Inline (programowanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inline (w programowaniu) – słowo identyfikujące deklarację tak zwanej funkcji otwartej[1] lub podprogramu wewnętrznego[2]. Autorzy języków programowania stosują tę konstrukcję w dwojakim znaczeniu:

 1. modyfikatora w deklaracji funkcji lub metody (np. w C++),
 2. dyrektywy języka (np. w Turbo Pascalu).

Modyfikator deklaracji[edytuj | edytuj kod]

Określa, iż właśnie definiowana funkcja jest funkcją otwartą[1] (tzw. funkcją inline); zostanie ona skompilowana tak jak każda inna funkcja i będzie przechowywana w pamięci (można do niej odwoływać się za pomocą wskaźników), ale jeżeli nastąpi jej wywołanie, to kompilator, zamiast wygenerować w tym miejscu przeniesienie sterowania (skok) do tej funkcji, bezpośrednio wstawi wygenerowany kod tej funkcji, np. C99, C++[1], makroasemblery.

Przykład w języku C++[1]:

inline long isqr(int a, int b)
{
  return a*b;
}

inline double Maxd(double a, b)
 { return a>b ? a : b; }

Dyrektywa języka[edytuj | edytuj kod]

Umożliwia programowanie hybrydowejęzyk programowania wysokiego poziomu z osadzonym językiem maszynowym. W dyrektywie takiej umieszcza się kod maszynowy, sama może występować jako instrukcja w ciągu innych instrukcji (instrukcja kodu maszynowego) bądź jako ciało podprogramu (tzw. podprogram wewnętrzny[2]) w jego definicji, jeżeli cały podprogram definiowany jest w kodzie źródłowym wyłącznie za pomocą języka maszynowego. Ma to miejsce np. w przypadku kompilatorów serii Turbo firmy Borland, w tym między innymi Turbo/Borland Pascal[2].

Przykład w Turbo Pascalu[2]:

function size_m: integer;
 inline($CD/$12/$89/$46/$04);
 
procedure idf(parametry);
begin
 ...
 inline(kod_maszynowy);
 ...
end;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Jan Bielecki: Od C do C++, programowanie obiektowe w języku C. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1990. ISBN 83-204-1332-X. (pol.)
 2. a b c d Andrzej Marciniak: Borland Pascal 7.0. Poznań: Nakom, 1994, seria: Biblioteka Użytkownika Mikrokomputerów. ISBN 83-85060-53-7. ISSN 0867-6011. (pol.)