Inspektor Japp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inspektor James Japp – postać fikcyjna, stworzona przez Agathę Christie; występuje w wielu powieściach i opowiadaniach z udziałem Herculesa Poirota. To policjant, sceptycznie nastawiony do pracy „małych szarych komórek” słynnego detektywa. Często jako pierwszy przybywa na miejsce zbrodni. Na ogół popełnia omyłki co do przebiegu zdarzeń i motywu zbrodni, a jednak po wyjaśnieniu danej zagadki przez Poirota chętnie przypisuje sukces sobie samemu. Najczęściej chodzi ubrany w prochowiec i kapelusz. W wielu opowiadaniach występuje jako nadinspektor, w powieści Śmierć w chmurach jest już komisarzem. Poirot zawsze się do niego zwraca per: „inspektorze” lub „komisarzu”, w zależności od stopnia, jaki ten w danej historii posiada. Japp jest bardzo odważny - np. w Śmierci lorda Edgware'a ściga osobiście złodzieja po dachu lotniska. Ma złośliwy charakter, często dogaduje Poirotowi - zwłaszcza wtedy, kiedy myśli, że to on, Japp, nie zaś Poirot, ma w określonej sprawie rację (zawsze jednak okazuje się coś wręcz przeciwnego). Chętnie korzysta z pomocy Poirota w rozwiązywaniu spraw; niejednokrotnie sam go o to prosi. Chwilami bardzo dziecinny - np. fascynuje go puszczanie przez dzieci sztucznych ogni w Dzień Guya Fawkesa. Podczas zabawy w lunaparku wziął udział w strzelaniu do celu; wygrał wtedy... misia.

Jappa i Poirota łączy wielka przyjaźń. Pierwszy raz spotkali się w powieści Tajemnicza historia w Styles. W powieści Entliczek-pentliczek Japp spędzał święta samotnie do czasu, gdy zaprosił go do siebie Poirot. W opowiadaniu Gniazdo os, w którym policjantowi dały się we znaki dolegliwości żołądkowe, to również detektyw odwiózł go do szpitala.

W opowiadaniu Zniknięcie pana Davenheima Japp zakłada się z detektywem o to, iż ten nie rozwiąże zagadki, nie opuszczając swego mieszkania. Stawka była niebagatelna: pięć funtów i honor Poirota. Zakład wygrał detektyw.

Inspektor Japp ma żonę, którą bardzo kocha mimo że nie podziela ona jego pasji do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pani Japp nigdy (ani w powieściach ani w opowiadaniach) nie pojawia się osobiście, ale dużo się o niej dowiadujemy z ust samego inspektora. W Śmierci lorda Edgware'a Japp wyjawia, że żona nie pozwala mu mówić przy stole o morderstwach, a do tego jest straszną pedantką, zwłaszcza gdy chodzi o czystość. Inspektor sam się chwilami dziwi, jak to możliwe, że już tyle lat są razem. W powieści Boże Narodzenie Herkulesa Poirot na święta zjawia się cała rodzina pani Japp, którą to rodzinę inspektor niezbyt lubi. Największą udręką dla Jappa jest wspólne śpiewanie kolęd z krewnymi żony.

Postać inspektora Jappa jest chwilami bardzo komiczna. Przypomina inspektora Lestrade'a z książek o Sherlocku Holmesie.

Powieści i opowiadania z jego udziałem[edytuj | edytuj kod]

Oraz krótkie przygody: