InterCity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obsługiwany przez DSB pociąg InterCity, stacja Aalborg, Dania
Niemiecki IC obsługiwany przez DB Fernverkehr

InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy.

Pociągi tej kategorii wyróżnia przede wszystkim niewielka liczba postojów na trasie (ograniczona do większych miast), a także wysoka prędkość maksymalna (rzędu 160 km/h i więcej), co skutkuje wysokimi prędkościami handlowymi. Pociągi InterCity są zwykle zestawiane z taboru o podwyższonym komforcie i zaliczane zazwyczaj do tzw. segmentu premium. Wyższa jest też często cena biletów. Pociąg IC prowadzi zazwyczaj wagon restauracyjny.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce marka pociągów "InterCity" funkcjonowała do 2009 roku, kiedy to w ramach upraszczania oferty została przemianowana na "Express InterCity" (EIC).

Od grudnia 2014 r. spółka PKP Intercity S.A. ponownie wprowadziła markę "InterCity". Stanowi ona część oferty połączeń pospiesznych, ze wspólną taryfą z pociągami TLK. Umożliwia to naliczanie opłaty za przejazd na podstawie łącznej długości trasy pokonanej przez podróżnego pociągami obu marek (sumowanie przebytych kilometrów). Wyróżnikiem marki InterCity jest obsługa połączeń pospiesznych wyłącznie nowymi lub zmodernizowanymi wagonami[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]