Innocent Eyes (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Innocent Eyes
Album studyjny Delty Goodrem
Wydany 21 marca 2003 (AU)
30 czerwca 2003 (UK)
Nagrywany 2001–2003
Gatunek pop/pop rock/soft rock
AC/piano pop
Długość 56:06
Wydawnictwo Epic Records
Producent Gary Barlow, John Fields, Matthew Gerrard, Delta Goodrem, Eliot Kennedy, David Nicholas, Rick Wake
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Innocent Eyes
 1. Born to Try
  Wydany: 8 listopada 2002
 2. Lost Without You
  Wydany: 28 lutego 2003
 3. Innocent Eyes
  Wydany: 6 czerwca 2003
 4. Not Me, Not I
  Wydany: 12 września 2003
 5. Predictable
  Wydany: 28 listopada 2003
 6. „Throw It Away”
  Wydany: 2004

Innocent Eyes – pierwszy album studyjny australijskiej piosenkarki Delty Goodrem, wydany w marcu 2003 roku przez Epic Records. Na krążku znajdują się utwory popowe oraz ballady z fortepianowym akompaniamentem. Goodrem jest współautorką większości materiału, z wyłączeniem piosenek „Throw It Away”, „Lost Without You” oraz „Butterfly”. Dwa inne utwory – „In My Own Time” oraz „Will You Fall for Me” – artystka napisała samodzielnie. Innocent Eyes zadebiutował na 1. miejscu ARIA Albums Chart[3] oraz sprzedał się w 4,5 miliona kopii na całym świecie[4] (w tym milion w samej Australii)[5]. Z krążka pochodzi pięć singli, które osiągnęły szczyt notowania Australian Singles Chart: „Born to Try”, „Lost Without You”, „Innocent Eyes (singel)”, „Not Me, Not I” oraz „Predictable”, co czyni z artystki pierwszą wokalistkę, której pięć singli z debiutanckiego albumu osiągnęło szczyt notowania[6].

Innocent Eyes w roku wydania został najlepiej sprzedającym się albumem w Australii od 17 lat. Został także najlepiej sprzedającym się albumem dekady[7], oraz szóstym najlepiej sprzedającym się albumem w historii Australii.

Zawartość i postępowanie prawne[edytuj | edytuj kod]

Goodrem pracowała nad albumem z grupą producentów oraz twórców, włączając grupę producencką niezależnej kanadyjskiej wytwórni True North Records w składzie: Gary Barlow, Eliot Kennedy, Ric Wake (Céline Dion, Jennifer Lopez, Mariah Carey), Kara DioGuardi (Kelly Clarkson, Christina Aguilera, Avril Lavigne), Matthew Gerrard (Mandy Moore, BB Mak), Vince Pizzinga (Midnight Oil, Danielle Spencer), David Nicholas (INXS, Elton John, George), The Rembrandts i Mark Holden. Ścieżka albumu była nagrywana głównie przy użyciu prawdziwych instrumentów w przeciwieństwie do większości popowych albumów, na których to podkład muzyczny jest generowany przy użyciu syntezatorów. Goodrem powiedziała o nim: „Chciałam stworzyć album, który odzwierciedlałby moje życie w tym momencie”, „Każda z piosenek zabiera mnie w miejsce, w którym przypominam sobie coś, co się wydarzyło[6]. Stwierdziła także: „Ten album jest niemal jak pamiętnik, w którym pisałam przez ostatnie dwa lata”, „Każda ścieżka ma ukrytą wartość, która jest dla mnie osobista. Czekałam na ten dzień długi czas i mam tylko nadzieję, że każdy lubi słuchać muzyki tak bardzo, jak ja kocham ją tworzyć[6].

W 2004 roku Goodrem została oskarżona o bycie winną tysięcy dolarów twórcy Markowi Holdenowi. Holden domagał wywiązania się przez artystkę i jej wytwórnię Sony z warunków kontraktu oraz zażądał honorarium od konsultacji, których udzielał zgodnie z porozumieniem[8]. W tym samym roku wpłynął pozew złożony przez poprzednich producentów Goodrem, Trevora Cartera i Paula Higginsa. Pozwali oni artystkę oraz jej rodziców o niewypłacone honoraria oraz prawo do wydania 13-ścieżkowego niewydanego albumu nagranego w 2000 roku[8].

