Inna Ryskal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inna Walerjewna Ryskal, ros. Инна Валерьевна Рыскаль (ur. 15 czerwca 1944 roku w Baku) – radziecka siatkarka pochodząca z terenu obecnego Azerbejdżanu, czterokrotna medalistka olimpijska.

Na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio i letnich igrzyskach olimpijskich w Montrealu zdobyła srebrne medale z drużyną. Podczas letnich igrzyskach olimpijskich w Meksyku i letnich Igrzyskach olimpijskich w Monachium zdobyła złote medale z drużyną.

W roku 2000 została uhonorowana członkowstem w amerykańskiej galerii sław siatkarskich – Volleyball Hall of Fame[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Inna Ryskal zagrała na czterech Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając, wraz z drużyną, dwa srebrne i dwa złote medale. Żaden inny gracz siatkówki na świecie nie dorównał temu osiągnięciu. Ryskal zaczęła uprawiać siatkówkę wraz z lekkoatletyką w wieku 12 lat. Trenowana przez Szamila Shamkhalova odkryła, że siatkówka jest jej przeznaczeniem. W 1960 roku została zaproszona do gry w kadrze juniorskiej, a już w 1961 r. dostała powołanie do kadry seniorskiej. Rosyjska strategia opierała się na czystej mocy – zawodniczkach ofensywnych. Ryskal była atakującą zespołu, jej przydomek „Burza kaspijska” w pełni odzwierciedlał jej możliwości w ataku[2].

Zdobyła trzy złote medale ME; srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 1962 i 1974 r., złoty medal w 1970 i w 1973 roku. Jednak jej największym osiągnięciem był występ na czterech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w 1964, 1968, 1972 i 1976 r.[2].

W roku 2000 r. została uhonorowana członkostwem w amerykańskiej galerii sław siatkarskich – Volleyball Hall of Fame.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Volleyball Hall of Fame Honorees (ang.). [dostęp 26-10-2010].
  2. a b blokaut.net: VII Mistrzostwa Europy. [dostęp 4 września 2011].