Inpaichthys kerri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inpaichthys kerri[1]
Géry & Junk, 1977
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

kąsaczokształtne

Rodzina

kąsaczowate

Podrodzina

Aphyocharacinae

Rodzaj

Inpaichthys
Géry & Junk, 1977

Gatunek

Inpaichthys kerri

Inpaichthys kerri[2]endemiczny gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Inpaichthys. Bywa hodowany w akwariach.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasiedla rzeki Ameryki Południowej w Brazylii (dorzecze rzek Madeira i Aripuanã).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze sztuki zostały odłowione w Brazylii w stanie Mato Grosso, w rzece Aripuanã. Prawie równolegle do tych odłowów inny badacz flory amazońskiej – Karel Rataj – złowił w rzece Igarapé i przywiózł do Czech narybek, który przekazał pod opiekę ichtiologowi Stanislavowi Frankowi.

Gatunek Inpaichthys kerri został opisany pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku przez Jacques'a Géry'ego oraz Wolfganga Johannesa Junka. Nazwę rodzajową nadali od połączenia dwóch nazw – portugalskiego Narodowego Instytutu Badań Amazonii (INPA) i ichthys jako ryba, nazwę gatunkową na cześć dyrektora tego instytutu Warwicka Estevama Kerri'ego, który był dyrektorem w latach 1975–1979 i 1999–2002.

Dorasta do 3,5 cm długości.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Samiec smuklejszy i bardziej intensywnie ubarwiony. W czasie tarła przybiera barwy godowe błękitnoniebieske z fioletowym pasem. Kolor samicy w tym okresie przybiera barwę żółtobrązową z szerokim, brązowym pasem na boku ciała.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni do dużego
Temperatura wody 22–27°C
Twardość wody 5–15
Skala pH 6–7
pokarm
Uwagi

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Tarło odbywa się w małym zbiorniku, w miękkiej wodzie w temperaturze ok. 24–27 °C wśród roślin o miękkich liściach. W partiach po 3 sztuki drobnej samica składa do 350 ziarenek ikry.

Narybek jest mały (ok. 2 mm długości), wykluwa się bez pęcherzyka żółtkowego. Na pokarm dla narybku składają się larwy słonaczka, kolejne wraz ze wzrostem.

Choroby[edytuj | edytuj kod]

Podatność gatunku na choroby o podłożu bakteryjnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Inpaichthys kerri, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes, California Academy of Sciences, 25 marca 2013 [dostęp 2013-04-26] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]