Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie
Państwo

 Polska

Siedziba

Olsztyn

Adres
ul. Tuwima 10, 10-748 Olsztyn
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa konturowa Olsztyna, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie”
Ziemia53°45′18″N 20°28′22″E/53,755000 20,472778

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie – jednostka prowadząca badania podstawowe w dziedzinach nauk rolniczych, weterynaryjnych oraz biologicznych. Wyniki badań mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórczym, w hodowli zwierząt, a także w medycynie weterynaryjnej i ludzkiej[1].

W strukturze organizacyjnej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN funkcjonują dwa oddziały: Biologii Rozrodu oraz Nauk o Żywności, o różnym zakresie badań[2].

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Instytut rozpoczął działalność 1 kwietnia 1988 roku, początkowo (do roku 1995) pod nazwą Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN, bez własnej bazy lokalowej, a kadrę pracowników naukowych stanowiło zaledwie kilka osób. Pod koniec pierwszego roku działalności placówka zatrudniała 32 pracowników naukowych: 3 profesorów, 5 docentów, 9 adiunktów i 15 asystentów, a po ponad 20 latach działalności liczby te uległy podwojeniu[3].

W roku 1994 Instytut uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk rolniczych w zakresie: technologii żywności i żywienia oraz zootechniki. W 1998 roku oddano do użytku budynek laboratoryjny Oddziału Nauki o Żywności przy ul. Tuwima 10. W roku 1999 Instytut uzyskał kolejne uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie: technologii żywności i żywienia oraz zootechniki. W roku 2007 oddano do użytku kolejny budynek laboratoryjny Oddziału Endokrynologii i Patofizjologii Rozrodu (obecnie Biologii Rozrodu) przy ul. Bydgoskiej 7.[3] W 2010 roku w ramach działających oddziałów utworzono dwa nowe pozamiejscowe zakłady o profilu medycznym w Białymstoku: Zakład Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka oraz Zakład Profilaktyki Chorób Metabolicznych.

Od 1 stycznia 2016 r. do Instytutu należy Stacja Badawcza w Popielnie[4]. Działania prowadzone w Stacji mają na celu ochronę różnorodności biologicznej, poprzez hodowlę zwierząt ras zachowawczych (koniki polskie, bydło rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała), jak również edukację i propagowanie aktywnego stylu życia.

Wydawnictwo[edytuj | edytuj kod]

W Instytucie wydawane jest czasopismo o zasięgu międzynarodowym – Polish Journal of Food and Nutrition Sciences (od roku 1991). Ponadto, Instytut jest także współwydawcą wraz z Towarzystwem Biologii Rozrodu kwartalnika Reproductive Biology powołanym do życia przez Towarzystwo w 2001 roku.

Uprawiane specjalności naukowe[edytuj | edytuj kod]

Endokrynologia i patofizjologia rozrodu zwierząt; chemia; biochemia; mikrobiologia i technologia żywności.

Dyrekcja[edytuj | edytuj kod]

Dyrektor Instytutu:
prof. dr hab. Mariusz Piskuła (od 1 kwietnia 2012)

Zastępcy dyrektora ds. naukowych:
prof. dr hab. Dariusz Skarżyński (Oddział Biologii Rozrodu)
prof. dr hab. Barbara Wróblewska (Oddział Nauk o Żywności)[5]

W przeszłości instytutem kierowali[3]:

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Główna siedziba Instytutu oraz Oddziału Nauk o Żywności znajduje się w Olsztynie przy ulicy Tuwima 10, a siedziba Oddziału Biologii Rozrodu mieści się przy ulicy Bydgoskiej 7.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o Instytucie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie [zarchiwizowane z adresu 2012-08-20].
  2. Struktura Instytutu. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. [dostęp 2012-08-09].
  3. a b c Historia Instytutu, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie [zarchiwizowane z adresu 2012-08-16].
  4. Stacja Badawcza w Popielnie [dostęp 2021-06-30].
  5. Dyrekcja Instytutu. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. [dostęp 2012-08-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]