Ingolf Wunder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ingolf Wunder
Ilustracja
Ingolf Wunder, XVII MFM im. Krystyny Jamroz, Busko-Zdrój, 6 lipca 2011 r.
Data i miejsce urodzenia 8 września 1985
Klagenfurt am Wörthersee
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Zawód pianista
Wydawnictwo Deutsche Grammophon
Strona internetowa
Ingolf Wunder, XVII MFM im. Krystyny Jamroz, Busko-Zdrój, 6 lipca 2011 r.

Ingolf Wunder (ur. 8 września 1985 w Klagenfurt am Wörthersee) – austriacki pianista. Laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku czterech lat zaczął pobierać lekcje gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Klagenfurt am Wörthersee. Naukę kontynuował przez dziesięć lat. W wieku lat czternastu, za namową nauczyciela muzyki, który dostrzegł u niego talent do gry na fortepianie, Wunder porzucił skrzypce na rzecz tego drugiego instrumentu. Po niespełna pół roku nauki w Konservatorium Linz, zadebiutował jako pianista w Schubertsaal w Wiener Konzerthaus. Debiut okazał się sukcesem i przekonał Wundera o słuszności podjętej decyzji dotyczącej zmiany instrumentu. Od tej pory na dobre związał z fortepianem. W wieku piętnastu lat dał swój pierwszy koncert z orkiestrą. Po czterech latach nauki w Linz, przeniósł się do Wiednia, aby rozpocząć studia w Universität für Musik und darstellende Kunst. Pod koniec 2008 roku jego muzycznym mentorem stał się Adam Harasiewicz.

Do tej pory występował w Austrii, Francji, Niemczech, Chinach, Japonii, Skandynawii, Rosji, Izraelu, Luksemburgu, na Cyprze, w Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Argentynie, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]