Instytut Urologiczny Vattikuti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Urologiczny Vattikuti
Vattikuti Urology Institute
Data założenia 2001
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Detroit, Michigan
Liczba pracowników 150 (2007)[1]
Rektor dr Mani Menon[2]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Urologiczny Vattikuti (Vattikuti Urology Institute) jest amerykańskim ośrodkiem klinicznym i badawczym w dziedzinie urologii. Ustanowiony został w 2001 roku na terenie szpitala Henry'ego Forda (Henry Ford Hospital) w Detroit[1]. Instytut jako jeden z pierwszych na świecie ustanowił zabieg z użyciem robota Da Vinci jako standard w operacyjnym leczeniu raka prostaty[1][3][4]. Doświadczenie ośrodka to ponad 5000 zabiegów z użyciem robota[1]. VUI stanowi jeden z największych ośrodków urologicznych w USA. Świadczy opiekę ok. 50 000 pacjentom z 25 krajów rocznie[1].

Instytutem od jego utworzenia kieruje dr Mani Menon[2].

Prostatektomia "VIP" i zabiegi przy użyciu robota[edytuj | edytuj kod]

VUI jest czołowym ośrodkiem jeśli chodzi o zabiegi z użyciem robota[5] w zakresie operacji prostaty i innych operacji w urologii. Minimalnie inwazyjne zabiegi w VUI wykonywane są przy użyciu robota Da Vinci[6]. Zabieg z użyciem robota umożliwia minimalną inwazyjność, większą prezycję, krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do zdrowia[7]. Chirurg w trakcie zabiegu obserwuje zabieg na dwóch ekranach 3-D[8], co umożliwia zwiększenie dokładności operatora oraz zaoszczędzenie delikatnych nerwów otaczających prostatę. Zaawansowane technicznie zabiegi z użyciem robota wykonywane w ośrodku to między innymi niskoinwazyjna prostatektomia opracowana przez Dr. Menona oraz chirurgów VUI (prostatektomia "VIP"[9] Vattikuti Institute Prostatectomy) oraz oszczędzający zabieg usunięcia guza nerki nerki przy pozostawieniu jej zdrowej części. W roku 2001 wykoknano ok. 100 operacji VIP, natomiast 2007 na całym świecie wykonano już ich ok. 30 000.[1]

Zespół Urologów Instytutu Vattikuti[10][edytuj | edytuj kod]

  • Dr Mani Menon – Kierownik Instytutu Vattikuti
  • Dr Craig G. Rogers – Kierownik Zakładu Chirurgii Nerki
  • Dr Jack S. Elder – Kierownik Zakładu Urologii Dziecięcej
  • Dr James O. Peabody – Starszy asystent
  • Dr Hans J. Stricker – Starszy asystent

Działalność badawcza i edukacyjna[edytuj | edytuj kod]

Instytut prowadzi szeroką działalność badawczą i naukową[11] a także stanowi ważny ośrodek podyplomowego kształcenia specjalizacyjnego lekarzy. Od roku 2004 Instytut Vattikuti organizuje coroczne Międzynarodowe Sympozjum Robotowej Urologii International Robotic Urology Symposium (IRUS)[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]