Indywidualne mistrzostwa Europy w grass tracku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indywidualne mistrzostwa Europy w grass tracku – zawody żużlowe, rozgrywane od 1978 r., wyłaniające najlepszych zawodników w Europie w wyścigach na torze trawiastym.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1978 Wielka Brytania Hereford Wielka Brytania Chris Baybutt Franz Kolbeck Wielka Brytania Don Godden
1979 Holandia Assen Wielka Brytania Gerald Short Günther Brackland Holandia Tjalle Reitsma
1980 Bad Waldsee Willi Stauch Wielka Brytania Gerald Short Szwecja Sture Lindblom
1981 Francja Les Artigues-de-Lussac Wielka Brytania Neil Farnish Wielka Brytania Bernie Leigh Dania Skjöld Larsen
1982 Damme Wielka Brytania Jeremy Doncaster Wielka Brytania Mike Beaumont Josef Maucher
1983 Nandlstadt Christian Brandt Erich Schäfferer Wielka Brytania Gerald Short
1984 Holandia Eenrum Wielka Brytania Martin Hagon Czechosłowacja Václav Verner Dania Kent Noer
1985 Francja La Réole Wielka Brytania Clayton Williams Holandia Harm Horstede Dania Tommy Bröch
1986 Holandia Eenrum Wielka Brytania Simon Cross Wielka Brytania Steve Schofield Joachim Reitzel
1987 Nandlstadt Czechosłowacja Roman Matoušek Joachim Reitzel Wielka Brytania Bob Dolman
1988 Holandia Joure Frank Kehlenbeck Wielka Brytania Will James Dania Kent Noer
1989 Francja La Réole Robert Barth Dania Kent Noer Wielka Brytania John Bostin
1990 Holandia Uithuizen Robert Barth Dania Kent Noer Holandia Henk Snijder
1991 Niemcy Werlte Rif Saitgariejew Niemcy Thomas Diehr Wielka Brytania Trevor Banks
1992 Belgia Alken Holandia Anne van der Helm Czechosłowacja Václav Milík Holandia Paulus Ellens
1993 Holandia Eenrum Wielka Brytania Richard Musson Holandia Paulus Ellens Włochy Armando Dal Chiele
1994 Niemcy Cloppenburg Niemcy Robert Barth Holandia Anne van der Helm Wielka Brytania Steve Schofield
1995 Holandia Joure Wielka Brytania Kelvin Tatum Niemcy Bernd Diener Holandia Anne van der Helm
1996 Francja Saint-Colomb-de-Lauzun Australia Steve Johnston Wielka Brytania Steve Schofield Czechy Zdeněk Schneiderwind
W roku 1997 mistrzostw nie rozegrano.
1998 Niemcy Schwarme Czechy Zdeněk Schneiderwind Rosja Oleg Kurguskin Włochy Massimo Mora
1999 Niemcy Werlte Niemcy Bernd Diener Czechy Zdeněk Schneiderwind Ukraina Wołodymyr Trofimow
2000 Francja Saint-Colomb-de-Lauzun Czechy Zdeněk Schneiderwind Holandia Uppie Bos Niemcy Enrico Janoschka
2001 Holandia Noordwolde Holandia Maik Groen Czechy Zdeněk Schneiderwind Holandia Uppie Bos
2002 Niemcy Berghaupten Niemcy Sirg Schützbach Czechy Zdeněk Schneiderwind Holandia Uppie Bos
2003 Francja La Réole Niemcy Gerd Riss Niemcy Herbert Rudolph Niemcy Matthias Kröger
2004 Holandia Eenrum Holandia Theo Pijper Niemcy Gerd Riss Niemcy Bernd Diener
2005 Niemcy Schwarme Wielka Brytania Paul Hurry Holandia Dirk Fabriek Wielka Brytania Andrew Appleton
2006 Francja La Réole Niemcy Stephan Katt Holandia Theo Pijper Holandia Dirk Fabriek
2007 Wielka Brytania Swingfield Holandia Theo Pijper Niemcy Stephan Katt Wielka Brytania Andrew Appleton
