Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1967

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1967
1967 Individual Speedway World Championship
1966 1968
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 16 września 1967
Wielka Brytania Londyn
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ove Fundin
 Szwecja
II miejsce II miejsce Bengt Jansson
 Szwecja
III miejsce III miejsce Ivan Mauger
 Nowa Zelandia

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1967 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Szwed Ove Fundin zdobył piąty tytuł mistrza świata (poprzednio 1956, 1960, 1961, 1963).

W finale światowym uczestniczyło 4 Polaków Andrzej Pogorzelski – IX miejsce, Antoni Woryna – XI miejsce, Jerzy Trzeszkowski – XIV miejsce, Andrzej Wyglenda – XV miejsce.

Eliminacje europejskie[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Miszkolc (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Edmund Migoś  Polska 14
2 Jan Holub  Czechosłowacja 12
3 Pavel Mareš  Czechosłowacja 11
4 Andrzej Pogorzelski  Polska
5 Stanisław Tkocz  Polska
6 Antonín Šváb  Czechosłowacja
7 Wiktor Trofimow  ZSRR
8 Władimir Smirnow  ZSRR

Awans: 8 półfinału kontynentalnego
Tabela (9-16) → brak danych
Punktacja (4-8) → brak danych

Abensberg (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Joachim Maj  Polska 15
2 Paweł Waloszek  Polska 14
3 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR
4 Antoni Woryna  Polska
5 Konstanty Pociejkowicz  Polska
6 Luboš Tomíček  Czechosłowacja
7 Igor Plechanow  ZSRR
8 Karel Buric  Czechosłowacja

Awans: 8 półfinału kontynentalnego
Tabela (9-16) → brak danych
Punktacja (3-8) → brak danych

Miśnia (3)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Jürgen Hehlert  NRD 13
2 Antonín Kasper  Czechosłowacja 11
3 Zbigniew Podlecki  Polska 11
4 Jochen Dinse  NRD 9
5 Miloslav Verner  Czechosłowacja 9
6 Farit Szajnurow  ZSRR 9
7 Stanisław Rurarz  Polska 8
8 Giennadij Iwanow  ZSRR 8
9 František Ledecký  Czechosłowacja 8
10 Marian Rose  Polska 8

Awans: 8 półfinału kontynentalnego
Tabela (11-16) → brak danych

Maribor (4)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 14
2 Jerzy Trzeszkowski  Polska 13
3 Siergiej Latosiński  ZSRR 13
4 Boris Samorodow  ZSRR 12
5 Giennadij Kurilenko  ZSRR
6 Karel Průša  Czechosłowacja 10
7 Barnabás Gyepes  Węgry
8 Drago Perko  Jugosławia
9 Jaroslav Volf  Czechosłowacja

Awans: 8 półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych
Punktacja (6-9) → brak danych

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Bałakowo (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 13
2 Boris Samorodow  ZSRR 13
3 Giennadij Kurilenko  ZSRR 11
4 Jochen Dinse  NRD 10
5 Stanisław Rurarz  Polska 10
6 Jürgen Hehlert  NRD 9
7 Jerzy Trzeszkowski  Polska 9
8 Miloslav Verner  Czechosłowacja 9
9 Antonín Kasper  Czechosłowacja 8
10 Siergiej Latosiński  ZSRR 7
11 Farit Szajnurow  ZSRR 6
12 Barnabás Gyepes  Węgry 5
13 Zbigniew Podlecki  Polska 4
14 Karel Průša  Czechosłowacja 3
15 Giennadij Iwanow  ZSRR 1
16 Drago Perko  Jugosławia 0

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Slaný (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Antoni Woryna  Polska 11
2 Igor Plechanow  ZSRR 11
3 Jan Holub  Czechosłowacja 10
4 Paweł Waloszek  Polska 10
5 Pavel Mareš  Czechosłowacja 10
6 Edmund Migoś  Polska 10
7 Andrzej Pogorzelski  Polska 9
8 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 9
9 Antonín Šváb  Czechosłowacja 9
10 Wiktor Trofimow  ZSRR 8
11 Władimir Smirnow  ZSRR 7
12 Konstanty Pociejkowicz  Polska 5
13 Joachim Maj  Polska 5
14 Stanisław Tkocz  Polska 2
15 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR 2
16 Karel Buric  Czechosłowacja 1