Promocja i notowania[edytuj | edytuj kod]

Born to Try” została wydana jako pierwszy singel z albumu dnia 8 listopada 2002 roku na dzień przed osiemnastymi urodzinami Goodrem. W czasie, gdy utwór był wydawany, artystka wykonała go w jednym z odcinków australijskiej opery mydlanej Sąsiedzi, jako piosenkarka Nina Tucker. Singel zadebiutował na ARIA Singles Chart 18 listopada 2002 roku na 3. miejscu. W drugim tygodniu utwór awansował na 2. pozycję oraz został wyróżniony platyną przez ARIA[9]. Tydzień później piosenka zepchnęła „The Ketchup Song” grupy Las Ketchup z 1. miejsca notowania i została pierwszym w karierze Goodrem singlem nr 1[10]. Singel pokrył się następnie potrójną platyną[11] i stał się czwartym najlepiej sprzedającym singlem a Australii w roku 2003[12]. Wygrał także na gali ARIA Awards nagrody dla najlepszego singla w kategorii artysta debiutujący (Breakthrough Artist – Single), najlepiej sprzedającego się singla (Highest Selling Single) oraz singla roku (Single of the Year)[13]. „Born to Try” osiągnął także szczyt notowania w Nowej Zelandii[14], uplasował się w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii[14] oraz pierwszej dwudziestce w Irlandii[14] i Holandii[15].

Lost Without You” została wydana jako drugi singel z albumu 28 stycznia 2003 roku. 14 lutego 2003 roku utwór wydano do australijskich stacji radiowych. W tym samym tygodniu stał się on najczęściej granym utworem[16]. Piosenka stała się drugim singlem Goodrem, który osiągnął szczyt notowania w Australii, kiedy to 10 marca 2003 roku zadebiutował on na 1. miejscu ARIA Singles Chart[17]. Singel pokrył się podwójną platyną[11] i został siódmym najlepiej sprzedającym się singlem w Australii w 2003 roku[12]. Otrzymał także nominację do nagrody ARIA Award dla najlepiej sprzedającego się singla, jednak przegrał na rzecz „Born to Try”[13]. „Lost Without You” był także notowany w pierwszej dziesiątce zestawień w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii[18].

Sam album zadebiutował na 1. miejscu australijskiej ARIA Albums Chart 31 marca 2003 roku ze sprzedażą ponad 70.000 kopii, uzyskując status platynowej płyty[19] i zrzucając ze szczytu notowania Come Away with Me Nory Jones. Na 1. pozycji australijskiego zestawienia krążek utrzymywał się przez dwadzieścia dziewięć tygodni bijąc poprzedni rekord dwudziestu pięciu tygodni ustanowiony przez Johna Farnhama w 1986 roku albumem Whispering Jack[20]. Ostatecznie album uzyskał status czternastokrotnej platyny[21], został najlepiej sprzedającym się albumem w Australii w 2003 roku[22], spędził łącznie osiemdziesiąt siedem tygodni w pierwszej setce ARIA Albums Chart a na gali ARIA Awards zdobył sześć nagród, w tym dla najlepiej sprzedającego się albumu (Highest Selling Album), artystki roku (Best Female Artist), najlepszego albumu w kategorii artysta debiutujący (Breakthrough Artist – Album), najlepszego wydania popowego (Best Pop Release). Oprócz tego krążek przyniósł Goodrem nagrodę kanału Channel [V] dla najlepszej artystki roku (Oz Artist of the Year)[13]. W 2004 roku Innocent Eyes powtórnie wygrał nagrodę ARIA Award dla najlepiej sprzedającego się albumu[13]. W Australii sprzedał się w całkowitym nakładzie ponad miliona kopii[5]. W Wielkiej Brytanii krążek zadebiutował na 2. miejscu zestawienia[23], uznając wyższość albumu Dangerously in Love Beyoncé i spędzając trzydzieści jeden tygodni w pierwszej siedemdziesiątce-piątce notowania[24] oraz zostając osiemnastym najlepiej sprzedającym się albumem na wyspach[25].

