Inari (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inari
Inari
Położenie
Państwo  Finlandia
Miejscowości nadbrzeżne Inari
Wysokość lustra 118 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1040 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

15 m
91,9 m
Objętość 15,1 km³
Hydrologia
Rzeki wypływające Paatsjoki
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
Inari
Inari
Ziemia69°00′N 28°00′E/69,000000 28,000000

Inari (fin. Inarijärvi, lap. Anárjávri, inari Aanaarjävri, skolt Aanarjäu'rr, szw. Enare träsk[1]) – jezioro w Finlandii, 3. co do wielkości w tym kraju i 6. jezioro Europy[potrzebny przypis].

Położone w północnej części Laponii, na północ od koła podbiegunowego, na wysokości 117-119 m n.p.m. Zajmuje około 1040 km² powierzchni. Jezioro jest zamarznięte w okresie od listopada do czerwca. Ma bardzo rozbudowaną linię brzegową, której długość wynosi około 3300 km długości. Na zachodnim krańcu jeziora położona jest miejscowość o tej samej nazwie.

Wody jeziora Inari odpływają w kierunku północnym przez Paatsjoki do fiordu Varanger (zatoka Morza Barentsa). Jedną z ponad 3 tys. wysp znajdujących się na jeziorze jest Ukko (w inari Äijih), od wieków stanowiąca święte miejsce dla Lapończyków. Na jej północnym krańcu znajdują się skalne groty.

Jezioro jest oligotroficzne, a jakość wody jest dobra. Nawet w zimie pod lodem poziom tlenu w wodzie jest bardzo wysoki (80% w hypolimnionie i ponad 90% w epilimnionie). Z powodu budowy elektrowni wodnej na Paatsjoki w 1934 roku, obecnie poziom wody w jeziorze jest o pół metra wyższy, niż pierwotnie[2].

W wodach jeziora żyją m.in. łososie, trocie wędrowne, palie alpejskie, palie jeziorowe, sieje wędrowne, sielawy, lipienie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Widok na jezioro z wyspy Ukko

Przypisy[edytuj | edytuj kod]