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 14
2 Jerzy Trzeszkowski  Polska 14
3 Igor Plechanow  ZSRR 12
4 Andrzej Pogorzelski  Polska 11
5 Antoni Woryna  Polska 10
6 Jan Holub  Czechosłowacja 10
7 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 9
8 Jochen Dinse  NRD 8
9 Stanisław Rurarz  Polska 8
10 Edmund Migoś  Polska 6
11 Paweł Waloszek  Polska 5
12 Antonín Šváb  Czechosłowacja 4
13 Miloslav Verner  Czechosłowacja 3
14 Jürgen Hehlert  NRD 3
15 Boris Samorodow  ZSRR 1
16 Giennadij Kurilenko  ZSRR 0
rez. Antonín Kasper  Czechosłowacja 2
Pavel Mareš  Czechosłowacja

Awans: 8 do Finału Europejskiego
Uwaga! Antonín Šváb zastąpił swojego rodaka Pavla Mareša

Skandynawia[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja szwedzka[edytuj | edytuj kod]

Målilla (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14
2 Olle Nygren  Szwecja 14
3 Per Olof Söderman  Szwecja 11
4 Gunnar Malmqvist  Szwecja 10
5 Bo Josefsson  Szwecja 10
6 Conny Samuelsson  Szwecja 9
7 Sven Sigurd  Szwecja 9
8 Sune Stark  Szwecja 8
9 Karl Erik Andersson  Szwecja 8
10 Sören Sjösten  Szwecja 8
11 Bengt Brannefors  Szwecja 8
12 Ake Andersson  Szwecja 3
13 Bo Magnusson  Szwecja 3
14 Therje Henriksson  Szwecja 2
15 Jan Simensen  Szwecja 2
16 Willy Friberg  Szwecja 0

Awans: 8 do kwalifikacji skandynawskiej

Visby (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bernt Persson  Szwecja 13
2 Göte Nordin  Szwecja 12
3 Hans Holmqvist  Szwecja 11
4 Anders Michanek  Szwecja 11
5 Bengt Jansson  Szwecja 10
6 Lars Jansson  Szwecja 10
7 Bengt Larsson  Szwecja 9
8 Leif Enecrona  Szwecja 9
9 Bengt Svensson  Szwecja 7
10 Torbjörn Harrysson  Szwecja 6
11 Runo Wedin  Szwecja 6
12 Jan Svensson  Szwecja 5
13 Egon Stengarn  Szwecja 4
14 Yngve Nilsson  Szwecja 4
15 Per Ake Gerhardsson  Szwecja 1
16 Nils Ringström  Szwecja 0
Sune Ohlsson  Szwecja 2

Awans: 8 do kwalifikacji skandynawskiej

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Veltanda (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 15
2 Per Olof Söderman  Szwecja 14
3 Göte Nordin  Szwecja 12
4 Sven Sigurd  Szwecja 11
5 Gunnar Malmqvist  Szwecja 11
6 Anders Michanek  Szwecja 10
7 Lars Jansson  Szwecja 10
8 Leif Enecrona  Szwecja 8
9 Jonny Faafeng  Norwegia 7
10 Paul Wissing  Dania 6
11 Reidar Eide  Norwegia 6
12 Odd Fossengen  Norwegia 3
13 Einar Egedius  Norwegia 3
14 Matti Olin  Finlandia 1
15 Jouko Naskali  Finlandia 1
16 Timo Sinkkonen  Finlandia 0

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Selskov (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 15
2 Bengt Larsson  Szwecja 14
3 Bengt Jansson  Szwecja 13
4 Sverre Harrfeldt  Norwegia 11
5 Hans Holmqvist  Szwecja 11
6 Bernt Persson  Szwecja 10
7 Per Aulie  Norwegia 10
8 Ole Olsen  Dania 7
9 Kurt Bøgh  Dania 6
10 Bo Josefsson  Szwecja 5
11 Kalevi Lahtinen  Finlandia 5
12 Conny Samuelsson  Szwecja 4
13 Öyvind Berg  Norwegia 3
14 Godtfred Andreasen  Dania 3
15 Sune Stark  Szwecja 2
16 Heikki Kaprali  Finlandia 1

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Finał Skandynawski[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 15
2 Sverre Harrfeldt  Norwegia 13
3 Leif Enecrona  Szwecja 10
4 Bernt Persson  Szwecja 10
5 Olle Nygren  Szwecja 9
6 Bengt Jansson  Szwecja 9
7 Anders Michanek  Szwecja 9
8 Gunnar Malmqvist  Szwecja 8
9 Lars Jansson  Szwecja 7
10 Bengt Larsson  Szwecja 6
11 Per Olof Söderman  Szwecja 6
12 Göte Nordin  Szwecja 4
13 Ole Olsen  Dania 3
14 Sven Sigurd  Szwecja 3
15 Hans Holmqvist  Szwecja 3
16 Per Aulie  Norwegia 2

