Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk
Ilustracja
Państwo

 Polska

Data założenia

1966

Dziedzina

Instytut naukowy

Dyrektor

prof. dr hab. Dariusz Kaczorowski

Adres

ul. Okólna 2
50-422 Wrocław

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk”
51°06′04,3200″N 17°04′03,7200″E/51,101200 17,067700
Strona internetowa

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu, zajmujący się badaniem fizykochemicznych struktur ciała stałego oraz jej wpływu na własności fizyczne, chemiczne i spektroskopowe, ze szczególnym naciskiem położonym na badania w niskich temperaturach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność instytutu została zapoczątkowana w roku 1966, kiedy to połączono ze sobą placówki PAN sięgających swymi korzeniami roku 1954, Zakład Fizyko-Chemiczny Badań Strukturalnych PAN i Zakład Niskich Temperatur Instytutu Fizyki PAN oraz Zakład Petrochemii Instytutu Chemii Organicznej PAN, który dołączył w roku 1984. Składa się z sześciu oddziałów naukowych (Niskich Temperatur i Nadprzewodnictwa, Teorii Materii Skondensowanej, Badań Magnetyków, Spektroskopii Optycznej, Badań Strukturalnych oraz Chemii Nanomateriałów i Katalizy) oraz dodatkowych jednostek organizacyjnych.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Instytut dzięki nowoczesnej aparaturze i wykwalifikowanej kadrze naukowej prowadzi badania zgodnie ze światowymi standardami oraz kształci młodych pracowników naukowych. W Instytucie istnieje studium doktoranckie, a także prowadzone są prace dyplomowe studentów uczelni polskich i zagranicznych. Główne kierunki badań obejmują strukturę krystaliczną i elektronową, przemiany fazowe, właściwości magnetyków i metali, układy metal-wodór i ferromagnetyki, zjawisko nadprzewodnictwa, osprzęt i materiały kriogeniczne, fizykę defektów sieciowych, strukturę katalizatorów metalicznych i ich aktywność, nowe materiały laserowe, strukturę i właściwości układów 5f- i 4f-elektronowych. Każdego roku Instytut jest organizatorem kilku spotkań i konferencji naukowych o charakterze krajowym lub międzynarodowym. Wydawana jest również Fizyka i chemia ciała stałego będąca serią monografii[a].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1993 siedziba instytutu znajdowała się w budynkach przy ul. Gajowickiej (d. Próchnika) i w Pałacu Arcybiskupim zarekwirowanym po II wojnie światowej przez władze PRL. Obecnie jednostki Instytutu są zlokalizowane przy ul. Okólnej na wrocławskim Rakowcu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawiadomienie o wyborze Dyrektora INTiBS PAN, www.intibs.pl [dostęp 2023-01-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]