Intelsat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Intelsat
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 18 lipca 2001
Lokalizacja Luksemburg
Ważni pracownicy David McGlade (CEO)
Branża telekomunikacja, astronautyka
Produkty satelity Intelsat
Zatrudnienie 1110 (2011 r.)
Dochód 2,588 mld USD (2011 r.)
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa lokalizacyjna Dystryktu Kolumbii
faktyczna siedziba Intelsatu
faktyczna siedziba Intelsatu
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
faktyczna siedziba Intelsatu
faktyczna siedziba Intelsatu
Ziemia38°56′30,0000″N 77°03′49,0000″W/38,941667 -77,063611
Strona internetowa

Intelsat, właściwie: Intelsat Ltd. – największy na świecie komercyjny dostawca usług telekomunikacyjnych i operator satelitarny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

INTELSAT (ang. International Telecommunication Satellite consortium) powstał 20 sierpnia 1964 jako konsorcjum międzynarodowe 11 krajów, w oparciu o amerykańskie towarzystwo COMSAT realizujące łączność satelitarną na skalę światową. W 1968 należały do niego 62 państwa. W tym okresie działalności udział członków był proporcjonalny do stopnia użytkowania usług świadczonych przez Intelsat. Głównym źródłem zysków organizacji były opłaty za usługi i udostępnianie satelitów. Po odjęciu kosztów były zwracane udziałowcom, zależnie od ilości udziałów. Satelity i usługi były dostępne zarówno dla członków Intelsatu, jak i dla organizacji i państw zewnętrznych (w takich samych cenach jak dla członków). Pierwszy satelita konsorcjum Intelsat został wyniesiony 6 kwietnia 1965 – Intelsat 1 (Early Bird). W 1973 zmieniono nazwę, a liczba członków wzrosła do 80. Od 1982 łączność w ramach Intelsatu zapewniało w Polsce Centrum Łączności Satelitarnej w Psarach koło Kielc.

18 lipca 2001 przekształcił się w przedsiębiorstwo prywatne. Miał wtedy ponad 100 członków i dostarczał usługi do ponad 600 stacji naziemnych w 149 krajach. Jego udziały zostały rozsprzedane w styczniu 2005, za sumę 3,1 miliardów USD, czterem prywatnym przedsiębiorstwom: Madison Dearborn Partners, Apax Partners, Permira i Apollo Management. Po wykupieniu innego operatora satelitarnego, PanAmSat, 3 lipca 2006, Intelsat stał się największym na świecie dostarczycielem usług satelitarnych z siecią 51 satelitów.

Do grudnia 2010 roku główna siedziba przedsiębiorstwa mieściła się na Bermudach, potem została przeniesiona do Luksemburga. Większość kadry i obsługi satelitów – biuro administracyjne – ulokowane jest w biurach Intelsat Global Services Corporation w Waszyngtonie. Większość dochodów przedsiębiorstwa pochodzi od klientów spoza USA.

Satelity[edytuj | edytuj kod]

Jeden z pierwszych satelitów przedsiębiorstwa Intelsat – INTELSAT I Early Bird

Do tej pory wysłano kilka generacji satelitów Intelsat. Największym ich dostawcą dla Intelsat jest Space Systems/Loral. Wybudował prawie połowę floty Intelsatu – 31 statków (dane na rok 2003).

Nadzór i kontrolę nad satelitami sprawują stacje naziemne Clarksburg, Hagerstown, Riverside (wszystkie trzy w USA), i Fuchsstadt w Niemczech.

1 lutego 2007 w ramach integracji z przejętym PanAmSat, zmieniono nazwy 16 satelitów. Te o nazwach Intelsat Americas (IA) zostały przemianowane na Galaxy, a PanAmSat (PAS), na Intelsat (IS)[1].

W 1969 kłopoty jednego z satelitów Intelsatu obejmującego swym zasięgiem Atlantyk zagroziły powodzeniu misji Apollo 11. Zastępczy satelita wszedł na złą orbitę i nie byłby gotowy na czas misji. NASA musiała rozważyć użycie podwodnego kabla na użytek misji Apollo[2]. Na szczęście podczas spaceru na Księżycu w ramach misji Apollo 11, Srebrny Glob znajdował się nad Pacyfikiem, więc łączność była utrzymywana przez innego satelitę, INTELSAT III[3]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]