Inter-National-League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inter-National-League
Państwo

 Austria
 Słowenia

Oficjalny skrót

INL

Dyscyplina

hokej na lodzie

Organizator rozgrywek

ÖEHV / HZS

Data założenia

14 lipca 2012

Poprzednia nazwa

Nationalliga

Data rozwiązania

2016

Nowa nazwa

Alps Hockey League

Rozgrywki
Liczba drużyn

9

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

EHC Bregenzerwald

Ostatni zwycięzca

EHC Bregenzerwald

Najwięcej zwycięstw

EHC Bregenzerwald (2)

Strona internetowa

Inter-National-League (dosł. pol. Między-Narodowa-Liga) – austriacko-słoweńskie rozgrywki hokeja na lodzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liga została powołana do życia 14 lipca 2012 roku na spotkaniu przedstawicieli narodowych związków hokeja na lodzie z Austrii (ÖEHV) i Słowenii (HZS) oraz przedstawicieli zainteresowanych klubów w Villach[1].

Rozgrywki stanowią odtąd drugi poziom ligowy niżej Erste Bank Eishockey Liga (EBEL). Dotąd druga liga austriacka istniała pod nazwą Nationalliga, jednak po sezonie 2011/2012 zaistniała niemożność dalszego jej prowadzenia. Siedem z jedenastu zespołów opuściło skład ligi (dwie z nich: Dornbirner EC i HC Innsbruck przystąpiły do EBEL, zaś inne zamierzają kontynuować działalność na amatorskim poziomie). W związku z pozostałymi jedynie czterema drużynami realna stała się likwidacja drugiego narodowego poziomu rozgrywek w Austrii. Celem stworzenia nowej ligi stworzono INL wraz z przyłączeniem się klubów ze Słowenii.

Po zakończeniu sezonu 2015/2016 rozgrywki Inter-National-League zostały zakończone, a w ich miejsce w maju 2016 została powołana Alps Hockey League[2][3].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym inauguracyjnym sezonie wystąpiło sześć drużyn - cztery z Austrii (EHC Bregenzerwald, VEU Feldkirch, EHC Lustenau, EK Zell am See) i dwie ze Słowenii (Slavija Lublana, HK Triglav Kranj). Mistrzem został austriacki zespół EHC Bregenzerwald, który w finale pokonał Slaviję Lublana.

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Przed drugim sezonem rozszerzono skład uczestników. Do rozgrywek przyjęto pięć zespołów z drugiej ligi włoskiej Serie A2 i cztery kolejne drużyny słoweńskie. Sezon wygrał włoski klub HC Neumarkt, który pokonał w finale austriacki EHC Bregenzerwald.

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Przed trzecim sezonem ligę opuściły zespoły włoskie. Do ligi przystąpiło sześć zespołów austriacki i pięć słoweńskich. W finale EHC Lustenau pokonał VEU Feldkirch w meczach 3:0.

Sezon 2015/2016[edytuj | edytuj kod]

Zespół z Kapfenbergu zastąpił KSV Eishockey. Rozgrywki opuściły słoweńskie drużyny Triglav Kranj i Bled. W związku z tym do INL przystąpiło 9 klubów. W finale EHC Bregenzerwald pokonał EHC Lustenau w meczach 3:1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aus der Nationalliga wird die Inter-National-League - hockeyfans.at, www.hockeyfans.at [dostęp 2017-11-24] (niem.).
  2. Die INL ist tot, lang lebe die IAHL - hockeyfans.at, www.hockeyfans.at [dostęp 2017-11-15] (niem.).
  3. Neue Alps Hockey League wird vorgestellt - LAOLA1.at, www.laola1.at [dostęp 2017-11-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]