Notowanie (2003) Najwyższa
pozycja
Australia ARIA Albums Chart[3] 1
Nowa Zelandia RIANZ Albums Chart[24] 6
Wielka Brytania UK Albums Chart[24] 2
Irlandia Irlandzka Albums Chart[24] 3
Niemcy Niemiecka Albums Chart[24] 20
Austria Austriacka Albums Chart[26] 27
Francja Francuska Albums Chart[27] 39
Holandia Holenderska Albums Chart[24] 39
Szwajcaria Szwajcarska Albums Chart[28] 14
Szwecja Szwedzka Albums Chart[29] 48
Norwegia Norweska Albums Chart[24] 12
Finlandia Fińska Albums Chart[30] 15


Notowanie Wyróżnienia Sprzedaż
Australia ARIA 14 × platyna[31] 1 000 000+[32][33]
Nowa Zelandia RIANZ 3 × platyna[34] 45 000+
Wielka Brytania BPI 2 × platyna[35] 600 000+
Unia Europejska IFPI platyna[36] 1 000 000
Niemcy IFPI złoto 100 000+[37]
Francja SNEP 30 000+[38]
Podsumowanie końcoworoczne (2003) Najwyższa
pozycja
Tygodni
na liście
Nowa Zelandia RIANZ Album Chart[39] 9 29
Podsumowanie końcoworoczne (2004) Najwyższa
pozycja
Tygodni
na liście
Nowa Zelandia RIANZ Album Chart[39] 42 15

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Standard Edition[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Autorzy Długość
1. Born to Try Goodrem, Audius Mtawarira 4:13
2. Innocent Eyes Goodrem, Vince Pizzinga 3:53
3. Not Me, Not I Goodrem, Kara DioGuardi, Gary Barlow, Eliot Kennedy, Jarrad Rogers 4:25
4. „Throw It Away” Barlow, Kennedy, Cathy Dennis 3:52
5. Lost Without You Matthew Gerrard, Bridget Benenate 4:10
6. Predictable Goodrem, DioGuardi, Rogers 3:40
7. „Butterfly” Barlow, Kennedy, Tim Woodcock 4:00
8. „In My Own Time” Goodrem 4:06
9. „My Big Mistake” Goodrem, Barlow, Kennedy, Woodcock 3:44
10. „This Is Not Me” Goodrem, Pizzinga 4:29
11. „Running Away” Goodrem, Barlow, Kennedy, Woodcock 3:21
12. „A Year Ago Today” Goodrem, Mark Holden, Paul Wiltshire 4:13
13. „Longer” Goodrem, Barlow, Kennedy, Woodcock 3:53
14. „Will You Fall for Me” Goodrem 3:59
56:06

Deluxe Edition DVD[edytuj | edytuj kod]

 1. „Born to Try” (Teledysk)
 2. „Lost Without You” (Teledysk)
 3. „Born to Try” (na żywo)
 4. „Born to Try” (za kulisami)
 5. „Lost Without You” (za kulisami)
 6. Delta in London (za kulisami)

Personel[edytuj | edytuj kod]

 • Delta Goodrem – śpiew, fortepian, keyboard
 • Mark Russell – koordynacja produkcji
 • John Fields – aranżacja, keyboard, produkcja, inżynieria,
  strojenie, bass, gitary
 • Matthew Gerrard – aranżacja, programowanie, produkcja, instrumentacja
 • Gary Barlow – keyboardy, programowanie, produkcja
 • Eliot Kennedy – produkcja, gitary
 • David Nicholas – produkcja, inżynier śpiewu
 • Rick Wake – produkcja
 • Daniel Denholm – dyrygent, strojenie
 • Mike Ruekberg – gitara barytonowa
 • Steve MacKay – gitara
 • Mark Punch – gitara
 • Phil Solem – gitara
 • Craig Myers – gitara
 • Jeremy Meek – gitara basowa
 • Chris Cameron – strojenie
 • Vince Pizzinga – strojenie wiolonczeli
 • Ameena Khawaja – wiolonczele
 • Richard Sanford – fortepian
 • David Falzone – fortepian
 • Matt Mahaffey – keyboard, głos
 • Billy Hawn – perkusja
 • Dorian Crozier – bębny
 • Cathy Dennis – śpiew (chórki)
 • Ami Richardson – śpiew (chórki)
 • Bob Cadway – inżynier
 • Chong Lim – inżynier śpiewu
 • Jim Annunziatto – inżynier asystujący
 • Michael Brauer – miksowanie
 • Greg Calbi – mastering
 • Robbie Adams – asystent
 • Sam Story – asystent
 • Blair Simmons – asystent

