Instytut Europy Środkowo-Wschodniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Instytut Europy Środkowo-Wschodniej
Data założenia 2002
Typ instytutu badawczy
Zakres działalności sprawy międzynarodowe
Państwo  Polska
Adres ul. Niecała 5
20-080 Lublin
Państwo  Polska
Dyrektor Mirosław Filipowicz
Strona internetowa

Instytut Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie – jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Historia i działaność[edytuj | edytuj kod]

Instytut powołany został w roku 2002. Niezależnie od niego istnieje stowarzyszenie Towarzystwo Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej – organizacja pozarządowa wspierająca Instytut, do której należy kilkuset przedstawicieli polskiego i zagranicznego życia naukowego i politycznego – między innymi: Władysław Bartoszewski, Maria Janion, Zbigniew Brzeziński, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir, Norman Davies, Jerzy Axer, Anna Wolff-Powęska, Krzysztof Skubiszewski, Piotr Wandycz.

Inicjatywa powołania Instytutu zrodziła się z potrzeby ukazania historycznej i kulturowej specyfiki Europy Środkowo-Wschodniej, rozumianej jako obszar rozciągający się pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Instytut jest organizatorem wielu międzynarodowych konferencji, prowadzi działalność wydawniczą, która dokumentuje naukowe życie placówki. Głównym inicjatorem jej powstania był Jerzy Kłoczowski sprawujący w latach 2002-2013 funkcję dyrektora Instytutu. Od 2013 roku dyrektorem jest Mirosław Filipowicz.

Badania naukowe prowadzone w Instytucie skupiają się wokół historii i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Rzeczypospolitej Wielu Narodów.

Główne publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]