Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Medycyny Weterynaryjnej
UMK w Toruniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Ilustracja
Budowa Instytutu Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Szosa Bydgoska, maj 2021 rok
Data założenia

1 września 2017

Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Adres

ul. Gagarina 7
Toruń

Dyrektor

prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu”
Ziemia53°01′09″N 18°34′08″E/53,019167 18,568889
Strona internetowa
Budynek Wydziału Chemii, w którym znajduje się tymczasowa siedziba Instytutu Medycyny Weterynaryjnej

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu (dawniej Centrum Weterynarii) – jednostka naukowo-dydaktyczna UMK w Toruniu, która od 1 października 2019 roku weszła w skład nowo powołanego Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Instytutu znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie Miasteczka Akademickiego, przy ul. Gagarina 7.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2 czerwca 2017 roku senat UMK podjął decyzję o utworzeniu Centrum Weterynarii w Toruniu, a jego otwarcie miała miejsce 1 września 2017 roku[1], zaś działalność naukową rozpoczęło ono 1 października 2018 roku. Jego pierwszym dyrektorem został prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski. Od 1 października 2019 roku Centrum Weterynarii zostało włączone w strukturę Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK i przyjęło nazwę Instytut Medycyny Weterynaryjnej. 20 marca 2020 roku rozpoczęto budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej z kliniką zwierząt dużych i zwierząt małych przy ul. Szosa Bydgoska w Toruniu[2][3].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Od 1 lipca 2019 roku w ramach Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK działają[4]:

  • Katedra Chirurgii Weterynaryjnej - prowadzi działalność z zakresu wszystkich obszarów chirurgii wszelkich gatunków zwierząt
  • Katedra Diagnostyki i Nauk Klinicznych - prowadzi działalność związaną z nowoczesnymi metodami stosowanymi w diagnostyce laboratoryjnej i klinicznej, chorobami wewnętrznymi, badaniami w zakresie rozrodu zwierząt
  • Katedra Nauk Podstawowych i Przedklinicznych - prowadzi działalność z zakresu nauk podstawowych, nauk przedklinicznych z wyraźnym podkreśleniem specyfiki zawodowej
  • Katedra Ochrny Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt - prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia publicznego (higiena produktów pochodzenia zwierzęcego) oraz badań nad dobrostanem zwierząt

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • Dyrektor - prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski
  • Z-ca Dyrektora - dr hab. Marek Gehrke, prof. UMK

Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej[edytuj | edytuj kod]

Centrum Weterynarii odpowiada za prowadzenie Międzyuczelnianego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu jednostkę utworzoną przez trzy główne uczelnie województwa kujawsko-pomorskiego: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w celu prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku weterynaria. W skład kadry MCMW wchodzą pracownicy naukowo-dydaktyczni wszystkich trzech uniwersytetów[5]. Zajęcia na kierunku odbywają się w obiektach dydaktycznych trzech uniwersytetów[6]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]