Ingenuus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ingenuus
Ilustracja
Portret fikcyjny z dzieła XVI-wiecznego humanisty francuskiego
Cesarz rzymski
Okres

od 258
do 260

Dane biograficzne
Data śmierci

260

Ingenuus[1] – namiestnik Panonii, który prawdopodobnie w 258 podczas lokalnej rebelii ogłosił się cesarzem.

Bezpośrednią przyczyną buntu Ingenuusa miało być niezadowolenie ludności prowincji naddunajskich oraz stacjonujących tam wojsk z zaniedbywania i lekceważenia tych obszarów przez władzę cesarską wraz z brakiem należytej ochrony przed ciągłymi najazdami Gotów, Markomanów i innych plemion barbarzyńskich[2].

W 260 wojska Galiena krwawo stłumiły bunt, pokonując oddziały uzurpatora w bitwie pod Mursą na limesie panońskim. Ocalałe wojska Ingenuusa obwołały cesarzem Regaliana[3].

Jedyne wiadomości o nim zachowały się w przekazach historyków (Trebeliusz Polion w Historia Augusta, Aureliusz Wiktor, Eutropiusz, Zonaras); nie są znane monety emitowane w jego imieniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miano to u Rzymian oznaczało człowieka wolnego z urodzenia (tzn. urodzonego jako człowiek wolny, którego rodzice byli takimi i on nie przestał nim być legalnie); przeciwstawnością był libertinus – wyzwoleniec (syn niewolnego) albo syn wyzwoleńca (Jean-Claude Fredouille: Słownik cywilizacji rzymskiej, Katowice: Książnica, 1996, s. 309).
  2. Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzy rzymskich, dz. cyt.
  3. Tak twierdzi Aureliusz Wiktor (Liber de caesaribus 33,2) w ślad za wzmianką w Historia Augusta (Trzydziestu pretendentów 10,1).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]