Insoo Kim Berg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Insoo Kim Berg
Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1934
Korea

Data śmierci

10 stycznia 2007

Zawód, zajęcie

psychoterapeutka, superwizor, trener, wykładowca i konsultant w zakresie psychoterapii, coachingu i doradztwa

Narodowość

koreańska

Tytuł naukowy

Master of Science w zakresie pracy socjalnej

Uczelnia

Ewha Woman's University w Seulu
University of Wisconsin w Milwaukee

Wydział

farmacja

Małżeństwo

Steve de Shazer

Dzieci

Sarah Berg

Insoo Kim Berg (ur. 25 czerwca 1934, zm. 10 stycznia 2007) – praktykująca w USA psychoterapeutka, superwizor, trener, wykładowca i konsultant w zakresie psychoterapii, coachingu i doradztwa, z pochodzenia Koreanka. Była jednym z twórców nowego kierunku w psychoterapii – Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, a także pochodnego do niej Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Insoo urodziła się w 1934 w Korei, która wchodziła wtedy w skład Cesarstwa Japonii. Rodzina Kim prowadziła firmę farmaceutyczną w Korei. Insoo ukończyła studia w zakresie farmacji w Ewha Woman's University w Seulu, w Korei Południowej. W 1957 wyjechała do USA, gdzie podjęła dalszą naukę na wydziale farmacji University of Wisconsin w Milwaukee, ukończoną ze stopniem początkowo Bachelor of Science a następnie Master of Science w zakresie pracy socjalnej (MSSW). Próbowała początkowo wiązać swoją karierę z przemysłem farmaceutycznym, następnie – dzięki wykształceniu w zakresie nauk medycznych – w szkolnictwie medycznym; publikowała także badania dotyczące nowotworów żołądka. Insoo ukończyła studia podyplomowe w Family Institute of Chicago, the Menninger Foundation, a następnie przeniosła się do Palo Alto, aby uczyć się i współpracować z zespołem Mental Research Institute (MRI). Tutaj znalazła się pod wpływem Johna Weaklanda, późniejszego przyjaciela Insoo i jej męża Steve`a de Shazer`a. Po kilku latach przeniosła się razem ze Steve'em do Milwaukee. Wspólnie ze Steve'em i innymi współpracownikami Kim Berg opracowała nowy model użyteczny w psychoterapii i coachingu - Terapię Krótkoterminową Skoncentrowaną na Rozwiązaniu. Współpraca z Milwaukee Family Services rozpoczęła nowy rozdział w jej drodze zawodowej. Była członkiem i superwizorem z listy American Association for Marriage and Family Therapy (AAMFT), a także Wisconsin Association for Marriage and Family Therapy, the National Association of Social Workers i European Brief Therapy Association. Była jednym z inicjatorów powstania amerykańskiego odpowiednika EBTA - Solution Focused Brief Therapy Association. Umierając, pozostawiła córkę, Sarah Berg[1][2].

The Brief Family Therapy Center (BFTC)[edytuj | edytuj kod]

Brief Family Therapy Center (polskie tłumaczenia Centrum Krótkoterminowej Terapii Rodzin) założone zostało w 1978 przez Insoo Kim Berg i jej męża oraz współpracownika Steve`a de Shazer`a w Milwaukee w USA. Placówka miała charakter terapeutyczny, szkoleniowy i badawczy. Przez zespół BFTC przewinęło się wiele osób znanych współcześnie w terapii krótkoterminowej: Wally Gingerich, Scott Miller, Gale Miller, Eve Lipchik, John Walter, a także Yvonne Dolan, Peter DeJong, Brian Cade i inni.

Praca tego zespołu miała duży wpływ na praktykę praktyków w obszarach psychoterapii krótkoterminowej, konsultingu (doradztwie), superwizji i coachingu, zwłaszcza w zakresie wydobywania i używania w pomagania istniejących zasobów klienta oraz budowania motywacji do zmiany.

BFTC zakończyło swoje prace w 2007 roku, a wszelkie prawa do publikacji instytutu przekazane zostały przez rodzinę Insoo na rzecz Solution Focused Brief Therapy Association, północnoamerykańskiego stowarzyszenia terapeutów pracujących w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tribute to Insoo Kim Berg, web.archive.org, 29 czerwca 2009 [dostęp 2023-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-29].
  2. a b Insoo Kim Berg Solution Focused Therapy Interview, www.psychotherapy.net [dostęp 2023-01-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Berg, I. Kim, "More than Miracles: The State of the Art of Solution-Focused Brief Therapy." 2007.
  2. Berg, I. Kim, "Tales of Solutions." 2001.
  3. Berg, I. Kim, "Building Solutions in Child Protective Services." 2000.
  4. Berg, I. Kim, "Interviewing for Solutions." (2nd ed). 1997 and 2001.
  5. De Shazer, Steve and Insoo Kim Berg, "The Brief Therapy Tradition." In: Weakland, John H. and Wendel A. Ray (eds) "Propagations. Thirty Years of Influence From the Mental Research Institute." Binghamton, NY, The Haworth Press, Inc., Chap. 20, pp. 249-252. 1995.
  6. Berg, I. Kim, "Family based services: A solution-focused approach." New York:Norton. 1994.
  7. Berg, I. Kim; "Solution-Focused Therapy: An Interview with Insoo Kim Berg." Psychotherapy.net, 2003.