (2015)
Imperator rhodopurpureus: drugie zdjęcie

Imperator rhodopurpureus Smotl. – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Imperator, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1952 František Smotlacha nadając mu nazwę Boletus rhodopurpureus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 2015 Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., G. Koller, Loizides, G. Marques, J.A. Muñoz, N. Oppicelli, D. Puddu, F. Rich. & P.-A. Moreau, przenosząc go do rodzaju Imperator. To skutek prowadzonych w ostatnich latach badań filogenetycznych w obrębie rodzaju Boletus. Badania te istotnie zmieniły systematykę gatunków dawniej zaliczanych do rodzaju Boletus[1].

Niektóre synonimy nazwy naukowej[2]:

  • Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952
  • Boletus rhodopurpureus var. polypurpureus (Smotl.) Hlaváček 1996
  • Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952, var. rhodopurpureus
  • Boletus xanthopurpureus (Smotl.) Hlaváček 1986
  • Suillellus rhodopurpureus (Smotl.) Blanco-Dios 2015

W niektórych atlasach grzybów opisywany jest pod polską nazwą borowik rudopurpurowy[3] lub borowik winnoczerwony[4]. Są to nazwy utworzone przez tłumaczy wydawnictw obcojęzycznych i nie mają w Polsce statusu nazwy oficjalnej.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnicy 5 – 15 cm, najpierw półkulisty, później wypukły, w końcu poduszkowaty, cały mięsistoczerwony, porpurowoczerwono poplamiony, na brzegu jaśniejszy[4].

Rurki

15-25 mm długości, żywozółte, na powietrzu szybko błękitniejące[4].

Trzon

Wysokość 5 – 10 cm, grubość 3 – 6 cm, młody bulwiasto-pękaty, do beczkowatego, później krótko-maczugowaty, takiej barwy jak kapelusz, ozdobiony delikatną, ciemno-purpurowo-czerwoną siateczką[3].

Miąższ

Żółty, u podstawy trzonu czasami winnoczerwony. Na powietrzu szczególnie szybko i intensywnie staje się błękitnozielony. Ma przyjemny zapach i łagodny smak[3].

Wysyp zarodników

Zarodniki wrzecionowate, gładkie, miodowożółte, o wymiarach 10-11 x 5,5-6 μm , wysyp oliwkowobrązowawy.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb trujący[4][3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rośnie w lecie i na początku jesieni w widnych lasach liściastych, głównie pod dębami i bukami, szczególnie na glebach wapiennych. Jest znacznie rzadszy niż borowik purpurowy[3]. W Polsce nie występuje[5].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Podobny jest borowik purpurowy (Rubroboletus rhodoxanthus). Jest to jednak rzadki gatunek, ma kapelusz białawy lub płowy i tylko miejscami z czerwonym odcieniem. jego miąższ po uszkodzeniu też się przebarwia, ale mniej intensywnie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-10-25].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-10-24].
  3. a b c d e f Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  4. a b c d Aurel Dermek: Grzyby znane i mniej znane. Warszawa: Państ. Wydaw. Rolnicze i Leśne, 1988, s. 342. ISBN 83-09-01196-2.
  5. Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.