Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza
Państwo

 Polska

Data założenia

1972

Dziedzina

badania nad religijnością

Dyrektor

ks. dr Wojciech Sadłoń SAC

Adres

ul. Skaryszewska 12
03-802 Warszawa

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza – pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością. Samofinansująca się jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie[1]. Zajmuje się prowadzeniem badań statystycznych i socjologicznych nad religijnością oraz katolicyzmem.

Instytut powstał z przekształcenia (1993) Zakładu Socjologii Religii powołanego do istnienia w roku 1972. W 1976 organizował pierwszy w Polsce zjazd socjologów religii. Od 1993 rozpoczął badania religijności w Polsce[2]. Systematycznie publikuje wyniki badań dotyczących m.in. religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, liczebności oraz struktury duchowieństwa, ilości wiernych i parafii. Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem[3], a nawet krytyczne wobec niego. Instytut współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym[4].

Założycielem ISKK był ks. prof. Witold Zdaniewicz. W Instytucie pracują głównie świeccy, współpracują z nim pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, UKSW i innych uczelni z całej Polski i zagranicy. W 2020 ISKK rozpoczął formalną współpracę z Center for Applied Research in Apostolate przy Georgetown University. Wchodzi w skład Ośrodka Zaawansowanych Badań Społecznych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Administrator, Statut, iskk.pl [dostęp 2022-01-05] (pol.).
  2. Kościół bada religijność Polaków, rp.pl [dostęp: 21-10-2013]
  3. Przykłady: [1], [2], [3]
  4. Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki w Warszawie – Historia Uczelni. [dostęp 2007-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-23)].
  5. Struktura, iskk.pl [dostęp 2021-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]