Instytut Sobieskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundacja Instytut Sobieskiego
Państwo  Polska
Siedziba ul. Nowy Świat 27
00-029 Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Prezes Zarządu Paweł Soloch
Nr KRS 0000227107
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Sobieskiego (IS) – ośrodek analityczny typu think tank, zarejestrowany w 2005 w formie prawnej fundacji. Założycielem Instytutu jest Paweł Szałamacha, który po objęciu mandatu poselskiego w 2011 zrezygnował z funkcji prezesa zarządu. Od 2014 prezesem IS jest Paweł Soloch[1], który od 2015 jest szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Instytut jest członkiem europejskiej sieci wolnorynkowych think tanków Stockholm Network.

Działalność[edytuj]

Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności. Jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli. Instytut koncentruje się na tematyce finansów publicznych, stosunków międzynarodowych, energetyce, transporcie publicznym.

Instytut w latach 2003-2010 wydawał konserwatywny kwartalnik Międzynarodowy Przegląd Polityczny. Jest organizatorem corocznego kongresu Polska - Wielki Projekt.

Osiągnięcia[edytuj]

Eksperci Instytutu Sobieskiego opracowali w 2004 r. raport pt. "Publiczne wysłuchanie: Kontrola stanowienia prawa przez obywateli", który stał się podstawą wprowadzenia w Polsce instytucji wysłuchania publicznego.

Na początku 2007 roku zespół ekspertów i analityków instytutu opracował "Program polityki rodzinnej", który był podstawą przedstawionego przez Jarosława Kaczyńskiego i minister Joannę Kluzik-Rostkowską projektu nowej polityki prorodzinnej.

Zespół ekspertów i współpracowników instytutu opublikował w marcu 2007 raport dotyczący projektu wdrożenia w Polsce systemu PESEL2.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]