Inspektor Japp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Japp
Postać z serii o Herkulesie Poirot
Pierwsze wystąpienie

Tajemnicza historia w Styles

Ostatnie wystąpienie

Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie

Twórca

Agatha Christie

Grany przez

Philip Jackson, David Suchet, Maurice Denham(inne języki)

Dane biograficzne
Pochodzenie

brytyjskie

Inne informacje
Zajęcie

nadkomisarz(inne języki) Scotland Yardu

Inspektor James Japp – postać fikcyjna, stworzona przez Agathę Christie; występuje w wielu powieściach i opowiadaniach z udziałem Herculesa Poirota. To policjant, sceptycznie nastawiony do pracy „małych szarych komórek” słynnego detektywa. Często jako pierwszy przybywa na miejsce zbrodni. Na ogół popełnia omyłki co do przebiegu zdarzeń i motywu zbrodni, a jednak po wyjaśnieniu danej zagadki przez Poirota chętnie przypisuje sukces sobie samemu. Najczęściej chodzi ubrany w prochowiec i kapelusz. W wielu opowiadaniach występuje jako nadinspektor, w powieści „Śmierć w chmurach” jest już komisarzem. Poirot zawsze się do niego zwraca per: „inspektorze” lub „komisarzu”, w zależności od stopnia, jaki ten w danej historii posiada. Ma złośliwy charakter, często dogaduje Poirotowi – zwłaszcza wtedy, kiedy myśli, że to on, Japp, nie zaś Poirot, ma w określonej sprawie rację (zawsze jednak okazuje się coś wręcz przeciwnego). Chętnie korzysta z pomocy Poirota w rozwiązywaniu spraw; niejednokrotnie sam go o to prosi. Jappa i Poirota łączy wielka przyjaźń. Pierwszy raz spotkali się podczas pobytu inspektora w Belgii, gdzie wspólnie rozwiązali pewną zagadkę (podczas tej sprawy obaj poznali również kapitana Arthura Hastingsa, innego wiernego przyjaciela Poirota). Do drugiego spotkania doszło w powieści „Tajemnicza historia w Styles”, gdy słynny detektyw przyjechał do Anglii na stałe.

W opowiadaniu „Zniknięcie pana Davenheima” Japp zakłada się z detektywem o to, iż ten nie rozwiąże zagadki, nie opuszczając swego mieszkania przez tydzień. Stawka była niebagatelna: pięć funtów i honor Poirota. Zakład wygrał detektyw.

Postać inspektora Jappa jest chwilami bardzo komiczna. Przypomina inspektora Lestrade’a z książek o Sherlocku Holmesie.

W serialu wytwórni Granada z Davidem Suchetem w roli głównej odtwórcą roli Jappa jest aktor Philip Jackson. Serial dość mocno rozszerza jego postać oraz ubarwia jego biografię o dodatkowe, zabawne wydarzenia, nie ukazane wcale w opowiadaniach np.

  • w odcinku „Morderstwo w zaułku” fascynuje go puszczanie przez dzieci sztucznych ogni w Dzień Guya Fawkesa;
  • w odcinku „Kradzież biżuterii w hotelu Metropolitan” Japp podczas zabawy w lunaparku wziął udział w strzelaniu do celu – wygrał wtedy... misia;
  • w odcinku „Entliczek pentliczek” Japp spędzał święta samotnie do czasu, gdy zaprosił go do siebie Poirot;
  • w odcinku „Gniazdo os” Jappowi dały się we znaki dolegliwości żołądkowe, a słynny detektyw odwiózł go wówczas do szpitala.

Warto też zauważyć, że w serialu inspektor Japp ma żonę, którą bardzo kocha pomimo tego, iż nie podziela ona jego pasji do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pani Japp nigdy nie pojawia się osobiście, ale dużo się o niej dowiadujemy z ust samego inspektora. W odcinku „Śmierć lorda Edgware’a” Japp wyjawia, że żona nie pozwala mu mówić przy stole o morderstwach, a do tego jest straszną pedantką, zwłaszcza gdy chodzi o czystość. Inspektor sam się chwilami dziwi, jak to możliwe, że już tyle lat są razem. W odcinku „Boże Narodzenie Herkulesa Poirot” święta spędza u rodziny pani Japp, którą to rodzinę inspektor niezbyt lubi. Widzimy wówczas, że największą udręką dla Jappa jest wspólne śpiewanie kolęd z krewnymi żony, dlatego pierwszej nadarzającej się okazji policjant wymyka się z Poirotem, by poprowadzić sprawę brutalnego morderstwa, które miało miejsce w sąsiedztwie.

Powieści i opowiadania z jego udziałem[edytuj | edytuj kod]


Oraz krótkie przygody: