Institute for Advanced Study

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fuld Hall - główny budynek instytutu, otwarty w 1939

Institute for Advanced Study (IAS, po polsku Instytut Badań Zaawansowanych) w Princeton w stanie New Jersey w USA, jest niezależną od władz i samorządu lokalnego prywatną placówką naukową, prowadzącą najbardziej fundamentalne badania w wielu dziedzinach nauki.

Instytut został założony w 1930 roku przez Louisa Bambergera i Caroline Bamberger Fuld z takim właśnie zamiarem. Jest to jedna z najbardziej znamienitych placówek naukowych XX wieku. Zlokalizowany w kampusie Olden Lane w południowo-zachodniej części miasta. Składa się z budynków akademickich, dwóch bibliotek, jadalni, audytorium i budynków mieszkalnych dla uczonych.

IAS składa się ze "szkół": Szkoły Studiów Historycznych, Szkoły Matematyki, Szkoły Nauk Przyrodniczych, Szkoły Nauk Społecznych i stosunkowo niedawno utworzonego Center for Systems Biology.

Co roku 190 najwybitniejszych uczonych z całego świata jest wyróżnianych zaproszeniem do grona członków wizytujących IAS (Visiting Members). W każdym roku reprezentują oni około stu instytucji naukowych i uczelni i przybywają do IAS z 20-30 krajów.

Około 5 tysięcy byłych członków wizytujących stanowi elitę intelektualną współczesnego świata. Jest wśród nich ponad tuzin laureatów Nagrody Nobla, liczni zdobywcy nagród Wolfa, MacArthura czy Medalu Fieldsa. Większość z nich to członkowie licznych akademii nauk.

W IAS nie prowadzi się klasycznych zajęć dydaktycznych. Nie można tu uzyskać stopnia naukowego czy zawodowego. Nie ma programu zajęć, laboratoriów itp. Nie prowadzi się tu żadnych badań finansowanych z zewnątrz, ani żadnych zajęć zleconych. Finanse na badania są przyjmowane przez władze IAS od instytucji rządowych, firm i osób prywatnych pod jednym warunkiem: dawcom nie wolno stawiać jakichkolwiek wymagań pod adresem IAS.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]