2008 Holandia Siddeburen Francja Stéphane Trésarrieu Niemcy Richard Speiser Finlandia Rene Lehtinen
2009 Niemcy Berghaupten Niemcy Stephan Katt Francja Stéphane Trésarrieu Wielka Brytania Glen Phillips
2010 Francja La Réole Wielka Brytania Andrew Appleton Holandia Theo Pijper Niemcy Martin Smolinski
2011 Wielka Brytania Skegness Niemcy Martin Smolinski Holandia Jannick de Jong Wielka Brytania Andrew Appleton
2012 Holandia Eenrum Niemcy Stephan Katt Holandia Dirk Fabriek Holandia Jannick de Jong
2013 Niemcy Bielefeld Holandia Jannick de Jong Holandia Dirk Fabriek Niemcy Richard Speiser
2014 Francja Saint-Macaire Holandia Jannick de Jong Wielka Brytania David Howe Niemcy Enrico Janoschka
2015 Holandia Staphorst Holandia Jannick de Jong Wielka Brytania James Shanes Niemcy Stephan Katt
2016 Wielka Brytania Swingfield Wielka Brytania James Shanes Francja Mathieu Trésarrieu Wielka Brytania Andrew Appleton
2017 Niemcy Hertingen Wielka Brytania James Shanes Wielka Brytania Andrew Appleton Wielka Brytania Edward Kennett
2018 Francja Tayac Francja Dimitri Bergé Czechy Josef Franc Wielka Brytania Zach Wajtknecht
2019 Niemcy Bad Hersfeld Wielka Brytania Zach Wajtknecht Wielka Brytania Paul Hurry Dania Kenneth Hansen
2020 Francja Tayac Francja Mathieu Trésarrieu Holandia Romano Hummel Holandia Dave Meijerink
2021 Wielka Brytania Royal Leamington Spa
Mistrzostwa zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19.
2022 Wielka Brytania Royal Leamington Spa

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Państwo Lata[a] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Katt, StephanStephan Katt  Niemcy 2006–2015 3 1 1 5
de Jong, JannickJannick de Jong  Holandia 2011–2015 3 1 1 5
3. Barth, RobertRobert Barth  Niemcy[b] 1989–1994 3 3
4. Schneiderwind, ZdeněkZdeněk Schneiderwind  Czechy 1996–2002 2 3 1 6
5. Pijper, TheoTheo Pijper  Holandia 2004–2010 2 2 4
6. Shanes, JamesJames Shanes  Wielka Brytania 2015–2017 2 1 3
7. Appleton, AndrewAndrew Appleton  Wielka Brytania 2005–2017 1 1 4 6
8. Short, GeraldGerald Short  Wielka Brytania 1979–1983 1 1 1 3
van der Helm, AnneAnne van der Helm  Holandia 1992–1995 1 1 1 3
Diener, BerndBernd Diener  Niemcy 1995–2004 1 1 1 3
11. Riss, GerdGerd Riss  Niemcy 2003–2004 1 1 2
Trésarrieu, StéphaneStéphane Trésarrieu  Francja 2008–2009 1 1 2
Hurry, PaulPaul Hurry  Wielka Brytania 2005–2019 1 1 2
Trésarrieu, MathieuMathieu Trésarrieu  Francja 2016–2020 1 1 2
15. Smolinski, MartinMartin Smolinski  Niemcy 2010–2011 1 1 2
Wajtknecht, ZachZach Wajtknecht  Wielka Brytania 2018–2019 1 1 2
17. Baybutt, ChrisChris Baybutt  Wielka Brytania 1978 1 1
Stauch, WilliWilli Stauch  RFN 1980 1 1
Farnish, NeilNeil Farnish  Wielka Brytania 1981 1 1
Doncaster, JeremyJeremy Doncaster  Wielka Brytania 1982 1 1
Brandt, ChristianChristian Brandt  RFN 1983 1 1
Hagon, MartinMartin Hagon  Wielka Brytania 1984 1 1
Williams, ClaytonClayton Williams  Wielka Brytania 1985 1 1
Cross, SimonSimon Cross  Wielka Brytania 1986 1 1
