Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Instytutu Teatralnego przy ul. Jazdów 1

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – państwowa instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jej siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Jazdów 1.

Instytut moderuje publiczną debatę o polskim teatrze[według kogo?], poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji[doprecyzuj!], realizuje i wspiera projekty badawcze, wydawnicze i edukacyjne. Prowadzi archiwum gromadzące największą w Polsce kolekcję teatraliów (Pracownia Dokumentacji im. Barbary Krasnodębskiej), wortal e-teatr.pl poświęcony polskiemu teatrowi, internetową „Encyklopedię teatru polskiego”, a także bibliotekę, mediatekę oraz specjalistyczną księgarnię „Prospero”. Instytut jest koordynatorem i współorganizatorem teatralnych programów i konkursów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, programu „Teatr Polska”, „Lato w teatrze”, Konkursu Fotografii Teatralnej, oraz Dnia Teatru Publicznego. W 2015 roku Instytut ogłosił program „Placówka” – konkurs na projekt teatralny, którego celem jest umożliwienie artystom i grupom twórczym, mającym ograniczone możliwości długofalowej pracy, prowadzenie poszukiwań nad nowymi formami i językiem teatralnym[potrzebny przypis].

Patronem Instytutu Teatralnego jest prof. Zbigniew Raszewski, intelektualista, pisarz, historyk i nauczyciel. Dyrektorem Instytutu od momentu jego powstania w 2003 roku przez 10 lat był Maciej Nowak, w latach 2014–2018 Dorota Buchwald, a od kwietnia 2019 roku Elżbieta Wrotnowska-Gmyz[potrzebny przypis].

W Instytucie Teatralnym znajduje się największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru[potrzebny przypis]. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest olbrzymi zbiór artykułów prasowych, recenzji, zdjęć, programów teatralnych, afiszy, plakatów, dokumentów związanych z działalnością poszczególnych scen, archiwa prywatne twórców i archiwa instytucji. Wszystkie zbiory – w tym także teczki z wycinkami prasowymi dotyczącymi pracy poszczególnych artystów, edycji festiwali teatralnych i filmowych, szkół teatralnych, pism branżowych są dostępne w czytelni.

Zdigitalizowane dokumenty udostępniane są sukcesywnie na platformie Encyklopedia teatru polskiego. Codziennie bogate zbiory Encyklopedii przegląda około 2 tys. osób. Statystyki dotyczące zasięgu udostępnianych informacji, odsłon strony, systematycznie rosną, tak jak powiększają się zasoby samej Encyklopedii – zbiór haseł przedmiotowych, bazy danych o artystach i spektaklach, liczba zdjęć, programów, plakatów, artykułów, multimediów i książek[potrzebny przypis].

Dyrektorem Instytutu jest Elżbieta Wrotnowska-Gmyz żona dziennikarza TVP Cezarego Gmyza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]