Ingegerda szwedzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ingegerda szwedzka (ur. 1001, zm. 1050 lub 1051) – córka króla szwedzkiego Olafa i Astrydy, żona Jarosława Mądrego. W Cerkwi prawosławnej jest czczona jako święta Anna Nowogrodzka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w Sigtunie w Szwecji była przeznaczona do poślubienia królowi Norwegii Olafowi II, jako gwarancja pokoju pomiędzy Szwecją i Norwegią (uchwała tingu w Uppsali z 1017). Ślub miał się odbyć jesienią 1018 na granicy obu państw, nad brzegami rzeki Elw. Zgodnie z umową Olaf II przybył nad granicę, aby powitać narzeczoną i jej ojca. Niestety nikogo tam nie zastał. Wysłani do Szwecji gońcy powrócili ze złymi wieściami. Jeszcze latem do króla Szwecji przybyli posłowie od nowogrodzkiego księcia Jarosława z prośbą o rękę księżniczki Ingegerdy. Prośba została wysłuchana i księżniczka w 1019 wyszła za mąż za wielkiego księcia kijowskiego Jarosława, który w tym czasie rządził w Nowogrodzie, zmieniając jednocześnie imię na Irena.

Założyła w Kijowie pierwszy żeński monaster. Przed śmiercią złożyła śluby zakonne i otrzymała imię Anna. Została pochowana w cerkwi Mądrości Bożej w Nowogrodzie.

Pojawiła się teoria, jakoby święta Anna była nie drugą żoną Jarosława Mądrego Ingegerdą szwedzką, ale pierwszą – matką księcia nowogrodzkiego Ilii[1]. Pogląd ten nie znajduje potwierdzenia w literaturze przedmiotu.

Dzieci Anny i Jarosława[edytuj | edytuj kod]

Kult[edytuj | edytuj kod]

Jej wspomnienie obchodzone jest w Cerkwi prawosławnej 10/23 lutego[2], tj. 23 lutego według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii jest ukazywana w szatach zakonnych z chustą na głowie. Zwykle prawą rękę ma ułożoną w geście modlitewnym, w lewej trzyma zwój.

Bywa mylona ze swoją wnuczką Anną, córką Wsiewołoda I, wspominaną 3 listopada (według kalendarza juliańskiego).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] (ostatni dostęp 17.06.2007).
  2. podwójne datowanie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]