Matoušek, RomanRoman Matoušek  Czechosłowacja 1987 1 1
Kehlenbeck, FrankFrank Kehlenbeck  RFN 1988 1 1
Saitgariejew, RifRif Saitgariejew  ZSRR 1991 1 1
Musson, RichardRichard Musson  Wielka Brytania 1993 1 1
Tatum, KelvinKelvin Tatum  Wielka Brytania 1995 1 1
Johnston, SteveSteve Johnston  Australia 1996 1 1
Groen, MaikMaik Groen  Holandia 2001 1 1
Schützbach, SirgSirg Schützbach  Niemcy 2002 1 1
Bergé, DimitriDimitri Bergé  Francja 2018 1 1
34. Fabriek, DirkDirk Fabriek  Holandia 2005–2013 3 1 4
35. Noer, KentKent Noer  Dania 1984–1990 2 2 4
36. Schofield, SteveSteve Schofield  Wielka Brytania 1986–1996 2 1 3
37. Bos, UppieUppie Bos  Holandia 2000–2002 1 2 3
38. Reitzel, JoachimJoachim Reitzel  RFN 1986–1987 1 1 2
Ellens, PaulusPaulus Ellens  Holandia 1992–1993 1 1 2
Speiser, RichardRichard Speiser  Niemcy 2008–2013 1 1 2
41. Kolbeck, FranzFranz Kolbeck  RFN 1978 1 1
Brackland, GüntherGünther Brackland  RFN 1979 1 1
Leigh, BernieBernie Leigh  Wielka Brytania 1981 1 1
Beaumont, MikeMike Beaumont  Wielka Brytania 1982 1 1
Schäfferer, ErichErich Schäfferer  RFN 1983 1 1
Verner, VáclavVáclav Verner  Czechosłowacja 1984 1 1
Horstede, HarmHarm Horstede  Holandia 1985 1 1
James, WillWill James  Wielka Brytania 1988 1 1
Diehr, ThomasThomas Diehr  Niemcy 1991 1 1
Milík, VáclavVáclav Milík  Czechosłowacja 1992 1 1
Kurguskin, OlegOleg Kurguskin  Rosja 1998 1 1
Rudolph, HerbertHerbert Rudolph  Niemcy 2003 1 1
Howe, DavidDavid Howe  Wielka Brytania 2014 1 1
Franc, JosefJosef Franc  Czechy 2018 1 1
Hummel, RomanoRomano Hummel  Holandia 2020 1 1
56. Janoschka, EnricoEnrico Janoschka  Niemcy 2000–2014 2 2
57. Godden, DonDon Godden  Wielka Brytania 1978 1 1
Reitsma, TjalleTjalle Reitsma  Holandia 1979 1 1
Lindblom, StureSture Lindblom  Szwecja 1980 1 1
Larsen, SkjöldSkjöld Larsen  Dania 1981 1 1
Maucher, JosefJosef Maucher  RFN 1982 1 1
Bröch, TommyTommy Bröch  Dania 1985 1 1
Dolman, BobBob Dolman  Wielka Brytania 1987 1 1
Bostin, JohnJohn Bostin  Wielka Brytania 1989 1 1
Snijder, HenkHenk Snijder  Holandia 1990 1 1
Banks, TrevorTrevor Banks  Wielka Brytania 1991 1 1
Dal Chiele, ArmandoArmando Dal Chiele  Włochy 1993 1 1
Mora, MassimoMassimo Mora  Włochy 1998 1 1
Trofimow, WołodymyrWołodymyr Trofimow  Ukraina 1999 1 1
Kröger, MatthiasMatthias Kröger  Niemcy 2003 1 1
Lehtinen, ReneRene Lehtinen  Finlandia 2008 1 1
Phillips, GlenGlen Phillips  Wielka Brytania 2009 1 1
Kennett, EdwardEdward Kennett  Wielka Brytania 2017 1 1
Hansen, KennethKenneth Hansen  Dania 2019 1 1
Meijerink, DaveDave Meijerink  Holandia 2020 1 1

Według państw[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Wielka Brytania 14 10 13 37
2.  Niemcy[b] 13 10 9 32
3.  Holandia 7 11 9 27
4.  Czechy[c] 3 6 1 10
5.  Francja 3 2 5
6.  Rosja[d] 1 1 2
7.  Australia 1 1
8.  Dania 2 5 7
9.  Włochy 2 2
10.  Szwecja 1 1
 Ukraina 1 1
 Finlandia 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale.
  2. a b W tym jako RFN.
  3. W tym jako Czechosłowacja.
  4. W tym jako ZSRR.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]