Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza
Państwo  Polska
Data założenia 1972
Dziedzina badania nad religijnością
Dyrektor ks. dr Wojciech Sadłoń SAC
Adres ul. Skaryszewska 12
03-802 Warszawa
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza – pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością. Jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem badań statystycznych i socjologicznych nad religijnością oraz Kościołem katolickim w Polsce.

Instytut powstał z przekształcenia (1993) Zakładu Socjologii Religii powołanego do istnienia w roku 1972. W 1976 organizował pierwszy w Polsce zjazd socjologów religii. Od 1993 rozpoczął badania religijności w Polsce[1]. Systematycznie publikuje wyniki badań dotyczących m.in. religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, liczebności oraz struktury duchowieństwa, ilości wiernych i parafii. Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem[2], a nawet krytyczne wobec niego. Instytut współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym[3].

Założycielem ISKK jest ks. prof. Witold Zdaniewicz. W Instytucie pracują głównie świeccy, współpracują z nim pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, UKSW i innych uczelni z całej Polski i zagranicy. W 2020 ISKK rozpoczął formalną współpracę z Center for Applied Research in Apostolate przy Georgetown University

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]