Incydent w Shag Harbour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowa Szkocja

Incydent w Shag Harbour – niewyjaśnione zdarzenie związane z uderzeniem dużego obiektu w ocean w pobliżu Shag Harbour w Nowej Szkocji (Kanada) nocą 4/5 października 1967[1].

Przebieg zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

Przed północą kilkunastu mieszkańców wioski, niezależnie od siebie, zauważyło na niebie światła, które zniknęły w oceanie. Myśląc, że są świadkami katastrofy lotniczej, poinformowali Królewską Policję Konną. Pomimo braku informacji potwierdzających jakiekolwiek zdarzenia lub awarie w powietrzu i na wodzie piętnaście minut po zdarzeniu rozpoczęto akcję poszukiwawczą z udziałem łodzi ratowniczych i kutrów rybackich[2].

Przebieg zdarzenia według Departamentu Obrony Narodowej[edytuj | edytuj kod]

Według Biblioteki i Archiwum Kanady (ang. Library and Archives Canada)[3] jedyną do tej pory zachowaną oryginalną oficjalną relacją z tego wydarzenia jest notatka sporządzona w Departamencie Obrony Narodowej (ang. Department of National Defence)[4].

Autor notatki raportował, że 4 października 1967 r. kapral Królewskiej Policji Konnej oraz sześciu innych świadków zaobserwowało niezidentyfikowany obiekt latający, który gwałtownie obniżył lot, a następnie wpadł do oceanu. Po tym zdarzeniu na powierzchni wody utrzymywało się białe światło. Funkcjonariusz policji podjął próbę dotarcia do obiektu, ten jednak zatonął, zanim policjant dotarł na miejsce. Podjęta akcja poszukiwawcza w powietrzu i na wodzie nie przyniosła żadnych rezultatów, które mogłyby pomóc w identyfikacji obiektu.

Akcja ratunkowa[edytuj | edytuj kod]

Akcja ratunkowa nie przyniosła żadnych efektów, więc na zlecenie Dowództwa Sił Zbrojnych w Ottawie do poszukiwań włączyła się marynarka wojenna. 9 października 1967 r. zakończono akcję poszukiwawczą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Shag Harbour UFO (ang.). [dostęp 12 listopada 2008].
  2. Strefa 11: Katastrofa w Shag Harbour (pol.). [dostęp 12 listopada 2008].
  3. Biblioteka i Archiwum Kanady: UFO w Kanadzie (ang.). [dostęp 12 listopada 2008].
  4. Biblioteka i Archiwum Kanady: notatka Departamentu Obrony Narodowej z przebiegu zdarzeń w Shag Harbour (ang.). [dostęp 12 listopada 2008].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]