Przejdź do zawartości

Insourcing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Insourcing – przekazanie procesów lub działań biznesowych jednostki, realizowanych w ramach działalności gospodarczej przez zewnętrznych usługodawców/dostawców do wewnętrznej, wyodrębnionej i wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej.

Decyzja o wykorzystaniu insourcingu wynikać może np. z chęci przejęcia kontroli nad krytycznymi procesami biznesowymi lub włączenia do organizacji kluczowych kompetencji. Jednym z powodów insourcingu może być też uniknięcie zwolnień w firmie poprzez zatrudnienie pracowników zagrożonych redukcją, do zadań realizowanych do tej pory w ramach outsourcingu[1]. Działalność realizowana w ramach insourcingu może być również świadczona odpłatnie podmiotom zewnętrznym.

Słowo insourcing stosowane jest również w znaczeniu przenoszenia procesów i związanych z nimi miejsc pracy z zagranicy do kraju podmiotu macierzystego (inne określenie to inshoring). Przyczyny tak rozumianego insourcingu są zazwyczaj strategiczne, a jego celem może być chęć przejęcia kontroli nad kluczowym dla danego podmiotu procesem, redukcja podatków, obniżka kosztów zatrudnienia lub transportu, podniesienie jakości świadczonych usług, poziomu zadowolenia klientów itp.[2][3]

Insourcing uważany jest za metodę złożoną i kosztowną, po którą powinno się sięgać z rozwagą, a wdrażać ją – w miarę możliwości stopniowo i jedynie wobec braku alternatywy[4][5].

Wybór strategii (outsourcing czy insourcing) powinien być poprzedzony m.in. analizą opłacalności.

Insourcing jest przeciwieństwem outsourcingu.

Inne znaczenia[edytuj | edytuj kod]

W biologii insourcing to specyficzny sposób reakcji organizmów żywych na skrajny brak w środowisku składników niezbędnych do życia[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Insourcing zamiast zwolnień w Gliwicach. [dostęp 2009-01-27]. (pol.).
  2. Jean-Yves MacKinnon: Study of the insourcing decision-making process. [dostęp 2009-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)]. (ang.).
  3. Mark Weller: Insourcing, Outsourcing, Offshoring, Inshoring – What's Going On?. [dostęp 2009-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-18)]. (ang.).
  4. Addleshaw Goddard: Opinion: Insourcing – when the honeymoon is over. [dostęp 2009-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-07)]. (ang.).
  5. Dorota Konowrocka: Ponowne przejmowanie steru firmowego IT. [dostęp 2011-03-18]. (pol.).
  6. Peter Belohlavek: The Unicist Ontology of Insourcing. [dostęp 2009-01-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]