Inari (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inari
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Finlandia

Lokalizacja

Laponia

Miejscowości nadbrzeżne

Inari

Wysokość lustra

118 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1040 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


15 m
91,9 m

Objętość

15,1 km³

Hydrologia
Rzeki wypływające

Paatsjoki

Położenie na mapie Finlandii
Mapa konturowa Finlandii, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Inari”
Ziemia69°00′N 28°00′E/69,000000 28,000000

Inari (fin. Inarijärvi, lap. Anárjávri, inari Aanaarjävri, skolt Aanarjäu'rr, szw. Enare träsk[1]) – jezioro w Finlandii, trzecie co do wielkości w tym kraju[2].

Widok na jezioro z wyspy Ukko

Położone w północnej części Laponii, na północ od koła podbiegunowego, na wysokości 117–119 m n.p.m. Zajmuje około 1040 km² powierzchni. Jezioro jest zamarznięte w okresie od listopada do czerwca. Ma bardzo rozbudowaną linię brzegową, której długość wynosi około 3300 km. Na zachodnim krańcu jeziora położona jest miejscowość o tej samej nazwie.

Wody jeziora Inari odpływają w kierunku północnym przez Paatsjoki do fiordu Varanger (zatoka Morza Barentsa). Jedną z ponad 3 tys. wysp znajdujących się na jeziorze jest Ukko (w inari Äijih), od wieków stanowiąca święte miejsce dla Lapończyków. Na jej północnym krańcu znajdują się skalne groty.

Jezioro jest oligotroficzne, a jakość wody jest dobra. Nawet w zimie pod lodem poziom tlenu w wodzie jest bardzo wysoki (80% w hypolimnionie i ponad 90% w epilimnionie). Z powodu budowy elektrowni wodnej na Paatsjoki w 1934 roku, obecnie poziom wody w jeziorze jest o pół metra wyższy niż pierwotnie[2].

W wodach jeziora żyją m.in. łososie, trocie wędrowne, palie alpejskie, palie jeziorowe, sieje wędrowne, sielawy, lipienie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo Geograficzne Świata
  2. a b Lake Inari. [w:] World Lakes Database [on-line]. International Lake Environment Committee. [dostęp 2018-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-09)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]