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. allmusic (((Innocent Eyes > Overview))).
 2. CD: Delta Goodrem: Innocent Eyes | Music | The Guardian.
 3. a b „Australian chart peak”. Australian-charts.com. [dostęp 25-06-2007].
 4. „Delta Goodrem – Australian Idol Auditions 2009 – Delta’s Intro”. YouTube. [dostęp 17-08-2008].
 5. a b „Delta Goodrem Hits The Million Mark With „Innocent Eyes”!”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 02-07-2007].
 6. a b c „Innocent Eyes – Biography”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 05-07-2007].
 7. „Delta Goodrem’s Talents Top The Charts”. dailytelegraph.com.au. [dostęp 07-01-2010].
 8. a b „Goodrem owes idol judge money”. Contactmusic.com. [dostęp 01-06-2007].
 9. „Delta Climbs The Chart”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 06-07-2007].
 10. „Delta Is #1”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 06-07-2007].
 11. a b „ARIA Charts – Accreditations – 2003 Singles”. ARIA Charts. [dostęp 06-07-2007].
 12. a b „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2003”. ARIA Charts. [dostęp 06-07-2007].
 13. a b c d „Delta Goodrem – ARIA Awards data”. ARIA Awards. [dostęp 06-07-2007].
 14. a b c „Born to Try @ acharts”. acharts.com. [dostęp 07-07-2007].
 15. „Born to Try @ top40-charts”. top40-charts.com. [dostęp 07-07-2007].
 16. „Delta Dominates Aussie Radio”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 07-07-2007].
 17. „Delta Goodrem Debuts At #1”. Deltagoodrem.com.au. [dostęp 07-07-2007].
 18. „Lost Without You @ acharts”. acharts.com. [dostęp 07-07-2007].
 19. Delta Goodrem Debuts At #1. W: deltagoodrem.com [on-line]. [dostęp 18-04-2007].
 20. „Delta Goodrem Detailed Biography”. netglimse.com. [dostęp 07-07-2007].
 21. „ARIA Charts – Accreditations – 2003 Albums”. ARIA Charts. [dostęp 07-07-2007].
 22. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2003”. ARIA Charts. [dostęp 06-07-2007].
 23. „Issue Date: Saturday July 12th, 2003”. acharts.us. [dostęp 07-07-2007].
 24. a b c d e f g „Innocent Eyes @ acharts”. acharts.us. [dostęp 07-07-2007].
 25. „UK Best Selling Albums 2001-2005”. BPI. [dostęp 07-07-2007].
 26. Austriancharts.at. Austrian chart position. [dostęp 25-01-2007].
 27. lescharts.com. France chart position. [dostęp 14-02-2007].
 28. [1] Swisscharts.com.
 29. swedishcharts.com. Sweden chart position. [dostęp 07-07-2007].
 30. finnishcharts.com. Finland chart position. [dostęp 25-01-2007].
 31. ARIACharts.com. Certifications 2003. [dostęp 11-09-2006].
 32. „Delta’s secret video on net”. Herald Sun. [dostęp 05-07-2007].
 33. Delta Goodrem – Official US Website » Blog Archive » PRESS RELEASE: Australian Superstar Delta Goodrem Lands On US Shores....
 34. RIANZ. RIANZ Charts. [dostęp 06-12-2006].
 35. Certified Awards. BPI. [dostęp 07-07-2007].
 36. February 2004 – Platinum Europe Awards.
 37. Germany Platinum and Gold Awards.
 38. Parcours Albums.
 39. a b RIANZ.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]