Instytut Sobieskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundacja Instytut Sobieskiego
Państwo  Polska
Siedziba Wiślana 8
00-317 Warszawa
Data założenia 2005
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Prezes Zarządu dr Marek Dietl, Julita Wilczek
Nr KRS 0000227107
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Sobieskiego (IS) – ośrodek analityczny typu think tank, zarejestrowany w 2005 w formie prawnej fundacji. Założycielem Instytutu jest Paweł Szałamacha, który po objęciu mandatu poselskiego w 2011 zrezygnował z funkcji prezesa zarządu. Od 2014 prezesem IS jest Paweł Soloch[1], który od 2015 jest szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności. Jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli. Instytut koncentruje się na tematyce finansów publicznych, stosunków międzynarodowych, energetyce, transporcie publicznym.

Instytut w latach 2003-2010 wydawał konserwatywny kwartalnik Międzynarodowy Przegląd Polityczny. W latach 2011-2015 był organizatorem corocznego kongresu Polska - Wielki Projekt.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Eksperci Instytutu Sobieskiego opracowali w 2004 r. raport pt. „Publiczne wysłuchanie: Kontrola stanowienia prawa przez obywateli”, który stał się podstawą wprowadzenia w Polsce instytucji wysłuchania publicznego.

Na początku 2007 roku zespół ekspertów i analityków instytutu opracował „Program polityki rodzinnej”, który był podstawą przedstawionego przez Jarosława Kaczyńskiego i minister Joannę Kluzik-Rostkowską projektu nowej polityki prorodzinnej.

Zespół ekspertów i współpracowników instytutu opublikował w marcu 2007 raport dotyczący projektu wdrożenia w Polsce systemu PESEL2.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]