Inicjatywa DHARMA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prowiant, opatrzony logo DHARMA, wykorzystywany przez rozbitków

Inicjatywa DHARMA (ang. DHARMA Initiative) – Department of Heuristics And Research on Material Applications (Departament Heurystyki i Badań Nad Zastosowaniem Materiałów) – fikcyjny projekt powstały na potrzeby serialu Zagubieni.

Historia[edytuj]

Według fabuły serialu inicjatywa została założona w 1970 roku przez Geralda i Karen DeGroot, dwójkę doktorantów z Uniwersytetu Michigan. Ogromny projekt badawczy sponsorowany przez fundację Alvara Hanso, miał badać takie dziedziny życia jak: meteorologię, psychologię, parapsychologię, zoologię, elektromagnetyzm, utopizm społeczny. DHARMA przeprowadza swoje badania na terenie tajemniczej wyspy, na której rozbił się samolot 815.

W trzecim odcinku drugiej serii (pt. Orientation), Locke oraz Jack oglądają film instruktażowy, z którego dowiadują się, że inicjatywa wybudowała na wyspie 6 stacji badawczych, a oni sami znajdują się na stacji nr 3 "Swan" (Łabędź). Stacja nr 3 powstała by badać zjawiska związane z elektromagnetyzmem. Później dowiadujemy się również o położeniu i przeznaczeniu innych stacji. Stacja "Arrow" (Strzała), została odkryta przez rozbitków z tylnej części samolotu. Jej pomieszczenia były surowe i puste, prawdopodobnie spełniały role magazynu. Stacja "The Staff", to stacja medyczna bohaterowie odnajdują ją jednak opuszczoną. "The Pearl" (Perła), zostaje odkryta przez Locke'a i Mr. Eko. W "Perle" przeprowadzano eksperymenty psychologiczne. Podwodna stacja "Hydra", opanowana przez Innych, pierwotnie miała służyć do badań nad zwierzętami m.in. niedźwiedziami polarnymi, rekinami i delfinami. Stacja "Flame" (Płomień) opanowana przez innych, służyła do komunikowania się ze światem zewnętrznym (została wysadzona przez Locke'a). Stacja Zwierciadło, "The Looking Glass", jest kolejną podwodną stacją Dharma, do której dostał się Charlie płynąc pod wodą.

Stacje[edytuj]

 Osobny artykuł: Stacje Inicjatywy DHARMA.

Znani członkowie[edytuj]

Założyciele[edytuj]

  • Alvar Hanso
  • Gerald DeGroot
  • Karen DeGroot

Załoga Stacji Łabędź[edytuj]

Inni pracownicy inicjatywy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]