Instytut Francuski w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Francuski w Krakowie
Institut français de Cracovie
Logo
Ilustracja
Kamienica Pod Opatrznością w Krakowie
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Adres

ul. Stolarska 15, 31-043 Kraków

Data założenia

1946

Forma prawna

instytut promocji kultury

Dyrektor

Anne Schmidt-Riou

Zatrudnienie

8+[1]

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Francuski w Krakowie”
50°03′34,4627″N 19°56′18,6951″E/50,059573 19,938526
Strona internetowa

Instytut Francuski w Krakowie – francuska placówka kulturalna utworzona w 1946 r. Jej działalność została zawieszona w okresie zimnej wojny w 1949 r., kiedy francuscy współpracownicy zostali wydaleni z kraju. Biblioteka pozostawała jednak stała, dzięki obecności polskiego sekretarza, który prowadził ją w latach 1950-1966 w porozumieniu z Konsulem Generalnym i Ambasadą.

Swoją działalność wznowiła pod nazwą Czytelnia francuska w Krakowie w 1966 r., a pierwotną nazwę nosi ponownie od 1979 r.

Po kilkudziesięciu latach przesiadywania w Pałacu Lubomirskich przy ul. Jana, obecnie mieści się w tym samym budynku co Konsulat Generalny Francji w Krakowie przy ul. Stolarskiej 15.

Od 1 stycznia 2012 roku jest częścią Instytutu Francuskiego w Polsce. Zadaniem Instytutu Francuskiego jest rozpowszechnianie i popularyzacja kultury francuskiej w Polsce, rozwój i wymiana kulturowa między dwoma krajami oraz promowanie wizerunku francuskiej sceny artystycznej i kulturalnej, prestiżowej oraz zarazem nowoczesnej i otwartej na inne wpływy.

Nauczanie języka francuskiego[edytuj | edytuj kod]

Institut français de Cracovie oferuje kursy języka francuskiego dla dorosłych i dzieci na wszystkich poziomach, od poziomu początkowego do zaawansowanego. Oferuje również kursy specjalistyczne, takie jak francuski prawniczy, francuski biznesowy, a wreszcie kursy języka polskiego dla osób mówiących po francusku.

Umożliwia przygotowanie i zdawanie oficjalnych testów i egzaminów z języka francuskiego jako języka obcego: TCF, DELF, DALF.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]