Incydent w Namamugi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Incydent w Namamugi na japońskim malowidle
Wieś Namamugi
Kamienna tablica w Jokohamie upamiętniająca incydent w Namamugi

Incydent w Namamugi (jap. 生麦事件 Namamugi-jiken; zdarzenie zw. także „incydentem w Kanagawa” lub „sprawą Richardsona”) – napaść samurajów na obcokrajowców, do której doszło we wsi Namamugi (wówczas należącej do powiatu Tachibana, prowincji Musashi) w dniu 14 września 1862 roku, czego skutkiem było bombardowanie Kagoshimy w sierpniu 1863 roku.

Przebieg wypadków[edytuj | edytuj kod]

Grupa brytyjskich kupców (trzech mężczyzn i towarzysząca im kobieta) udała się na wycieczkę drogą Tōkaidō, która prowadziła m.in. przez wieś Namamugi (obecnie część dzielnicy Tsurumi w Jokohamie), do świątyni buddyjskiej Kawasaki Daishi (potoczna nazwa świątyni Heiken). W Namamugi napotkali, podążający z przeciwnego kierunku, orszak regenta prowincji Satsuma, Hisamitsu Shimazu. Zgodnie z obowiązującym wówczas zwyczajem, Brytyjczycy powinni zatrzymać się i zsiąść z koni. Nie uczynili tego jednak, a jeden z nich, Charles Lennox Richardson, w czasie mijania Japończyków podjechał ponadto do nich zbyt blisko. W efekcie został zaatakowany białą bronią przez jednego z przybocznych świty regenta i ranny spadł z konia. Troje pozostałych Brytyjczyków zmuszonych zostało do ucieczki; obaj mężczyźni zostali ranni, kobiecie nic się nie stało. Hisamitsu nakazał dobić ciężko rannego Richardsona. Pochowano go w Jokohamie[1].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Japończycy usiłowali oskarżyć Brytyjczyków o napaść, jednak społeczność międzynarodowa, w praktyce ograniczona do państw zachodnich, stanęła po stronie brytyjskiej.

Incydent wywołał przerażenie wśród cudzoziemców żyjących w Japonii, skupionych w jednej z dzielnic Jokohamy. Wielu kupców zaczęło naciskać na swoje rządy, aby zareagowały na incydent.

Reakcją brytyjską było przeprowadzone niecały rok później bombardowanie Kagoshimy (zwane także „wojną pomiędzy hanem Satsuma a Wielką Brytanią”).

Upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu miejsca, gdzie ranny Richardson spadł z konia, umieszczono kamienną tablicę upamiętniającą to zdarzenie.

Zdarzenia stały się podstawą powieści Jamesa Clavella Gai-Jin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rennie. The British Arms in North China and Japan page 273

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]