Inkwizycja (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy grupy muzycznej. Zobacz też: inne znaczenia słowa „inkwizycja”.
Inkwizycja
Ilustracja
Zespół Inkwizycja w 2014 roku
Rok założenia 1989
Pochodzenie Kraków,  Polska
Gatunek punk rock, muzyka alternatywna, hardcore
Wydawnictwo muzyczne Nikt Nic Nie Wie, PomnikPrzyrody, Pasażer
Powiązania Gonokok
Ustawa o Młodzieży
wSzaniec
DIZEL
Burek! Dobry Pies
Them Pulp Criminals
Mand

Mikirurka
Sertyżur
Usta Syracha
Mamusiu Ratuj

Obecni członkowie
Dariusz "Ex Pert" Eckert
Grzegorz "Drut" Włodek
Artur Łucka
Bartłomiej Kliś
Byli członkowie
Krzysztof "Żółw" Turchan

Marek Daniec
Mariusz Zagórski
Janusz Budzyn
Bogdan Bayor
Tomasz Dominik
Łukasz Papst
Jan Herman
Tomasz Szwed
Hubert Wójcicki
Łukasz "Bunio" Fiedorek
Mat Buffalo

Strona internetowa

Inkwizycja – polska grupa muzyczna zaliczana do nurtu muzyki alternatywnej, kojarzona na początku działalności z ruchem straight edge[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Inkwizycja powstał 1 kwietnia 1989 roku w Krakowie z inicjatywy członków rozwiązanej hardcore'owej Ustawy o Młodzieży (UOM): poety Dariusza "Ex Perta" Eckerta – wokal (ex-Gonokok) i Krzysztofa "Żółwia" Turchana – gitara, bas (ex-Die Gewaltlosen).

W 1991 zespół w krakowskim Teatrze Stu nagrał debiutancki materiał pt. "...Na własne podobieństwo...". To pierwsza w Polsce płyta winylowa wydana przez firmę niezależną (Nikt Nic Nie Wie)[2]. W 1998 ukazał się na winylu minialbum "Słowo", zawierający pięć utworów, nagranych w warszawskim studio Roberta Brylewskiego "Złota Skała". W 2000 r. została wydana kaseta zawierająca przekrojowy materiał zespołu – od utworów pochodzących z pierwszej płyty, przez niepublikowane nagrania z demo Złota Skała, po kompozycje z singla "Słowo", z drugiej strony - wiersze lidera w formie prezentowanej podczas własnych wieczorów autorskich. Całość materiału z minialbumu "Słowo" oraz utwory premierowe została wydana ponownie w 2002 r. na pierwszym CD zespołu zatytułowanym "Stare fotografie", nagranym w studio B&B Records w podkrakowskich Niepołomicach[3].

Po zawieszeniu działalności w 2004 zespół w 2011 rozpoczyna w nowym składzie próby[4] oraz koncerty wyjazdowe. 1 października w Opolu odbywa się pierwszy po reaktywacji koncert[5], w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki[6], a 19 listopada w poznańskim centrum kultury niezależnej Rozbrat[7]. Powstaje kilkanaście nowych utworów, grupa uczestniczy w wielu koncertach. Po ustabilizowaniu składu w 2013 zespół rozpoczyna przygotowania do nagrań studyjnych. W czerwcu 2013 wychodzi zremasterowana przez Marcina Dymitera reedycja LP "Na własne podobieństwo" – dostępna na winylu, a w październiku 2013 – na CD i w wersji mp3 (razem z również zremasterowanym singlem "Słowo"). W grudniu 2013 zostają opublikowane pierwsze po reaktywacji dwa nowe utwory na singlu "Powiedziałem", nagrane przez Roberta "Nasti" Nastala w krakowskim studio 3AKRAM. Na 25-lecie grupy 5 kwietnia 2014 odbywa się w krakowskim klubie "KotKarola" okolicznościowy koncert, na który zostają zaproszone zespoły Skowyt, Whorehouse, [peru] i The Corpse[8]. Rok 2014 jest również rokiem udziału Inkwizycji w znanych festiwalach rockowych - m.in. "Rock na Bagnie" w Goniądzu oraz "Off Festival" w Katowicach.

Pierwszy od 12 lat pełnowymiarowy album "Wojny nie będzie" ukazuje się 21 listopada 2014, wydany własnym sumptem przez zespół, bez pośrednictwa wydawnictw i dystrybutorów. Zawiera 11 premierowych utworów. Zrealizowany został w studiach nagraniowych Maq Records w Wojkowicach, 3AKRAM w Krakowie oraz KWARTstudio w Bochni. Produkcji podjął się gitarzysta zespołu, Grzegorz "Drut" Włodek, natomiast całość zmiksowana i zmasterowana została przez Piotra Gruenpetera z Satanic Audio w Sosnowcu[9].

Muzyka Inkwizycji jest próbą połączenia hardcore z klasycznym punkiem, heavy i thrash metalem, jak również bardziej melodyjnymi klimatami. Nierzadko ociera się o psychodelię, gotyk, rock progresywny. Teksty utworów inspirowane są haiku, wiele ma charakter antywojenny. Piętnują fałsz, hipokryzję (również Kościoła – stąd przyklejona na początku działalności łatka zespołu antyklerykalnego)[10][11].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
Byli członkowie

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Minialbumy
 • 1998: Słowo (Nikt Nic Nie Wie) - reedycja: 2013

Single

 • 2013: Powiedziałem (PomnikPrzyrody)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Być straight edge, Juliusz Jakubowski w: Portal internetowy dlaStudenta.pl, 2009-12-10: Pierwsze polskie zespoły sXe, takie jak Cymeon X, Ustawa o Młodzieży czy Inkwizycja były alternatywą dla sceny punkrockowej, kojarzonej z hedonistycznym Jarocinem. [dostęp z dnia 2013-06-18]
 2. Wydawnictwo Nikt Nic Nie wie - o Inkwizycji
 3. Biblioteka Polskiej Piosenki: Inkwizycja
 4. Leszek Gnoiński – "Życie to pogo" (wywiad z Ex-Pertem)
 5. Serwis NaszeMiasto.pl [dostęp z dnia 2013-06-19]
 6. Strona Narodowego Centrum Polskiej Piosenki [dostęp z dnia 2013-06-18]
 7. Strona Kolektywu Rozbrat [dostęp z dnia 2013-06-18]
 8. Inkwizycja świętuje 25-lecie
 9. CD "Wojny nie będzie" (pol.). Inkwizycja - oficjalny sklep internetowy.
 10. Leszek Gnoiński - "Życie to pogo" (wywiad z Ex-Pertem)
 11. Artur Wróblewski: Inkwizycja: "Człowiek nie dorósł do pięknej idei Chrystusa" (pol.). Interia Muzyka. [dostęp 2014-08-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]