Infrastruktura Naukowa Europlanet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projekt "The Europlanet Research Infrastructure - ERI" (Infrastruktura Naukowa Europlanet) jest czteroletnim projektem finansowanym ze środków Unii Europejskiej pod patronatem Siódmego Programu Strukturalnego. Od stycznia 2009 ERI ułatwia dostęp do infrastruktury naukowej z zakresu planetologii zwiększając wydajność pracy naukowców poprzez możliwość wspólnego korzystania z danych.

System "Trans National Access Activities" (TNAA) umożliwia europejskim naukowcom dostęp do laboratoriów oraz ziemskich analogów planetarnych. Usługa IDIS (Integrated and Distributed Information Service) pozwala na dostęp do danych planetologicznych i narzędzi programowych poprzez Internet oraz w przyszłości będzie wykorzystana do zorganizowania wirtualnego obserwatorium planetologicznego.

Rok 2009 był pierwszym rokiem rozwoju projektu. Wszystkie zadania zostały rozpoczęte. Europejski Kongres Planetologiczny w Poczdamie (wrzesień 2009) zorganizowany przez Europlanet był okazją do zaprezentowania tych zadań szerokiej społeczności zajmującej się planetologią. Na kongresie było obecnych ponad 500 osób. TNAA rozpoczęło pierwszą rundę oczekiwania na propozycje naukowe, co miałoby prowadzić do wizyt w laboratoriach, wycieczek do ziemskich analogów planetarnych przez wiele zespołów naukowych. W następstwie ma to stymulować badania i współpracę pomiędzy kilkoma krajami europejskimi. Otwarty został serwis IDIS i rozpoczęły się prace nad dalszym jego udoskonalaniem. Ostatecznie zadania sieciowe doprowadziły do powołania grup współpracy ekspertów badających kluczowe zagadnienia z zakresu planetologii oraz zorganizowania kilku warsztatów dotyczących powiązań pomiędzy obserwacjami z kosmosu i z Ziemi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]