Informatyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Duński informatyk Bjarne Stroustrup, twórca języka programowania C++

Informatyk (łac. informare, -atum: obrazowo opisać) – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie informatyki, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.

Zwykle informatyk specjalizuje się w określonej dziedzinie informatyki. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub konkretnego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś kilkudziesięciu, a najważniejsze z nich to: programista, administrator systemów komputerowych, specjalista od sieci komputerowych.

Klasyfikacja Zawodów i Specjalności wymieniają następujące specjalizacje związane z informatyką, jak: specjaliści ds. sieci komputerowych, baz danych, bezpieczeństwa informacji, oprogramowania oraz systemów teleinformatycznych; programiści i testerzy oprogramowania komputerowego, w tym m.in. mobilnego, wbudowanego, sprzętowego, webowego; administratorzy systemów komputerowych; serwisanci i projektanci sprzętu komputerowego; projektanci gier komputerowych; graficy komputerowi; specjaliści od sztuczej inteligencji i komputerowej analizy danych. Absolwenci kierunków informatycznych mogą również pracować w zespołach interdyscyplinarnych, przykładowo jako specjaliści systemów rozpoznawania mowy, informatycy medyczni czy bioinformatycy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]