Instancja (MMORPG)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instancja – kopia lokacji w grach MMORPG, wygenerowana specjalnie na potrzeby danego gracza lub grupy graczy[1][2]. Lokacja taka nie jest bezpośrednio połączona z głównym światem gry.

Powody stosowania[edytuj | edytuj kod]

Głównym powodem stosowania systemu instancji jest fakt, że szczególnie interesujące (np. ze względu na możliwość pozyskania cennych przedmiotów) miejsca w świecie gry MMORPG przyciągają dużą liczbę graczy. Umieszczenie takiej lokacji w głównym świecie gry powoduje powstanie dużej konkurencji, co może doprowadzić do różnych niepożądanych zjawisk, jak np. zajęcie takiego miejsca przez jedną grupę graczy, czy też kradzież przedmiotów z pokonanych przeciwników. Instancje pozwalają w dużej mierze wyeliminować te problemy - każdy gracz/grupa graczy ma dostęp do osobnej, dostępnej tylko dla niej kopii takiej lokacji.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W instancjach często spotkać można przeciwników silniejszych, niż w otwartym świecie. Również wartość przedmiotów, które można tam zdobyć, jest wyższa. W niektórych grach stosowany jest system skalowania poziomu trudności - siła potworów dopasowywana jest do liczby graczy wchodzących do instancji i/lub ich poziomu doświadczenia. W instancjach często można też spotkać wyjątkowo silnych bossów.

Kwestie techniczne[edytuj | edytuj kod]

Stosowanie instancji powoduje rozproszenie graczy przebywających na serwerze zamiast skupienia ich w jednym miejscu, co ma korzystny wpływ na obciążenie łącz. Wynika to z faktu, że pomiędzy instancją a światem 'zewnętrznym' konieczna jest wymiana jedynie mocno ograniczonej ilości informacji. Także wymagania sprzętowe aplikacji klienckiej są w tym przypadku mniejsze, ze względu na mocno ograniczoną liczbę obiektów w otoczeniu gracza, które muszą zostać wyrenderowane. Pozwala to także twórcom na lepszą optymalizację - eliminowana jest sytuacja, kiedy na ekranie widocznych jest naraz kilkuset graczy, co umożliwia bardziej szczegółowe odwzorowanie otoczenia bez obaw o spadki wydajności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Kaelin: Playing a MMORPG is not all fun and games, you better have the right vocabulary. W: Tech Republic [on-line]. CBS Interactive, Inc., 03 maja 2006. [dostęp 17 września 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-01)].
  2. Gaming hacks. O'Reilly Media, 2004, s. 112. ISBN 978-0-596-00714-0. Cytat: A term used to describe a private portion of a gameworld created just for an individual or group of players..