Infamia (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Infamia
Gatunek

dramat obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski, romski
(w dialogach ponadto: angielski, czeski)

Twórcy

Anna Maliszewska

Główne role

Zofia Jastrzębska
Sebastian Łach
Magdalena Czerwińska
Kamil Piotrowski

Liczba odcinków

8

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Watchout Studio
Netflix

Reżyseria

Anna Maliszewska
Kuba Czekaj

Scenariusz

Dana Łukasińska
Julita Olszewska
Anna Maliszewska

Muzyka

Łukasz Targosz
Wojtek Urbański

Zdjęcia

Wojciech Zieliński

Scenografia

Jagna Dobesz

Montaż

Magdalena Chowańska
Beata Walentowska

Czas trwania odcinka

44-52 min

Pierwsza emisja
Data premiery

6 września 2023

Stacja telewizyjna

Netflix

Infamiapolski serial dramatyczny z 2023 roku w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja wyprodukowany przez Netflix i Watchout Studio. Serial został udostępniony na platformie Netflix 6 września 2023[1].

Jest to pierwsza polska produkcja serialowa poświęcona społeczności romskiej[2]. Zdjęcia zrealizowano na Dolnym Śląsku w Nowej Rudzie i w Wałbrzychu, w wiosce romskiej w Maszkowicach w województwie małopolskim[3] oraz w Walii[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Nastoletnia Romka Gita Burano (Zofia Jastrzębska) i jej rodzina po latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii wraca do domu rodzinnego w Polsce. Dziewczyna nie potrafi się podporządkować tradycyjnym zasadom społeczności romskiej. Stara się prowadzić życie regularnej siedemnastolatki utrzymując kontakt z rówieśnikami i realizując swoje pasje. Nagły powrót do kraju okazuje się mieć związek z długiem ojca Gity (Sebastian Łach), którego spłatą ma być zaaranżowane małżeństwo jego córki.

Gita nawiązuje bliską relację z Tagarem (Kamil Piotrowski), z którym połączyła ją pasja do muzyki. Pochodzący z romskiej wioski chłopak staje się tymczasem ofiarą nagonki z powodu tragicznego wypadku, do którego się przyczynił. W obawie o swoje bezpieczeństwo musi się ukrywać.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Infamia w bazie filmpolski.pl
  2. Marta Ossowska: Romowie opanują Netfliksa? "Infamia" może być przełomowym serialem. teleshow.wp.pl, 2023-09-06. [dostęp 2023-09-18]. (pol.).
  3. Joanna Mrozek: Infamia to nowy hit Netflixa. Sceny nagrywali w najsłynniejszej wiosce romskiej w Maszkowicach.To serial o dorastaniu z romską kulturą w tle. nowysacz.naszemiasto.pl, 2023-09-17. [dostęp 2023-09-18]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]