Awans: 8+1 do Finału Europejskiego

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 14
2 Andrzej Pogorzelski  Polska 13
3 Igor Plechanow  ZSRR 12
4 Antoni Woryna  Polska 10
5 Bernt Persson  Szwecja 9
6 Ove Fundin  Szwecja 8
7 Anders Michanek  Szwecja 8
8 Bengt Jansson  Szwecja 8
9 Jerzy Trzeszkowski  Polska 7
10 Jochen Dinse  NRD 7
11 Jan Holub  Czechosłowacja 7
12 Leif Enecrona  Szwecja 5
13 Gunnar Malmqvist  Szwecja 4
14 Sverre Harrfeldt  Norwegia 3
15 Olle Nygren  Szwecja 3
16 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 2
rez. Lars Jansson  Szwecja 0

Awans: 10+1 do Finału Światowego

Eliminacje brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Sheffield (1)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 13
2 Eric Boocock  Wielka Brytania 13
3 Colin Pratt  Wielka Brytania 10
4 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 10
5 Martin Ashby  Wielka Brytania 10
6 Rick France  Wielka Brytania 9
7 Jim Airey  Australia 9
8 George Hunter  Wielka Brytania 9
9 Charlie Monk  Australia 8
10 Bob Kilby  Wielka Brytania 7
11 Norman Hunter  Wielka Brytania 6
12 Ronnie Genz  Wielka Brytania 5
13 Alan Cowland  Wielka Brytania 3
14 Bert Harkins  Wielka Brytania 3
15 Neil Street  Australia 2
16 Arnold Haley  Wielka Brytania 2

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Wimbledon (2)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 15
2 Trevor Hedge  Wielka Brytania 11
3 Terry Betts  Wielka Brytania 11
4 Roy Trigg  Wielka Brytania 11
5 Ray Wilson  Wielka Brytania 10
6 Ivan Mauger  Nowa Zelandia 10
7 Cyril Maidment  Wielka Brytania 9
8 Nigel Boocock  Wielka Brytania 9
9 Geoff Mudge  Wielka Brytania 8
10 Ivor Brown  Wielka Brytania 7
11 Ken McKinlay  Szkocja 6
12 Michael Watkin  Wielka Brytania 4
13 Alf Wells  Wielka Brytania 3
14 Dave Younghusband  Wielka Brytania 2
15 Chris Julian  Wielka Brytania 1
16 Jimmy Squibb  Wielka Brytania 1

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Finał Brytyjski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 15
2 Ivan Mauger  Nowa Zelandia 13
3 Eric Boocock  Wielka Brytania 12
4 Colin Pratt  Wielka Brytania 11
5 Rick France  Wielka Brytania 11
6 Ray Wilson  Wielka Brytania 10
7 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 9
8 Jim Airey  Australia 8
9 Nigel Boocock  Wielka Brytania 7
10 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 6
11 Martin Ashby  Wielka Brytania 5
12 Roy Trigg  Wielka Brytania 5
13 Terry Betts  Wielka Brytania 3
14 Trevor Hedge  Wielka Brytania 3
15 Cyril Maidment  Wielka Brytania 1
16 George Hunter  Wielka Brytania 0

Awans: 6+1 do Finału Światowego

Finał Światowy[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14+3 (3,3,3,2,3) +3
2 Bengt Jansson  Szwecja 14+2 (2,3,3,3,3) +2
3 Ivan Mauger  Nowa Zelandia 13 (3,3,3,2,2)
4 Igor Plechanow  ZSRR 12 (2,3,3,3,1)
5 Barry Briggs  Nowa Zelandia 11 (1,2,2,3,3)
6 Anders Michanek  Szwecja 9 (0,2,2,3,2)
7 Eric Boocock  Wielka Brytania 9 (3,2,1,1,2)
8 Ray Wilson  Wielka Brytania 7 (3,u,1,1,2)
9 Andrzej Pogorzelski  Polska 6 (2,2,0,1,1)
10 Bernt Persson  Szwecja 6 (2,1,1,2,w/u)
11 Antoni Woryna  Polska 5 (1,1,0,2,1)
12 Rick France  Wielka Brytania 5 (1,1,0,2,1)
13 Colin Pratt  Wielka Brytania 4 (0,0,1,0,3)
14 Jerzy Trzeszkowski  Polska 3 (u,0,2,0,1)
15 Andrzej Wyglenda  Polska 2 (1,1,0,0,0)
16 Jochen Dinse  NRD 0 (u,0,0,0,0)
rez. Mike Broadbanks  Wielka Brytania ns
rez. Leif Enecrona  Szwecja ns
Jan Holub  Czechosłowacja

Uwaga! Leif Enecrona zastąpił Jana Holuba w rezerwie