Indywidualny zestaw autostrzykawek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indywidualny zestaw autostrzykawek IZAS-05
Indywidualny zestaw autostrzykawek treningowych IZAS-05 (poza futerałem standardowa niebieska)

Indywidualny zestaw autostrzykawek (IZAS) – zestaw leków przeznaczonych do ratowania życia i zdrowia ludzi po skażeniu bojowymi środkami trującymi o działaniu paralityczno-drgawkowym: gazami V (np. VX), gazami serii G (tabunem, sarinem, somanem) oraz pestycydami fosforanoorganicznymi.

Indywidualny zestaw autostrzykawek z 2005 roku (IZAS-05) jest modyfikacją wcześniejszych: IZAS-02 z roku 2002 i IZAS-95 z roku 1995.

Pakiet ten wydawany jest głównie żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na operacjach wojskowych poza granicami kraju. Jest również na wyposażeniu służb bezpieczeństwa (na przykład Biura Ochrony Rządu).

W skład IZAS-05 wchodzą trzy autostrzykawki[1][2]:

  • niebieska (treningowa szara), zawierająca 10 mg diazepamu, który ma działanie przeciwdrgawkowe, rozluźniające mięśnie i uspokajające
  • zielona (treningowa o barwie brązowej), zawierająca 2 mg atropiny i 600 mg pralidoksymu (lub tyle samo atropiny i 220 mg obidoksymu). Atropina ma działanie cholinolityczne (antycholinergiczne, czyli przeciwne do acetylocholiny), zaś pralidoksym i obidoksym są reaktywatorami acetylocholinoesterazy.
  • żółta (treningowa w tym samym kolorze), zawierająca 2 mg atropiny, która ma podtrzymywać działanie cholinolityczne w przypadku zatruciach BŚT, będąca uzupełnieniem zielonej (dłuższej od niej).

Autostrzykawki te umieszczone są w opakowaniu zbiorczym (w kształcie etui do okularów) o wymiarach 158×70×34 mm i masie 115 g, które żołnierze noszą w lewej wewnętrznej kieszeni bluzy polowej. Powinny one być stosowane w następującej kolejności: najpierw zielona (po wystąpieniu objawów zatrucia związkami fosforoorganicznymi), później (gdy po 10–20 minutach nie pojawią się objawy atropinizacji, czyli powiększone źrenice) żółta, po czym niebieska (w przypadku drgawek i pobudzenia)[2].

Dodatkowo na wyposażeniu indywidualnym znajduje się autostrzykawka czerwona, zawierająca 20 mg siarczanu morfiny[3] (która ma silne działanie przeciwbólowe). Strzykawka znajduje się we własnym opakowaniu (przeźroczystym i zamykanym, o długości 114 mm i średnicy 27 mm oraz masie 32 g brutto), gdyż jest przechowywana osobno. Powinna być stosowana przy poważnych zranieniach w celu złagodzenia bólu i zapobieżenia wpadnięciu we wstrząs. Zakazane jest jej stosowanie w zatruciach związkami fosforoorganicznymi oraz przy obrażeniach związanych z układem oddechowym (postrzał klatki, oparzenia górnych dróg oddechowych). Żołnierze noszą ją w lewej zewnętrznej kieszeni spodni polowych lub w przewidzianym na nią miejscu w indywidualnym pakiecie medycznym (IPMed)[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dowództwo Wojsk Lądowych. Poradnik szeregowego zawodowego oraz szeregowego Narodowych Sił Rezerwowych.
  2. a b c Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia. Instrukcja użycia zestawu IZAS-05. . 
  3. Artur Grabowski, Zbigniew Aszkielaniec, Anita Podlasin: Wyposażenie medyczne żołnierzy i personelu medycznego Sił Zbrojnych RP oraz państw członkowskich NATO. Łódź: Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, 2015, s. 5. [dostęp 2017-10-04].