Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (IRSI) – podmiot, którego celem jest działalność naukowa, badawcza oraz zastosowanie wyników tych prac w praktyce poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, a także poprzez szeroko rozumianą edukację[1]. Instytut powstał w roku 2007.

Projekty realizowane przez Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego[edytuj | edytuj kod]

Instytut realizuje projekty promujące ideę elektronicznej administracji, polegające na realizacji zadań publicznych przez organy administracji państwowej i samorządowej za pomocą nowoczesnych technologii internetowych, które są łatwo dostępne poprzez internet dla interesantów, co czyni urzędy dostępnymi w dowolnie wybranym miejscu i czasie[1].

Instytut realizuje szereg badań, np. wspólne projekty z Polską Agencją Prasową. Dotyczą one między innymi branży public relations oraz dziennikarzy[2]. Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Polską Agencją Prasową prowadził badanie, którego celem było usprawnienie pracy na linii dziennikarz – PR-owiec, a także poznanie czynników wpływających na efektywność opracowania i dystrybucji materiałów prasowych[3]. Instytut zrealizował także z Polską Agencją Prasową badania na temat procesu organizacji konferencji prasowych[4]. W roku 2020 obaj partnerzy przeprowadzili badanie „Praca dziennikarza w dobie koronawirusa i lockdown". Dokonano analizy wypowiedzi 316 dziennikarzy, rozpoznając ich sytuację zawodową i aspekty wykonywanej przez nich pracy od początku pandemii w Polsce[5].

Instytut prowadził również badania poświęcone preferencjom życiowym kobiet w Polsce. Na bazie tych badań przygotowane zostały konferencje podsumowujące, promujące ich wyniki, m.in. w Lublinie i Rzeszowie[6]. Instytut od początku swojego istnienia jest partnerem Kongresu Public Relations, web.Master[7] oraz szeregu innych konferencji.

Badania na temat cyberbezpieczeństwa i dezinformacji[edytuj | edytuj kod]

Instytut przeprowadza szereg projektów badawczych, których celem jest edukacja i uświadamianie problemów, szczególnie związanych z cyberbezpieczeństwem i dezinformacją. Badania w tym temacie Instytut przeprowadził wspólnie z Polską Agencją Prasową w roku 2022. W projekcie zdefiniowany został między innymi ogólny poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b o Instytucie / Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego [online], www.irsi.pl [dostęp 2023-03-06].
  2. Dziennikarze w czasie pandemii: praca online, nowe technologie i fake newsy | akademiakomunikacji [online], akademiakomunikacji.pap.pl [dostęp 2023-03-06].
  3. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Jak powinna być przygotowana informacja prasowa, aby zainteresować media? Badanie ankietowe PAP [online], SDP, 28 sierpnia 2020 [dostęp 2023-03-06] (pol.).
  4. Stacjonarne konferencje prasowe wciąż rzadkością [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-03-12] (pol.).
  5. badania i opinie / Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego [online], www.irsi.pl [dostęp 2023-03-30].
  6. a (red.), Preferencje życiowe kobiet w woj. lubelskim na tle Polski [online], koziolek.pl, 14 czerwca 2022 [dostęp 2023-03-06] (pol.).
  7. Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – web.Master podkarpacki [online] [dostęp 2023-03-06] (pol.).
  8. Badanie PAP: co dziennikarze i PR-owcy wiedzą o cyberbezpieczeństwie [online], PAP MediaRoom portal. [dostęp 2023-03-06] (pol.).